Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna jövőjéről kizárólag az ukrán nép dönthet, hiszen nélkülük nem születhetnek érvényes és megalapozott döntések az ország sorsát illetően.


Az ukrán elnök szombaton a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián kiemelte, hogy Ukrajna sorsa nem dönthető el anélkül, hogy magát az országot bevonnák a folyamatba. Felhívta az európai nemzeteket arra, hogy egyesített és koherens külpolitikát képviseljenek, amely tükrözi Ukrajna érdekeit és helyzetét.

Az ukrán államfő szombaton a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián egyértelművé tette: "Nem lehet Ukrajnáról dönteni Ukrajna nélkül. Nem lehet Európáról dönteni Európa nélkül. Ha kizárnak minket a saját jövőnkről folytatott tárgyalásokról, akkor minden odavész", írja a 24.hu

Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta, hogy 2025-re a béke megteremtése a fő célja. Felhívta az európai államokat, hogy fogjanak össze és alakítsanak ki egy koherens, egységes külpolitikát, amelynek elsődleges eredménye a háború befejezése lehet. Kiemelte, hogy aggasztó lenne, ha Donald Trump előbb találkozna Vlagyimir Putyinnal, mint vele. Zelenszkij világossá tette, hogy nem zárja ki annak lehetőségét, hogy Ukrajna a jövőben NATO-taggá váljon. Úgy véli, hogy elérkezett az idő az európai fegyveres erők létrehozására, mivel a hároméves intenzív konfliktus során kiderült, hogy megvannak az alapok egy egységes európai hadsereg felépítéséhez, amely nem a NATO alternatívájaként funkcionálna.

Hozzátette: amikor néhány nappal ezelőtt Trump elnök tájékoztatta őt a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetéséről, egyetlen alkalommal sem említette, hogy Amerikának szüksége lenne Európára a tárgyalások során. Véleménye szerint ez egyértelműen beszédes.

Volodimir Zelenszkij szerint már elmúltak azok az idők, amikor Amerika csak azért támogatta Európát, mert így volt szokás. Szerinte a dróncsapás a csernobili atomerőművet védő szarkofágra bizonyítja, hogy Moszkva nem akar békét, nem készül a párbeszédre. Hozzátette: az ukrán hírszerzés információi szerint a nyáron orosz csapatokat küldhetnek Fehéroroszországba, amit hadgyakorlatnak fognak álcázni, ahogyan 3 éve is, amikor a háború elkezdődött. Azt nem tudják, ki ellen irányulhat a csapatösszevonás, de Fehéroroszország három NATO-tagállammal is határos. Az ukrán elnök szerint Vlagyimir Putyin nem tud valós biztonsági garanciákat nyújtani.

Related posts