Zsákok használata helyett válasszuk a gyakrabban ürített szelektív hulladékgyűjtőket!


A MOHU idén új ütemterv szerint végzi a szelektíven gyűjtött hulladékok elszállítását: eddig havonta csupán egyszer ürítették a papír, műanyag és fém hulladékgyűjtő edényeket, mostantól azonban kétszer gyakrabban érkezik a szolgáltatás. Ez a változás 5000 főnél nagyobb lakossággal rendelkező településeket érinti, összesen 96 városban. Továbbá, a korábban használt szelektív zsákok helyett mostantól a kukák használata is folytatódik, így még kényelmesebbé válik a hulladékgyűjtés.

Mostantól még szélesebb körben találkozhatunk a szelektív hulladékgyűjtő kukákkal!

A MOHU országszerte több mint egymillió kukát oszt ki a lakossági ügyfelek számára olyan területeken, ahol a papír-, műanyag-, és fémhulladékok gyűjtése eddig zsákokban történt, illetve ott, ahol a konyhai élelmiszer-hulladékok gyűjtését bevezetik. A színes műanyag zsákokat 240 literes szelektív hulladékgyűjtő kukák váltják fel, ezekbe helyezhetjük el az átválogatott hulladékot, amit a területi szolgáltató továbbra is a már megszokott, hulladéknaptárban megadott szelektív gyűjtési napon szállít el. Mennyiségi korlátozás a papír hulladék esetében továbbra sincs, vagyis a kihelyezett edényen felüli többletet ezután is bármilyen átlátszó zsákban gyűjthetjük a kuka mellett, el fogják szállítani. A többlethulladékot egyébként - legyen az akár papír, fém vagy műanyag - bármelyik hulladékudvarban is leadhatjuk.

Mire kell figyelni a gyűjtésnél?

Bár a lakosság egyre ügyesebbé válik a szelektív hulladékgyűjtésben, érdemes időről időre emlékeztetni magunkat arra, mi az, amit nyugodtan a szelektív gyűjtőedényekbe helyezhetünk, és mi az, ami nem illik oda.

A papírhulladék szelektív gyűjtése során érdemes figyelembe venni, hogy számos anyag, mint például az összegyűrt hullámkarton, kartondobozok, reklámújságok, szórólapok, csomagolópapír, nyomtatópapír, tojástartók, füzetek és könyvek, mind helyet kaphatnak a gyűjtőedényben. Ugyanakkor fontos, hogy ne helyezzük a papírgyűjtő kukába a használt szalvétákat, kéztörlőket és zsebkendőket, mivel ezek nem újrahasznosíthatók. Ne felejtsük el, hogy a nagyobb kartondobozokat, amelyek nem illenek a kukába, összekötegelve és a gyűjtési napokon a kuka mellé helyezve is elhelyezhetjük. Ezzel hozzájárulunk a környezet védelméhez és a hulladékcsökkentéshez.

A műanyagok közül a szelektív kukába kerülhetnek a műanyag PET-palackok, a különböző tejtermékek kiöblített poharai, tégelyei, a kozmetikai szerek flakonjai, tubusai, a tisztító- és mosószerek csomagolása - a visszaváltható italcsomagolásokat viszont érdemes inkább egy REpontra elvinni. Szintén be lehet dobni a szelektív kukába a műanyag fóliát, a műanyag kupakokat, a különböző polisztirolokat, mint a hungarocell, de ide gyűjthető az élelmiszerek műanyag csomagolása, valamint a tejes és üdítős, többrétegű italoskarton is. Ne kerüljön a szelektív gyűjtőbe savas, lúgos vagy étolajos flakon, használt intimhigiéniai hulladék vagy benzineskanna. Fontos, ahogy fent is írtuk, hogy a csomagolásokat lehetőség szerint öblítsük el vízzel, mielőtt a kukába tesszük őket.

A szelektíven gyűjthető fémhulladékok közé tartoznak a konzervdobozok, fémkupakok, valamint a fém alapú háztartási eszközök és italosdobozok. Az utóbbiak esetében, amennyiben visszaválthatók, érdemes inkább a Repoton leadni őket. Fontos azonban, hogy bizonyos anyagokat tilos a gyűjtőedényekbe helyezni, például festékdobozokat, spray-ket, elektronikai berendezéseket és azok alkatrészeit, elemeket, akkumulátorokat, valamint kazettákat, magnószalagokat, CD-ket és DVD-ket. A hulladékká vált elektromos és elektronikai eszközöket, valamint a háztartási kis- és nagygépeket – mint például televíziók, laptopok, hajszárítók és vasalók – a kijelölt hulladékudvarokban és áruházakban lehet leadni.

Amint láthatjuk, a papír-, műanyag- és fémhulladék legtöbb típusát gyűjthetjük otthon. Fontos, hogy a szelektív kukába tiszta, kiöblített, ételmaradéktól mentes hulladék kerüljön lapítva, hogy minél kisebb helyet foglaljon. Aranyszabály, hogy sose dobjunk a szelektív kukába vegyszert és gyógyszert, veszélyes hulladékot, konyhai ételmaradékot, üveget, textilt.

Az idei évtől kezdve a szelektív hulladék elszállítása gyakoribbá vált.

A MOHU idén egy fontos lépést tett a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságának növelése érdekében: a havi egy alkalom helyett mostantól kéthetente látogatják meg a háztartásokat a hulladékszállítók. Ez a változás különösen a nagyobb településekre vonatkozik, ahol a lakosság meghaladja az 5000 főt, összesen 96 várost érintve. A cél nem csupán a gyűjtés gyakoriságának növelése, hanem a fenntarthatóság előmozdítása is, amely szerves része a MOHU folyamatos fejlesztési programjának. Azokban a településeken, ahol a lakosság létszáma 5000 fő alatt van, továbbra is a megszokott ütemterv szerint folytatódik a hulladékgyűjtés.

A legfrissebb statisztikai adatok szerint a hazai szelektív hulladékgyűjtés – beleértve a papírt, műanyagot és fémet – túlnyomó része, körülbelül 75 százaléka a városi területeken keletkezik. Ezzel szemben a községek, falvak és apróbb települések csupán a maradék 25 százalékot képviselik. Az újrahasznosítási program keretében a gyakrabban végzett hulladékszállítások főként a nagyobb városokat érintik, összesen 96 település és körülbelül 1,5 millió lakos részesül ebből. A járatsűrítés részeként a MOHU új kukákat is biztosít az érintett települések számára, és már 15 város kapott új edényeket az eddigi intézkedések keretében.

A MOHU legfrissebb statisztikái alapján a nagyobb településeken, ahol a szelektíven gyűjtött papír-, műanyag- és fémhulladékot havonta egyszer szállítják el házhoz, az egy főre jutó szelektív hulladék mennyisége jelentősen elmarad azoktól a településektől, ahol kétheti gyakorisággal ürítik az edényeket. A célkitűzés az, hogy ezeken a településeken is növeljük ezt a mutatót. A hulladékkezelő statisztikái azonban biztató jeleket mutatnak: már több mint száz településen van lehetőség kétheti szelektív edénykiürítésre, ahol az egy főre jutó hulladék mennyisége már nagyságrendekkel magasabb. Kiemelendő, hogy a gyakoribb hulladékelszállítás jelentős csökkenést eredményezhet a vegyes hulladékban hasznosítható anyagok mennyiségében az érintett településeken, ami komoly lépést jelentene a fenntartható hulladékgazdálkodás irányába. Továbbá, a vállalat tervei között szerepel a kerti zöldhulladék gyűjtésének sűrítése is, hiszen az eddigi adatok alapján itt is megállapítható, hogy a gyakoribb szállítással jelentősen növelhető a begyűjtött mennyiség.

Related posts