Több mint kilencven ország támogatta Palesztina felvételét az ENSZ Közgyűlésébe, szavazva igennel a javaslatra.


Hétfőn a palesztin küldöttség jelentős szimbolikus győzelmet könyvelhetett el az Egészségügyi Világszervezet (WHO) keretein belül. A libanoni delegátus szavaival élve, ez a lépés igazi reménysugárként ragyog a palesztin nép számára.

A szimbolikus győzelem 2024-ben következett be, amikor Palesztina benyújtotta kérését az ENSZ Közgyűlésbe való felvételére. A Reuters tudósítása alapján a javaslatot Kína, Pakisztán és Szaúd-Arábia terjesztette elő, ami a világszervezet éves genfi ülésén 95 támogató, 4 ellenző és 27 tartózkodó szavazattal nyert elfogadást. Azok, akik nemmel szavaztak, Izrael, Magyarország, Csehország és Németország képviseletében tettek nyilatkozatot.

Rana el Khoury libanoni küldött szerint a szavazás eredménye "egy kis reménysugarat jelent a bátor palesztin nép számára, akik szenvedése elviselhetetlen mértéket öltött". Daniel Meron izraeli nagykövet a WHO-határozat ellen érvelt, amely szerinte aláássa az ENSZ elveit és szabályokon alapuló rendet.

A politikai szimbolizmus ereje olyan üzenetet hordoz, amely figyelmeztet arra, hogy a jogi normák nem mindig érvényesülnek a valóságban. Sokszor az érzelmek dominálják a döntéshozatalt, míg a pártérdekek képesek felülírni a nemzetközi legitimitás kereteit. E szavak mögött ott rejlik a felismerés, hogy a politika világában a formális szabályok mellett a szubjektív értékek és érzelmek is jelentős szerepet játszanak, így könnyen torzíthatják a jogi kereteket és a nemzetközi kapcsolatok dinamikáját.

- fejtette ki az izraeli nagykövet.

Bár körülbelül 150 ország már elismerte a palesztin államot, a nyugati világ számos jelentős hatalmának, mint például az Egyesült Államoknak, Franciaországnak, Nagy-Britanniának, Németországnak és Japánnak az elismerése még várat magára. "Ez a lépés azt bizonyítja, hogy a nemzetközi közösség fontos része vagyunk, és elkötelezettek vagyunk az egészségügyi kihívások kezelésében. Bízom benne, hogy nemsokára teljes jogú tagjaivá válhatunk a WHO-nak és az ENSZ minden fórumának" – nyilatkozta Ibrahim Khraishi, a palesztin képviselet nagykövete Genfben.

A múlt héten a palesztinok számára fontos előrelépés történt: elnyerték azt a jogot, hogy a WHO Nemzetközi Egészségügyi Szabályzata keretein belül értesítéseket kaphassanak.

Related posts