Az MNB nyomozást indított Magyar Péter ellen.


A politikus tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy soha nem követett el bennfentes kereskedést

Ahogy arról mi is beszámoltunk, tőzsdei bennfentes kereskedéssel vádolták meg Magyar Pétert, aki a vele készült legutóbbi Partizán-interjúban azt mondta: visszamenőleg el lehet olvasni az összes vagyonnyilatkozatát. Voltak részvényei, amiknek egy részét már eladta, de sosem bennfentes kereskedéssel vette azokat, nem követtet el bűncselekményt, ahogy azt róla terjesztik egy "manipulált, összeollózott" hangfelvétel alapján. A saját Facebook-oldalán azt írta erről: "soha nem követtem el tőzsdei bennfentes kereskedést. Aki ennek az ellenkezőjét állítja, vagy sejteti, annak rágalmazás miatt a törvény előtt kell felelnie."

Ahogy ő maga is megjegyezte, első részvényeit még 2008-ban vásárolta meg, úgy emlékszik, hogy OTP papírok voltak azok. Azóta számos különböző értékpapírral találkozott, melyek között rövidebb-hosszabb ideig is birtokolt különféle eszközöket. Ugyanakkor a tőzsdén lebonyolított ügyletei sosem hoztak figyelemre méltó nyereséget, és az elmúlt három év tapasztalatai alapján főként veszteségeket könyvelhetett el a részvénypiacon.

Egy friss sajtóközlemény alapján kiderült, hogy Magyar Péter 2023. július 21-én minden részvényét értékesítette, és ennek ellenértékéből több tízmillió forintnyi Opus részvényt vásárolt. Az esemény különös jelentőséggel bír, mivel mindez csupán néhány órával megelőzte azt a bejelentést, amelyet Mészáros Lőrinc cége, az Opus Global Nyrt. tett a tőzsdezárás után, miszerint részvény-visszavásárlási programot indít. Ez a bejelentés drámaian megemelte a papírok árfolyamát, ami Magyar Péter döntésének különös időzítését még figyelemreméltóbbá teszi.

A következő tőzsdei napon Magyar Péter jelentős árfolyamon értékesítette Opus-részvényeit, amellyel több millió forintos nyereséget könyvelhetett el. Az Indexben megjelent hírek alapján azonban felmerült a gyanú, hogy ez a jövedelem nem volt teljesen törvényes. Ugyanis a Tisza Párt elnökeként Mészáros Lőrinc bankjának, a Magyar Bankholding Zrt.-nek a felügyelőbizottsági tagjaként információkkal rendelkezett az Opus-részvények várható visszavásárlásáról, így feltehető, hogy bennfentes információkat használt fel saját anyagi előnyének növelése érdekében.

A bennfentes kereskedelem az Európai Unió egységes szabályozásának keretein belül olyan gazdasági visszaélésnek minősül, amely során egyes személyek titkos, nem nyilvános információkat használnak fel saját vagy mások előnyére pénzügyi tranzakciók lebonyolításához. Ezen bennfentes információk olyan specifikus adatok, amelyek a pénzügyi eszközök kibocsátójára vonatkoznak, és amelyek nyilvánosságra kerülése valószínűleg jelentős mértékben befolyásolná az árakat.

A Büntető Törvénykönyv (BTK) 410. § szerint a bennfentes kereskedelem három év, ha pedig valaki hivatalos személyként, illetve például pénzügyi intézmény tisztviselőjeként vagy alkalmazottjaként követi el, öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható bűncselekmény.

Az említett cikk szerint a novemberben előkerült, a politikust leleplezni szándékozó hangfelvételek egyikén Vogel Evelin, Magyar Péter korábbi párja arról beszél röviden, hogy a Tisza Párt vezetője 90 millió forintnyi részvénnyel rendelkezik, amit olyan tőzsdei információk segítségével keresett, amelyekről "nem kellett volna tudnia".

A cikk később arra is kitér, hogy ezen információ alapján a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) is vizsgálódni kezdett az ügyben, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pedig az Opus-részvények kapcsán több személlyel, így Magyar Péterrel kapcsolatban is bennfentes kereskedelem gyanúja miatt folytat vizsgálatot, és erre a hétre Vogel Evelint is beidézték tanúként.

Megkerestük a Budapesti Értéktőzsdét, a pénzügyi felügyeletet végző Magyar Nemzeti Bankot, továbbá a Nemzeti Nyomozó Irodát, hogy megtudjuk, valóban zajlanak-e hatósági vizsgálatok Magyar Péter ügyében, és ha igen, milyen indokok alapján kezdték el ezeket a kivizsgálásokat.

Az MNB arról tájékoztatott: piacfelügyeleti eljárást folytat annak kivizsgálására, hogy a piaci visszaélésekről szóló uniós rendelet (MAR) szerinti tiltott bennfentes kereskedelemre vonatkozó rendelkezések sérültek-e a több személy által kötött egyes tőkepiaci tranzakciók kapcsán.

Az eljárás kezdeményezése 2023. szeptember 28-án több résztvevővel, valamint 2024. november 28-án további érintettekkel szemben történt hivatalos úton. Ennek alapja a folyamatos piacmonitoring tevékenység, amely során a hatóság elemzi és értékeli a piaci szereplők tőkepiaci viselkedését a rendelkezésére álló kereskedési és egyéb nyilvános adatok alapján. Továbbá, figyelembe veszi a piaci szereplők által érkezett jelzéseket és bejelentéseket is. Amennyiben a jogsértés gyanúja megalapozottnak bizonyul, a hatóság piacfelügyeleti eljárást indít a kérdéses eset alapos kivizsgálására.

A piacfelügyeleti eljárás keretében a törvény által előírt határidő a vizsgálat megkezdésétől számított 6 hónap. Amennyiben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jogsértést észlel, ez a határidő további 3 hónappal meghosszabbodik. Ezen túlmenően, az eljárási cselekmények lefolyása is okozhatja a határidő szünetelését, ami azt jelenti, hogy a törvényben meghatározott határidő akár még hosszabbra is nyúlhat.

Amennyiben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a piacfelügyeleti eljárás során jogsértést észlel, lehetősége van arra, hogy pénzbírságot szabjon ki az érintett személyekre, továbbá megtilthatja a jogsértés további elkövetését. Ezen felül, a jogszabályi kötelezettsége alapján, minden esetben hivatalos feljelentést is tesz, ha bűncselekményre utaló gyanú merül fel. Jelenleg a bizonyítási eljárás több érintett személy ügyében zajlik.

Rákérdeztünk arra is, hogy létezik-e olyan nyilvános, legálisan hozzáférhető adatbázis, amiből látható, hogy magánszemélyek mikor milyen részvényeket vettek vagy adtak el. Erre az MNB azt válaszolta, hogy csak a tőzsdei kibocsátók vezető tisztségviselőinek tranzakcióit kell közzétenni az MNB nyilvános közzétételi felületén.

Ha ez így van, akkor Magyar Péter tőzsdei tranzakcióit csak olyan cég tekintetében lehet nyilvánosan és legálisan nyomon követni, amelynél vezető tisztségviselőként dolgozik vagy dolgozott. Márpedig az Opus Global Nyrt-nél nem volt ilyen beosztásban.

Related posts