A Végtelen Történet új fejezete bontakozik ki: most a lítiumbányákért "szólítja meg" az EU a szerb népet. Az uniós országok figyelme a bányászat irányába fordul, hiszen a lítium iránti kereslet folyamatosan növekszik. A szerbiai lelőhelyek kulcsszerepet j

Pontosan 25 éve zajlanak Szerbia európai uniós csatlakozási tárgyalásai, ám eddig nem sok előrelépést tapasztalhattunk. Most azonban egy Brüsszel által támogatott kezdeményezés tűnik ígéretesnek: ennek keretében az elektromos járművek működéséhez elengedhetetlen lítiumkészletek feltárására fókuszálnak. Ez a projekt új reménysugarat hozhat a régió számára.
A Politico brüsszeli híroldalának értesülései szerint az Európai Unió kész lehet mérlegelni a Szerbiával szembeni kritikáit, amennyiben az ország lítiumkészleteiért cserébe kedvező megállapodást kötne. A cikk rávilágít arra, hogy a környezetvédelmi normák betartását sem feltétlenül szigorúan ellenőriznék a jövőben.
A szerbiai Jadar lítiumlelőhely becslések szerint olyan jelentős mennyiségű "fehér fémet" rejt, amely elegendő lehet ahhoz, hogy akár egymillió elektromos autó működését támogassa. Ez a lelőhely képes lehet az európai kereslet akár 25%-ának kielégítésére is. Ennek következtében a kontinens legnagyobb lítiumforrása központi szerepet játszik az Európai Unió azon erőfeszítéseiben, amelyek célja a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás során elengedhetetlen kritikus nyersanyagok biztosítása - állapítja meg a Politico elemzésében.
Nem meglepő tehát, hogy a Rio Tinto globális óriás által kidolgozott lítiumlelőhely bányászati projektje kiemelkedő támogatást élvez Brüsszel részéről, a kritikus nyersanyagokról szóló törvény (CRMA) keretein belül. E kezdeményezés célja, hogy mérsékelje az Európai Unió Kínától való jelentős függőségét az alapvető nyersanyagok terén.
A cikk hangsúlyozza, hogy a szerb lakosság állítólag erőteljesen ellenáll a projekttel kapcsolatos tervekkel szemben. A Politico értesülései alapján a beruházás ellenzői komoly aggodalmukat fejezik ki a potenciális környezeti károk miatt. Emellett a lap felhívja a figyelmet arra, hogy a szerb politikai elit korrupt, és olyan, állítólagosan helyi véleményeket idéz, amelyek szerint a bánya megnyitása veszélyezteti az uniós tagság iránti támogatás mértékét, amely jelenleg körülbelül 40 százalékos.
Ismert: az Európai Unió - mely a hadban álló, az élelmiszer-egészségügyi előírásokat rendkívül lazán kezelő és az európai termelőket vehemens mezőgazdasági árudömpinggel fenyegető Ukrajnát mindenképpen és minél hamarabb tagjai között tudná - 25 esztendeje húzza-halasztja Szerbia uniós felvételét.
A csatlakozási tárgyalások Szlobodan Milosevics szerb elnök 2000-es bukása után indultak meg Belgrádban. Felmerül a kérdés, amelyre a Politico cikkében nem kaptunk választ: vajon a csatlakozási folyamat 25 éven át tartó elhúzódása nem fenyegeti-e Szerbiában az uniós tagság iránti támogatottság csökkenését?