Trump csapata Calin Georgescu és a Tate-fivérek érdekében is nyomást gyakorol Romániára.


A román külügyminiszter azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy Elon Muskon keresztül megpróbál beavatkozni az elnökválasztásba, és ezzel Románia belügyeibe.

Emil Hurezeanu a Prima TV-nek adott hétvégi interjújában elmondta: bár a milliárdosnak nincsen hivatalos pozíciója az amerikai kormányzatban, akkor is nagy hatással van Donald Trump elnökre és külpolitikájára. Azt a miniszter is belátta, hogy egy vállalkozó nyíltan mondhat bármit a román politikai rendszerről, ugyanakkor ő úgy látja, hogy Musk közösségi média bejegyzései mögött egyfajta ,,kóstolgatás" rejlik. Washington így akarja felmérni, hogy mi lenne a románok reakciója, ha Trump nyíltan beállna a szélsőjobboldali Călin Georgescu mögé.

A Bloomberg korábban már beszámolt arról, hogy a Trump-adminisztráció nyomást gyakorol Romániára, hogy támogassa Georgescu jelölését a májusi elnökválasztáson. Ez a 62 éves mérnök, aki eddig teljesen ismeretlen volt a politikai színtéren és nem rendelkezett párttámogatással, tavaly ősszel a választások első fordulójában meglepően sikeres szereplést mutatott. Georgescu kampányát szinte kizárólag a TikTok platformján népszerűsítette, ami új megközelítést jelentett a hagyományos politikai kommunikációban. Azonban a támogatói köréről és a kampány finanszírozásának forrásairól kevés információ állt rendelkezésre, ami tovább növelte a rejtélyt körülötte.

Az eredmény kezdetben mindenkit sokkolt, ám a hosszú csendet követően a román titkosszolgálatok nyilvánosságra hozták, hogy Moszkvából érkező támogatásokra bukkantak, amelyeket különböző rejtett csatornákon és pénzembereken keresztül juttattak el. A hatóságok nem osztották meg a vizsgálat részleteit, de ígéretet tettek alapos nyomozásra. Ezt követően a román alkotmánybíróság úgy határozott, hogy érvényteleníti az első forduló eredményeit. Azóta hónapok teltek el, és a kérdés továbbra is nyitott: vajon részt vehet-e a májusi megismételt választáson Georgescu, akinek euroszkeptikus és háborúellenes nézetei jól ismertek?

Ebben a kontextusban Donald Trump is fontos szerepet játszik, hiszen többször hangsúlyozta, hogy az elnökválasztás megismétlése alkotmányellenes lépés lenne, nemhogy a szélsőjobboldali jelölt kizárása. Az amerikai exelnök nyíltan kifejezte támogatását elvrokona iránt.

Újdonsült intézője, Elon Musk pedig ennél is tovább ment és saját platformján, az X-en azt állította, hogy befolyásos román politikusokon és egy alkotmányjogászon keresztül maga Soros György intézte el az eredmény megsemmisítését. Soros Magyarország után a román kampány középpontjába is bekerült. Calin Georgescu volt román elnökjelölt az egyik román tévécsatornán bejelentette, hogy ha ő lesz az elnök, hivatalba lépése első napján betiltja a teljes romániai Soros-hálózatot.

A konzervatívok CPAC konferenciáján az amerikai alelnök egy éles kritikát fogalmazott meg a román alkotmánybíróság működésével kapcsolatban. J.D. Vance véleménye szerint Romániában a demokrácia már nem működik megfelelően, és ezzel egyértelműen jelezte, hogy szerinte komoly problémák vannak az ország politikai rendszerével.

"Nincsenek közös értékeink, ha embereket börtönbe zártok azért, mert azt mondják, hogy le kellene zárni a határt. Nincsenek közös értékeink, ha eltörlitek a választásokat csak azért, mert nem tetszik az eredmény. És ez történt Romániában. Nincsenek közös értékeink, ha annyira féltek a saját népetektől, hogy elhallgattatjátok őket" - mondta Vance.

Az amerikai politikai élet prominens szereplői az elmúlt héten többször is reflektáltak a romániai választásokra, ami világosan jelzi, hogy Trump elnök számára ez a téma kiemelkedő jelentőséggel bír. Hurezeanu külügyminiszter azonban azt is hangsúlyozta, hogy jelenleg az Egyesült Államok nem gyakorolt közvetlen nyomást Bukarestre azzal a céllal, hogy Georgescu pályázatát támogassák.

Az elnök határozottan kiáll a lányfuttatók elleni erőszakos cselekedetek visszaszorítása mellett.

A Financial Times értesülései szerint Trump csapata egy másik helyzetben már korántsem volt ennyire diszkrét. Bennfentes forrásokból származó információk szerint Richard Grenell, Trump különmegbízottja a müncheni biztonsági konferencián azt kérte a román külügyminisztertől, hogy a román hatóságok sürgősen adják vissza a Tate testvérek útlevelét és utazási engedélyét, miközben a bírósági eljárás még folyamatban van ellenük.

Andrew és testvére, Tristan Tate, akik egyaránt amerikai és brit állampolgársággal rendelkeznek, 2022-ben Romániában kerültek őrizetbe. A hatóságok emberkereskedelem, szexuális visszaélés és pénzmosás gyanújával indítottak ellenük eljárást.

A fivérek összesen 34 embert csaltak tőrbe, akiket pornográf tartalmak előállítására kényszerítettek. Az általuk készített videók értékesítéséből származó nyereségük meghaladta a 2,8 millió dollárt. Ráadásul a hatóságok szerint egy szervezett bűnözői csoportot is alapítottak. Bár a testvérek minden vádat tagadnak, meglehetősen furcsa, hogy Trump ennyire aktívan foglalkozik az ügyükkel.

Emil Hurezeanu a cikkre csak annyit reagált, hogy "a román hatóságok függetlenek, és törvényesen működnek."

Itt van egy egyedi változat: "Elengedhetetlen társ a harcban."

Eközben a bukaresti vezetés úgy tűnik, mintha tojáshéjakon lépkedne, mivel Románia számára a védelem és a kereskedelem szempontjából elengedhetetlen az Egyesült Államok támogatása. A kormány ezért nem reagál éles kritikával Trumpék ajánlataira.

Az ukrajnai háború harmadik évfordulóján Marcel Ciolacu miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a román kormány igyekszik párhuzamosan együttműködni mind az Európai Unióval, mind az Egyesült Államokkal. Ez a feladat azonban nem mentes a kihívásoktól, mivel Trump elnök esetleges politikai visszatérése esetén Európa teljes kizárása a ukrajnai békefolyamatból valós veszélyt jelenthet.

Marcel Ciolacu ezen kívül úgy gondolja, hogy Románia csak a NATO-ra és azon beül az USA-ra számíthatna egy külső támadás esetén, így feltétlenül jó viszonyt kell ápolniuk Washingtonnal, akárki is üljön a Fehér Házban.

Azt azonban nehéz megmondani, hogy Ciolacu milyen várakozásokkal tekint a jövőbe, miután az amerikai alelnök a müncheni biztonsági konferencián világosan jelezte: az Egyesült Államok nem kívánja fenntartani a NATO klasszikus védelmi kötelezettségeit. Ez azt jelenti, hogy Európa főként saját erejére támaszkodhat a biztonság garantálásában.

Related posts