TCL 65C855 teszt - Az OLED ellenfele, amely a nyers teljesítményével hódít A TCL 65C855 tesztje során felfedezhetjük, hogy milyen izgalmas kihívásokkal néz szembe az OLED technológia világában. Ez a készülék nem csupán egy újabb televízió a piacon, hanem


A TCL innovatív megközelítése alapján egy kedvező árú, új generációs mini-LED televízióval komoly versenytársat állít az OLED technológiának. Mi pedig alaposan teszteltük ezt a készüléket.

Az LCD tévék indulásakor a 32 colos képátló még óriásinak tűnt, és hamar ez is vált az általánossá. Az évek múltával aztán ez a méret nőtt, ma már az 55 colos méret az általános, ahol azonban a növekedés üteme is lelassult, hiszen sok háztartásba ennél nagyobb tévé már nem fér el. Persze a fejlődés nem állt meg, főként nem a felsőbb szegmensben, ahol az OLED hamar egyeduralkodó technológiává vált. A TCL most mégsem egy OLED, hanem egy QLED-paneles modellel próbál szerencsét a felsőkategória alján, és hogy ne tűnjön el a sok vetélytárs között, jó sok szolgáltatással, valamint különleges háttérvilágítással támogatta meg a C855-ös készülékeket. Tesztünkre a legkisebb, 65 colos modell érkezett.

QLED 550 ezer forintért? Jogos a kérdés és a hitetlenkedés, hiszen a QLED technológiát már jól ismerhetjük a középkategóriából, sőt, ma már egészen baráti áron is be lehet szerezni QLED-paneles tévéket. A TCL 65C855 azonban egészen más, ugyanis nem csupán a nagy képátló miatt vonzza a tekinteteket. A TCL a QLED-panelt ugyanis nem hagyományos, hanem mini-LED háttérvilágítással párosította ebben a modellben, ami eddig csak a sokkal magasabban árazott modelleknél volt elérhető. A 65 colos panel mögött összesen 1344 zónára osztott direkt LED háttérvilágítás rejtőzik, amihez egy gyors és pontos vezérlés is tartozik. Ennek köszönhető, hogy a maximális fényerő OLED-verőnek is tekinthető, a 3000 nitet is meghaladhatja HDR-tartalom esetén, miközben a kontraszt igen magas a local dimming technológiának köszönhetően.

A TCL által QD-Mini LED-nek nevezett technológia a már tökéletesre csiszolt Quantum Dot technológiával és a local dimming háttérvilágítással jó fényerőt, sebességet, kontrasztot és fogyasztást kívánt elérni. A konkurens technológiákhoz viszonyítva: jobb kontraszt, mint a normál QLED-eknél, jobb fényerő, mint az OLED-eknél és mindegyiknél előnyösebb árfekvés.

Természetesen a 144 Hz-es adaptív képfrissítés, a teljes HDR-támogatás (HDR HLG, HDR10+, Dolby Vision IQ) sem hiányzik, valamint az ezekhez szükséges kiegészítések is mind megvannak. Ilyen például a HDMI 2.1, az ALLM, a 120/144 Hz-es VRR, a FreeSync Pro támogatása.

A hátlap bal oldalán található csatlakozók sokszínűsége az egyik legfontosabb jellemzője a készüléknek. Kiemelkedő szerepet kap a HDMI 2.1, de emellett elérhető LAN port, CI+ slot, optikai hangkimenet és USB csatlakozók is. A HDMI portok közül a 4K@60 Hz-es csatlakozás támogatja az eARC-t, míg a négy HDMI közül csupán egy képes 144 Hz-es frissítési frekvenciát biztosítani; egy másik port 120 Hz-re, a maradék kettő pedig csak 60 Hz-re korlátozódik. Ideálisabb lett volna, ha mindegyik HDMI 2.1 maximális sávszélességgel rendelkezik. A hátsó USB port csak 2.0-s sebességet kínál, de ha a gyorsabb 3.0-s verzióra van szükséged, azt a tévé oldalán, jobb alul találod, ami falra szerelés esetén sokkal praktikusabb megoldás.

A TCL-nél bevett gyakorlat, hogy termékeik között is különböző szolgáltatásokat kínálnak, és a C855 sem kivétel. A hangzás terén minden modellben megtalálható az Onkyo által fejlesztett megoldás, de a 2.2.2-es hangrendszer csak a 85 és 98 colos variánsoknál érhető el; míg a kisebb, 65 és 75 colos modellekben egy 2.1.2-es konfiguráció működik, csatornánként 10 Watt teljesítménnyel. A sztereó hangszórók mellett a készülék tetején további két extra hangszóró is helyet kapott, amelyeket egy erősebb basszus hangszóró egészít ki. A Dolby Atmos hitelesítéssel ez a rendszer képes arra, hogy a hangerő és a hangzás teltsége felülmúlja a hagyományos, kéthangszórós megoldásokat. Különösen figyelemre méltó a Multisound funkció, amely lehetővé teszi, hogy a tévé hangrendszere és egy csatlakoztatott Bluetooth fejhallgató egyszerre szólaljon meg, mindkettő hangerőszabályozása pedig külön-külön történik, így maximális kényelmet biztosít a felhasználónak.

Az okosplatform ma már elengedhetetlen alapszolgáltatásként funkcionál, és a C855-ös modell különösen vonzó lehetőségeket kínál. Emellett a Chromecast és AirPlay 2 támogatás lehetővé teszi, hogy egyszerűen streamelj tartalmakat. Ha pedig kábelek nélkül szeretnéd megosztani Windowsos PC-d képernyőjét, a Miracast funkció is a rendelkezésedre áll.

Az 500 ezer forintos ársávban a 65 colos készülék egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ami nem meglepő, hiszen impozáns méretekkel bír. A berendezés egy masszív, megfelelően párnázott dobozban érkezik, és egy középre elhelyezett, nehéz fém talpon áll. A rögzítése négy csavarral történik, és két különböző magasság közül választhatunk. Ám sajnos a TCL mérnökei nem gondoltak ki egy igazán ötletes és kényelmes szerelési megoldást. A tápcsatlakozó a jobb oldalon található, míg a többi port a bal oldalon helyezkedik el a hátlapon. Ez a felállás önmagában talán nem lenne probléma, de a kábelek rendes elvezetéséről nem gondoskodtak, ami a felhasználó számára zavaró és frusztráló hiányosság, főleg egy ilyen árszintű terméknél. A kábelek rendezésére a középső talp közepén található lamellák szolgálnak, ám ezek nem nyújtanak elegendő megoldást a kábelkáosz elkerülésére.

A tévé mérete szembetűnően vastagabb az OLED-modellekhez képest, ám nem annyira, hogy kezelhetetlenné váljon; átlagos súlya miatt a falra szereléshez nem szükséges külön VESA-konzol. A panel körüli keret három oldalán filigrán, szinte észrevehetetlen, míg az alsó részen található, vastagabb kereten a TCL logó diszkréten, apró betűkkel szerepel, nem zavaróan. Az oldalsó Premium QD-Mini LED felirat is hasonlóan visszafogott. Azonban a panel fekete kerete bekapcsolt állapotban jól látható, körülbelül 9 mm szélességgel. A tévé vezérlése középen található egyetlen gombbal történik, amely csak az alapvető funkciók elérését teszi lehetővé. Ezen kívül egy apró kapcsoló is rejtőzik, amellyel fizikailag letilthatod a mikrofont. Ez a funkció sokak számára lényeges lehet, így jó tudni, hogy a TCL tévék esetében erre is van lehetőség.

Ez a távirányító valóban lenyűgöző, kompakt méretével szinte játékszernek tűnik, azonban kézbe véve meglepően kényelmes és elég robusztus. A klasszikus számgombok hiánya miatt a legfontosabb funkciókat a nagyméretű, négyállású tárcsagomb révén érheted el, kiegészítve a középső OK gombbal és a körülötte lévő vezérlőkkel. A csatornaváltás és a hangerő beállításához többféle módszer áll a rendelkezésedre; a hangerőszabályzáshoz például a távirányító oldalán is találhatsz gombokat, hasonlóan a mobiltelefonokhoz. Sajnos, a háttérvilágítás hiánya szomorú kiegészítés, ami miatt sötétben nehezebbé válik a használata.

A TCL C855 okostévéje nem különbözik a márka többi modelljétől, hiszen itt is a Google TV platform 12-es verzióját alkalmazza a gyártó, melyet egy novemberi frissítéssel tett elérhetővé. Már a kezdeti beállítások során lehetőséget ad a készülék arra, hogy telefonon folytasd a folyamatot, ami igen praktikus és egyszerűsíti a felhasználói élményt. A használat során a Google ökoszisztémájának zökkenőmentes integrációjával találkoztunk, amely során nem tapasztaltunk komolyabb problémákat vagy akadozásokat. Ugyanakkor a menükezelés terén akadtak hiányosságok: több helyen is magyartalan kifejezésekkel találkoztunk (például a "streaming" helyett a "folyó" kifejezést használták), sőt, voltak olyan menüpontok is, amik teljesen lemaradtak a fordításról. Reméljük, hogy a gyártó a jövőbeni firmware-frissítések során orvosolja ezeket a hiányosságokat.

Sajnos a tévéadások rögzítése még nem megoldott, és a késleltetett visszanézés lehetősége sem érhető el. Viszont a menüben találsz egy integrált streaming funkciót, ahol számos ingyenes, tematikus csatorna közül válogathatsz. A kiemelt streaming szolgáltatásokhoz dedikált gombokat is találsz a távirányítón, ami megkönnyíti az indítást. Emellett a Play Store segítségével szinte bármilyen tartalmat letölthetsz, így a lehetőségeid szinte végtelenek!

A teszt során a tévé remekül felskálázta a normál tévéadásokat, és ahol csak lehetett, javított a képminőségen – a sportközvetítések gyors mozgásai sem okoztak problémát. A C855 modellel a HDR-tartalmaknál igazán megmutatta, mire képes a QLED panel a mini-LED háttérvilágítással ötvözve. A kontraszt kiemelkedő, a feketék esetében csupán a fényes élek körül jelentkezett enyhe halo effektus, míg a fényerő még erős napfényben is megfelelően teljesített. Számos képbeállítási profilt kínál, és a manuális szabályozás is elérhető, érdemes kísérletezni ezekkel. Mivel VA-panelről van szó, a legjobb képminőséget szemből vagy közel az egyenesen elől élvezhetjük – oldalról nézve a színek könnyen kimosódhatnak, a kép pedig élettelenné válhat. Viszont a fogyasztás barátságosnak mondható: az átlagos 100 Wattos energiafelhasználás és a HDR esetén maximum 350 Wattos teljesítmény kiemelkedően jónak számít ebben a méret- és kategóriában.

A hangzás terén jelentős javulást hozott a három extra hangszóró, de akik komoly basszusra és lenyűgöző részletességre számítanak, valószínűleg csalódni fognak – a tévé hangja csupán egy fokkal jobb, mint egy átlagos modellé. Ha igazán mozis élményre törekszel, érdemes megemelni a tévét a talpán, és egy megfelelő soundbart választani, amelyhez illő mélyládát is érdemes beszerezni.

A C855 egyik legfigyelemreméltóbb funkciója a játék üzemmód, amely a 240 Hz-es FHD-felbontás mellett érhető el. Ha 4K-ra váltunk, akkor a frissítési frekvencia 144 Hz-re korlátozódik. A VA-panel kiváló képet nyújt, még alacsony válaszidó mellett is. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a mini-LED vezérlés néha zavaró késlekedést vagy hibás működést okozhat. Ebből adódóan, ha zökkenőmentes élményre vágyunk, érdemes lehet a local dimming funkciót ideiglenesen kikapcsolni.

A TCL 65C855 modell valóban egy figyelemre méltó választás, amely a jó ötletek és a gondos kivitelezés eredményeként született. Noha sok ígéretet betart a gyártó, ez a készülék mégsem képes megdönteni az OLED technológia dominanciáját. Az innovatív QLED VA-panel és a mini-LED háttérvilágítás kombinációja ígéretes, hiszen a fényerő rendkívüli, így napfényes szobákban is élvezhető a képminőség. A kontraszt arányok olykor az OLED-hez közelítenek, de a fekete háttéren megjelenő világos részeknél mégis észlelhető a környezeti fény hatása. A színek lenyűgözőek, a DCI-P3 színtér 98%-os lefedettsége pedig ideálissá teszi a készüléket a szórakoztatásra. A játékosok számára is előnyös funkciókkal bír, míg az okosplatform, köszönhetően a Google TV-nek, zökkenőmentes élményt nyújt.

A rendszerben előforduló hibás fordítások valóban zavaróak, és sajnos nem tudtuk pozitívan értékelni, hogy csupán egy HDMI port támogatja a 4K@144 Hz-es felbontást, míg az eARC funkciót egy 60 Hz-es HDMI porthoz rendelték. Külsőleg a televízió lenyűgöző, elegáns megjelenése prémium érzetet kelt, azonban a telepítéshez mindenképpen szükséges egy második személy, és a kábelek elvezetését is magadnak kell megoldanod – a gyártó által a talp hátulján található bemélyedések nem nyújtanak kellő segítséget. A tévéadások felskálázása és a csatornaváltási sebesség általában rendben van, de a menü használata nem annyira intuitív, és a távirányító gombjainak egy része elsőre nem egyértelmű. Ráadásul a háttérvilágítás hiányát sem tudtuk figyelmen kívül hagyni. A 4K HDR streaming videók esetében néha észleltünk apró akadozásokat gyorsabb mozgásoknál, de ez nem volt mindig tapasztalható. A hangzás valamivel jobb az átlagosnál, de a konkurenciához képest nem jelentős eltérés. Ha igazán mozis élményre vágysz, a soundbar használata elengedhetetlen.

A TCL 65C855 550 ezer forintért kapható, ami a mini-LED Premium modell lévén érthető. Ugyanakkor ennyiért, vagy alig pár tízezer forinttal drágábban már 2024-es OLED-es modelleket kapsz, ha pedig egy generációval visszább lépsz, ennél olcsóbban is lehet még jobb kontrasztú, gyors(abb) és vékonyabb tévéd. Ha a tesztelt C855-ös modell ára le tud esni a 400 ezer forint körüli sávba, nagyon-nagyon jó vétellé avanzsál, addig csak azoknak tudjuk ajánlani, akik valami okból kifolyólag OLED-et nem szeretnének, viszont a szimpla QLED-nél jobbat keresnek.

Related posts