Szijjártó Péter bejelentette, hogy Magyarország sikeresen megszerezte az energiabiztonsági garanciákat, amelyek megerősítik az ország energiaellátásának stabilitását és megbízhatóságát.

A cikk emailben való megosztásához kérjük, kattintson az alábbi linkre, vagy másolja ki és küldje el ezt a hivatkozást: https://demokrata.hu/magyarorszag/szijjarto-peter-magyarorszag-megkapta-az-energiabiztonsagi-garanciakat-942204/
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető a legutóbbi európai uniós külügyi tanácsülést követően tartott sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy hétfőn fontos döntést kellett hozni az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók meghosszabbításáról. Ezek a szankciók Magyarországot az elmúlt három évben összesen 19 milliárd euró, azaz körülbelül 7500 milliárd forint kárra kényszerítették.
Rámutatott, hogy mindeközben Ukrajna több olyan lépést tett, amelyek komoly kockázatot jelentettek hazánk és más közép-európai országok energiaellátására. Ez a helyzet nemcsak a nemzetbiztonságunkat érinti, hanem a szuverenitásunkat is alapjaiban kérdőjelezi meg.
Kifejtette, hogy a magyar kormány az utóbbi napokban egyértelmű követelményeket fogalmazott meg az Európai Bizottság felé. Ennek célja, hogy a közösség biztosítsa Magyarország energiabiztonságát a különböző fenyegetésekkel szemben. Kiemelte a Török Áramlat földgázvezeték védelmét, az ukrajnai olajtranzit biztosítását, valamint arra is törekednek, hogy a földgázszállítás Ukrajnán keresztüli újraindítása mihamarabb megvalósuljon.
A hosszas tárgyalások végén ma a Magyarország számára létfontosságú garanciák érkeztek az Európai Bizottságtól, amelyek elengedhetetlenek az energiabiztonságunk jövője szempontjából. Az Európai Bizottság hangsúlyozta, hogy az uniós tagállamok energia-infrastruktúrájának védelme a teljes EU biztonságát érintő kulcskérdés. Ilyen mértékű figyelmet és elismerést korábban még nem tapasztaltunk – emelte ki.
Az Európai Bizottság hangsúlyozta, hogy elvárásai vannak a harmadik országok, például Ukrajna felé, hogy tartsák tiszteletben ezeket a normákat. Az Európai Unió világosan kommunikálta, hogy készen áll intézkedéseket hozni a kőolajvezetékek, földgázvezetékek és villamosenergia-vezetékek védelme érdekében, amelyek a harmadik országokból érkeznek az uniós területre.
Szijjártó Péter üdvözölte a hírt, miszerint az Európai Bizottság tárgyalásokat kezdeményezett Ukrajnával a földgázszállítások kapcsán. Emellett fontos lépésnek tartja, hogy Kijevtől biztosítékokat kérnek a kőolajtranzit folyamatosságának megőrzése érdekében.
"Tehát Magyarország energiaellátásának tekintetében óriási sikert értünk el a mai napon. Az Európai Bizottság kénytelen volt lépéseket tenni annak érdekében, hogy garantálja Magyarország energiaellátásának biztonságát. Ezért a mi szavazatunk is végül nem a vétó volt" - tudatta.
"A legfontosabbnak most azt tartottuk, hogy Magyarország, a magyar emberek, a magyar családok és a magyar vállalkozások energiaellátása biztos lábakon álljon, hogy Magyarországon senkinek se kelljen fáznia, hogy Magyarországon minden otthonban legyen meleg víz és fűtés, és hogy minden vállalkozás működtetni tudja a gyárait, és ezáltal ne veszélyeztethessen senki magyar munkahelyeket" - sorolta.
A miniszter emellett megjegyezte, hogy Magyarország elvégzett minden házi feladatot, összekötötte a földgázhálózatát hat szomszédos országgal, a földrajzi adottságokon viszont nem egyszerű változtatni, s hazánk esetében az energetikai diverzifikáció további megerősítéséhez az infrastruktúra fejlesztésére lenne szükség a térségben, márpedig ez eddig nem történt meg egyes fontos tranzitállamokban.
"Egyes szomszédok, meg egyes szomszédok szomszédjai nem hajtották végre ezeket a beruházásokat, ezért ma Magyarország ellátása nem orosz kőolajból és nem orosz földgázból lehetetlen" - mondta.
Végül megemlítette, hogy az EU félévente felülvizsgálja a szankciók érvényességét, míg a személyekre vonatkozó büntetőintézkedések ügyében külön döntéseket hoznak. A következő ilyen döntés márciusban várható. Fontos hangsúlyozni, hogy a magyar kormány jelenlegi jóváhagyása nem garantálja, hogy a jövőben is ugyanígy fog eljárni.
"Amikor Lengyelország a 16. szankciós csomagot előkészíti, határozottan és egyértelműen ki fogjuk fejezni azt a magyar álláspontot, hogy az Európai Uniónak nem szabad olyan szankciókat bevezetnie, amelyek veszélyeztetik a magyar energiarendszert" - emelte ki.