Tízéves csúcsot döntött meg a budapesti ingatlanpiac: ilyen tempóban már régóta nem keltek el lakások a fővárosban.

Budapesten 2025 első negyedévében jelentős csökkenés tapasztalható a lakások eladási idejében, ezzel új, tízéves rekordot döntögetve. Az Ingatlan.com legfrissebb statisztikái alapján az átlagos eladási idő mindössze 64 napra zsugorodott, szemben a tavalyi év hasonló időszakában mért 110 nappal.
A fővárosi ingatlanpiacon a panellakások iránti kereslet kiemelkedően magas volt. Ezek az otthonok átlagosan mindössze 31 nap alatt találtak gazdára, míg tavaly ez a folyamat 91 napot vett igénybe.
A téglalakások esetében is csökkent az idő, több mint 100 napról 68 napra. A családi házaknál 168 nap helyett már csak 133 napra volt szükség az eladáshoz.
A vidéki nagyvárosokban is felgyorsult a piac. Az ingatlanok itt 129 nap helyett 106 nap alatt keltek el. A panellakások különösen népszerűek voltak, ezek 61 nap alatt mentek el, míg korábban 101 nap kellett hozzá. A családi házaknál viszont alig változott a helyzet: 186 napról 182 napra csökkent az eladási idő.
A legapróbb településeken az átlagos értékesítési idő 178 napról 222 napra emelkedett, míg a városokban ez a szám 160 napról 184 napra változott.
Balogh László, az Ingatlan.com szakértője kifejtette, hogy a piaci élénkülés első lépései során várhatóan először a régóta hirdetett ingatlanok találhatnak gazdára, ami torzíthatja a statisztikai adatokat. Emellett hangsúlyozta, hogy a gyorsabb értékesítési idő a kereslet növekedésére és a vásárlók gyorsabb döntéshozatali hajlandóságára is utal.
Az utóbbi időszakban jelentős érdeklődés mutatkozik az új építésű lakások iránt, ami tavaly tavaszhoz képest 33%-os áremelkedést eredményezett. Az elmúlt évek lakásár-növekedése következtében a fiatalok számára a saját otthon megvásárlása szinte álomnak tűnik. Egy 25 éves fiatal, aki átlagos jövedelemmel rendelkezik és nem terheli hitel, 60 év múlva, tehát 85 éves korában tudná megengedni magának egy 60 négyzetméteres lakás megvásárlását Budapesten. 2025-re a lakások ára a jövedelmekhez viszonyítva olyan magasan fog állni, mint legutóbb 2004-ben.
Balogh László megfogalmazása szerint a befektetési céllal ingatlant vásárlók lényegében már elvégezték a maguk beszerzéseit. A közeljövőben viszont a piacon inkább a saját célú vásárlók fognak dominálni, akik azonban korlátozottabb vásárlóerővel rendelkeznek. Ennek következtében az ingatlanárak növekedése mérsékeltebb ütemben valósulhat meg.