**Vízesések birodalma: Palfau és a Wasserlochklamm csodái** Fedezd fel a természet lenyűgöző csodáit Palfau festői falujában, ahol a vízesések varázslatos birodalma vár rád! A Wasserlochklamm mély kanyonjaiban a víz sziklákról zuhan, és kristálytiszta pa


Fedezd fel a természet csodáit kirándulások és utazások során! Merülj el a lenyűgöző tájakban, ahol a hegyek impozáns csúcsai, a festői völgyek és a titokzatos barlangok várnak rád. Ne feledd, hogy a történelem nyomait is megismerheted, hiszen a gyönyörű várak mesélnek a régmúlt időkről és hősies kalandokról. Töltsd meg élményekkel a napjaidat, és hagyd, hogy a természet és a történelem varázsa magával ragadjon!

Egy lenyűgöző vízeséssorozat rejtőzik a meredek sziklák között, egy eldugott kis főút (24-es számú) mentén, Ausztria szívében. Bár a hely viszonylag távoli, a természet e csodálatos alkotását mégis sok kiránduló felfedezi, hiszen valóban lélegzetelállító látványt nyújt. Érdemes tehát nem csupán a térképen keresni, hanem a valóságban is felfedezni ezt a csodát. Nézd meg, miért olyan különleges ez a hely!

Hol található? Ausztriában, Stájerország északi vidékén, a Mariazell és Palfau közötti főút mellett. Térképen megtekinthető ITT.

A vízeséssorozat jelzéseit nem sűrűn találjuk, de néhány táblát azért elhelyeztek, amelyek a Wasserloch-ra irányítanak. Ha a 24-es főút már a látóhatáron van, akkor csupán a forgalomra érdemes figyelni, hiszen ahol ennyi autó megáll, ott garantáltan felfedezhetünk valami izgalmasat.

A bejárat és a pénztár nem éppen a figyelem középpontjában álló építmények, ahogyan a bejárat előtt elhelyezett tábla is inkább visszafogott. Azonban a tágas parkoló már sejteti, hogy itt valami izgalmas vár ránk. A kis házban egy kulturált mosdó is helyet kapott, közvetlenül a pénztár és az ajándékbolt mellett. Emellett rengeteg ingyenes prospektust is összegyűjthetünk, amelyek a környék látnivalóit mutatják be. A kassza mellett található épületben pedig egy remek étterem hívogat, ahol kellemes étkezés vár ránk.

A jegyvásárlás után azonnal egy izgalmas bátorságpróbával találkozunk. A vízesések felfedezéséhez ugyanis csak ezen a különleges hídon keresztül vezet az út. Nincs más lehetőség!

A híd a Salza folyó fölött ível át 22 méteres magasságban. A híd hossza 65 méter, az alja fából van, a deszkák között nem lehet lelátni, de mozog az egész. Egy kicsit. A híd 1995-ben vagy 1998-ban épült, két, egymás melletti táblán két különböző évszám szerepel.

A híd valójában kiváló szűrőként funkcionál a szurdok felfedezéséhez. Aki nem bírja a hídon való átkelést, talán jobban teszi, ha inkább a biztonságosabb parton marad. A vízesések mellett kanyargó, a sziklákhoz rögzített fapallós utak ugyanis magasan vezetnek, így a tériszonnyal küzdőknek ott is akadnak majd kihívásaik.

De mindenképpen megéri leküzdeni a félelmet, mert a látvány csodálatos lesz! Már a hídról is gyönyörű a kilátás, illetve a rálátás az eszméletlen színű Salza folyóra. Amin raftingolni is lehet.

A völgy bejárata a híd másik oldalán található, ahol a jegyet egy leolvasó készülékbe kell helyezni. Ezután várni kell a zöld jelzésre, hogy áthaladhassunk a forgókapun. Fontos megjegyezni, hogy kifelé már nem szükséges a jegy. Így tehát a Wasserlochklamm zárható terület, és a nyitvatartási időn kívül, valamint jegy nélkül nem látogatható.

Az út a híd alatt folytatódik, kis tábla is mutatja az irányt, bár igazából csak egy út van, nem nagyon lehet eltévedni.

Itt az elején még gyönyörködhetünk a Salza folyóban. Aztán még egy jó mély lélegzet, és kezdődhet a felfelé mászás, az emelkedés, mert innentől egyre csak felfelé megy az út.

Miután egy kis felfelé mászás után megérkezünk az erdő varázslatos világába, felfedezhetjük a kényelmes padokat és asztalokat, amiket itt helyeztek el. Ideális helyszín ez a pihenésre és egy kellemes piknikre, ahol a természet ölelésében tölthetjük el az időt.

Hamarosan eljutunk a hegyről leömlő patak partjára, ahol a szurdokvölgyekre jellemző, gondosan kiépített fapályák várnak ránk. Innentől kezdve a túránk során főként ezek a fából készült hidak és lépcsők kísérnek minket, de néha az erdő talaján vagy szikás ösvényeken is haladunk majd, felfedezve a természet ezen varázslatos részét.

A Palfau község által 1986 és 1992 között megvalósított, masszív fából készült útszakasz nemcsak a régió infrastruktúráját gazdagította, hanem a természetes környezetbe is harmonikusan illeszkedik.

Hamarosan feltűnik az első nagyobb vízesés is. A vízesés magassága 22 méter, a víz hangosan dübörög le a völgybe.

Bár az öt legnagyobb vízesés közül ez a legkisebb, mégis lenyűgöző szépsége bármelyiküket felülmúlja!

Az ösvény a sziklához erősített deszkákon halad tovább, egyre feljebb és feljebb vezetve.

A szurdokvölgy lenyűgöző, 900 méteres hosszúságával és 325 méteres szintkülönbségével igazi kihívást jelent a felfedezőknek. A meredek szakaszok legyőzésében jelentős segítséget nyújtanak a lépcsők, amelyek lehetővé teszik, hogy rövid idő alatt, hatékonyan emelkedjünk a magasságok felé.

Útunk során folyamatosan egy újabb csodába botlunk, ahogy a patak vidáman csobog és zubog mellettünk, le-fel kanyarogva a sziklák között. A víz zúdulása mellett apróbb-nagyobb vízesések szövik a tájat, míg a természet lenyűgöző színkavalkádja varázsolja el érzékeinket.

Majd a szurdok összeszűkül, és a sziklák egész közel jönnek egymáshoz.

A következő impozáns vízesés oldalról tekintve tárul elénk, büszkén emelkedve 26 méteres magasságával.

Egyszer, egy távoli múltban, létezett egy lenyűgöző és varázslatos völgy, amelyet elzártak a külvilágtól, járhatatlansága miatt szinte elérhetetlen volt. 1985-ben született meg az a merész ötlet, hogy stabil fa szerkezetek segítségével megnyissák ezt a titokzatos és misztikus Wasserloch-t a felfedezők előtt, lehetővé téve, hogy a turisták is felfedezhessék e különleges hely szépségeit.

Az útszélen elhelyezett táblák mutatják, hogy éppen hányadik grandiózus vízesésnél járunk, valamint információt adnak arról is, hogy a víz milyen magasságból zúdul alá.

Sehol sem bukkantam rá arra az információra, hogy hány lépcsőfokot kell megtenni a forráshoz, és sajnos az út során teljesen elfelejtettem megszámolni őket. Annyira sok volt, hogy szinte csak a végtelenség határát súrolták!

A gyönyörű tájban való barangolás során csodálhatjuk a környező hatalmas sziklákat, amelyek impozáns látványukkal varázsolják el az embert. A szikrázó napsütésben csillámló víz tükröződése pedig igazi látványosságot nyújt. Így, amikor néha megállunk és pihenünk egy rövid időre, a fáradtság mintha elillanna, és a kaland minden pillanata örömtelibbé válik.

Összesen öt nagy, impozáns vízesés van a rengeteg és megszámlálhatatlan kisebb vízesés, zúgó és csobogó mellett. Ahogy haladunk felfelé a hegyen, a vízesések is egyre nagyobbak lesznek.

A fák folyamatos figyelmet igényelnek: a hidak, lépcsők és korlátok karbantartása és cseréje rendszeres feladat. E munkálatok nyomon követésére kis táblácskák kerülnek elhelyezésre a korlátokon. A hídak legutóbbi felújítása 2002 és 2003 folyamán zajlott.

Miközben felfelé kapaszkodunk a lépcsőkön, lihegve szedjük a levegőt, kiugrik a szívünk, és kis patakok csorognak már a hátunkon is, gondoljunk arra, hogy ugyanezt az utat majd lefelé is meg kell tenni. Kicsit könnyebb ugyan (legalább nem lihegünk), de nem sokkal, mert mire leérünk a lábremegés garantált. :) (És ezt ne ijesztgetésnek vegyétek, csak realitásnak.)

A sziklához erősített fából készült ösvény egyes szakaszokon egészen a magasba emelkedik. Alatta kövek és zöldellő növények sorakoznak, de a mélyben, a völgy alján, a patak halkan csobog. Ezen a részen a tériszonyosok számára újabb próbát jelenthet a magasság, de ahogy az elején a hídon, itt is megéri legyőzni a félelmet, hiszen a látvány és az élmény minden kockázatot megér.

A vízesés sorozatának kiindulópontja a 983 méter magasan fekvő Mendlingstein, amely a 1808 méter magas Hochkar egyik mellékcsúcsaként emelkedik. E lenyűgöző forrásból másodpercenként 2000 liter víz tör felszínre, így Ausztria egyik legimpozánsabb és leggazdagabb forrásának számít.

A forrást egy rejtélyes barlangból áramló víz táplálja, amely alatt egy kanyargós szifon húzódik – hasonlóan a mosdókagylók alatt található hattyúnyakhoz. Az impozáns, 1808 méter magas Hochkar sziklafalain a hólé és az esővíz beszivárog a mészkő repedésein, feltöltve a barlangot. A víz aztán a másik oldalon, a Wasserlochklamm irányába, 810 méter magasságból tör elő. Amikor beköszönt a tavaszi olvadás, vagy heves esőzések zúdulnak a tájra, a vízhozam akár másodpercenként 5 köbméterre is rúghat!

A helyszín további érdekessége, hogy a vízhozam akár negyed óra alatt megnőhet, a hegy túloldalán beszivárgó vízmennyiségtől függően.

A 37 méter magas vízeséshez egészen közel lehet menni, aki bírja a jéghideg vizet, akár be is állhat alá. Bár azért ezt nem javasolnám.

A víz alatti barlang lenyűgöző mélységeiből eddig 76 métert sikerült feltárni, azonban a mélyebb területek még mindig rejtve maradnak a barlangi búvárok előtt. A további járatok izgalmas felfedezésekre várnak, hogy új titkokat tárjanak fel a természet e különleges világában.

Egészen fent már elkanyarodik az út a patak és a vízesések mellől, és erdei szerpentinen érhetjük el a forrás környékét.

Fentről lenyűgöző kilátásban gyönyörködhetünk, amelyet a fotók sosem tudnak teljes mértékben visszaadni. Egy kis pihenőt követően pedig indulhatunk a lefelé vezető útra.

A szurdok bejárásához stabil cipő mindenképpen szükséges, és nem árt egy tiszta, szédülésmentes fej sem. :) Enyhébb tériszony nem akadály, de a súlyosabb változatban szenvedőknek nem ajánlom. Ők úgyis visszafordulnak már a hídnál.

A híd felfedezése ingyenes, és érdemes kihasználni a lehetőséget, hiszen lenyűgöző kilátás nyílik róla. A beléptető kapu a híd végén található, így először bátran körülnézhetsz, mielőtt jegyet vásárolnál. Ne habozz, tapasztald meg a látványt!

Ha visszafelé indulunk, a szurdok teljesen másik oldalát ismerhetjük meg, hiszen a vízesésekkel való szemben haladás lenyűgözőbb élményt nyújt. Ugyanakkor lefelé, a folyás irányában haladva a panoráma még szebbé válik.

A szurdok vízhozama rendkívül változékony és előre megjósolhatatlan. Nincs megszokott időrend, amely szerint reggel vagy este több víz áramlana, így a szerencse játssza a főszerepet abban, hogy éppen mikor látogatunk el a Wasserlochklamm-ba, és mennyi vizet tapasztalunk ott.

Akár bőségben van a víz, akár szűkösen, a látvány mindig elbűvölő, és a hely valódi, energiával átitatott oázis.

A hatalmas vízesések zúgása után a patak csendesen, szinte észrevétlenül folytatja útját, mintha csak továbbra is a nyugalom szigete lenne. A szurdok végén, a völgy mélyén pedig a Salza folyóba simul, mint egy titkos átjáró a természet varázslatos világában. :)

Amikor visszaérkeztek a Salza folyóhoz, lépjetek le a köveken, és merüljetek el a hűsítő vízben, hogy felfrissítsétek magatokat. A víz hőmérséklete leginkább jéghideg, de egy fárasztó túra után igazán üdítő érzés belemerülni, megmosakodni, vagy akár csak állni a vízben egy rövid ideig. Ráadásul a víz olyan tiszta és káprázatos színű, hogy szinte elragad a látványa!

A hídon átívelve, visszafelé is át kell lépnünk, hogy újra elmerülhessünk a Salza völgyének varázslatos szépségében.

A szurdok felfedezése körülbelül másfél órát vesz igénybe. Felfelé haladva az időérzékünk is elmosódik, hiszen a táj szépsége teljesen magával ragad. A visszafelé út már gyorsabb, de itt sem érdemes kapkodni. Minden egyes lépés egy újabb csodát rejt, és az élmény megéri a lassúbb tempót!

A belépő ára (2025):

De! Wilde Wunder Card-dal ingyenes. (Ez a kedvezménykártya a partner szállásokon az ott töltött napokra ingyenesen kapható, és elsősorban Alsó-Ausztria Mostviertel régiójának látnivalóihoz nyújt ingyenes belépést.)

Április 1-jétől október 31-ig, minden reggel 9 órától várjuk a látogatókat, azonban július és augusztus hónapokban a kapuk már reggel 8 órától nyitva állnak. A zárás időpontjáról sajnos nem találtam információt a weboldalon.

Ha erre vagytok, ne felejtsétek el felfedezni ezt a lenyűgöző vízesés birodalmat! Érdemes megállni egy kis időre az út során, hogy élvezzétek a természet csodáit, és egy kellemes kirándulással frissüljetek fel! :)

A környék rengeteg más látnivalót is rejt, szurdokvölgyeket, barlangokat, libegőket, hegycsúcsokat, melyekről hamarosan írok majd.

És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.

Related posts