XIV. Leó pápa nevét XIII. Leótól, valamint a digitális forradalom hatására vette fel | Demokrata

Robert Francis Prevost kifejtette, hogy több tényező játszott szerepet abban, hogy a XIV. Leó nevet választotta. Különösen jelentős hatással volt rá XIII. Leó pápa Az új dolgok (Rerum novarum) című, "történelmi jelentőségű" enciklikája, amely megihlette őt a névválasztásban.
Ez a téma az első nagy ipari forradalom hátterében vizsgálta a szociális problémákat - fűzte hozzá.
"És ma az egyház mindenkinek felajánlja szociális doktrínája örökségét válaszként az újabb ipari forradalomra és a mesterséges intelligencia fejlődésére, amelyek új kihívások az emberi méltósággal, az igazságossággal és a munka védelmével szemben" - jelentette ki XIV. Leó.
XIII. Leó 1891 májusában megjelent dokumentuma volt az első pápai szociális körlevél, amely kifejezetten a munkásosztály helyzetével foglalkozott.
A csütörtök este megválasztott pápa a VI. Pálról elnevezett vatikáni audienciateremben fogadta a bíborosi testület tagjait: a zárt ajtók mögött zajlott találkozóról a Szentszék csak a pápa beszédének szövegét közölte, amelyet kötetlen beszélgetés követett a bíborosokkal. Utóbbit nem hozták nyilvánosságra, de a találkozó két órán át tartott.
XIV. Leó hangsúlyozta, hogy a pápaság számára, akárcsak mindenki más életében, egyfajta "erő feletti igának" tekinthető. E fontos küldetésben és a felelősségvállalás során a bíborosok és a hívek támogatására támaszkodik. Említette, hogy ez a pillanat egyszerre "szomorú és örömteli", hiszen a megválasztása Ferenc pápa távozása után következett be.
A pápa felhívta a figyelmet a bíborosok előtt Giovanni Battista Rét, a bíborosi testület dékánjának és Kevin Joseph Farrell kamarás bíborosnak a munkájára, amelyet Ferenc pápa halála és a konklávé kezdete között végeztek. Kérte, hogy tapsolják meg őket elkötelezett tevékenységükért. Ezen kívül megemlékezett azokról a bíborosokról is, akik egészségi állapotuk miatt nem tudtak részt venni a pápaválasztáson.
XIV. Leó pápaként hangsúlyozta, hogy a katolikus egyház vezetője nem más, mint Isten és testvérei alázatos szolgája. Példaként említette Ferenc pápát, akinek élete a szolgálat köré épült, és akinek józan, lényegretörő stílusa maradandó örökséget teremtett. Az Ótestamentum szavait idézve kifejtette, hogy a Teremtő nem a viharok és földrengések zaja révén, hanem inkább az enyhe szellő halkan susogó üzenetével kommunikál az emberrel.
Hangoztatta, hogy az egyház valódi nagyságát a Ferenc pápát búcsúztató emberek tömegének ereje mutatta meg.
XIV. Leó az egyetemes egyháztól a II. vatikáni zsinattal megkezdett út folytatását kéri, amelynek témáit szerinte Ferenc pápa 2013-ban kiadott, Az evangélium öröme (Evangelii gaudium) kezdetű apostoli buzdítása tette aktuálissá.
XIV. Leó a zsinati diskurzusok során hangsúlyozta az egész globális keresztény közösség küldetéstudatának fontosságát, valamint a kollegialitás és szinodalitás erősödését. Különösen kiemelte a hit érzékelésének fokozott figyelmét, amelyben az inkluzivitás kiemelt szerepet játszik. Ez alatt azt értette, hogy a legkiszolgáltatottabbak befogadása és szeretetteljes támogatása elengedhetetlen, emellett fontosnak tartja a kortárs világ kihívásaival való nyitott és bizalommal teli párbeszédet is. XIV. Leó szerint ezen értékek nem csupán elvek, hanem jelentős hatással voltak pápai neve kiválasztására is.
Beszéde zárásaként VI. Pál 1963-as megválasztásakor elmondott szavait hozta példaként, hangsúlyozva, hogy az akkori egyházfő a hit és a szeretet lángjával kívánta megvilágítani a jó szándékú emberek közötti együttműködést, továbbá kifejezni Isten segítő erejének jelenlétét.
Ez volt XIV. Leó harmadik beszéde, amelyet megválasztása óta a Szent Péter-bazilika erkélyéről, valamint a Sixtus-kápolnában tartott pénteki alkalommal mondott el.
A Szentszék közösségi platformján publikálták az új pápa mottóját és pápai címerét. A latin nyelvű jelmondat "In illo Uno unum", amely magyarul azt fejezi ki, hogy Őbenne egyesülünk.
Mostantól XIV. Leó közösségi platformjai is aktívan üzemelnek.
A pápaválasztásra esélyesként emlegetett Pietro Parolin bíboros a szülővárosa napilapjának címzett levelében kifejezte háláját a helyi hívek "szurkolói" támogatásáért, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a pápaválasztásnak megvan a maga sajátos logikája. Parolin elmesélte, hogy amikor a pápaválasztó bíborosok kétharmados többsége meghozta a döntést Robert Francis Prevost pápa személyéről, és ő elfogadta a megbízatást, hatalmas ovációban részesült a Sixtus-kápolnában. A bíboros szavainak mélységét tükrözi, hogy megérintette XIV. Leó arca, amely a lelki béke szimbóluma volt, hiszen "az ilyen pillanatok gyökeresen megváltoztatják az ember életét".