A Miskolci Egyetem kutatói egy innovatív szénalapú szuperkondenzátort fejlesztettek ki, amely új lehetőségeket nyithat meg az energiatárolás terén.


A Miskolci Egyetem és az indiai Indian Institute of Technology, Patna közötti együttműködés keretében egy innovatív kutatási projekt valósult meg, amely során olyan szuperkondenzátorokat alkottak meg, amelyek alapjaiban formálhatják át a megújuló energia tárolásának lehetőségeit. E fejlesztés révén nem csupán különleges kondenzátoranyagok születtek, hanem egy új ipari alkalmazási terület is feltárult, amely új távlatokat nyithat a fenntartható energiahasználatban.

A Miskolci Egyetem 2021-ben együttműködésbe lépett az AsiaNet Hungary Kft.-vel, hogy elindítsa egyedülálló szénalapú kondenzátoranyagok fejlesztését. A kutatás fő célkitűzése az volt, hogy olyan innovatív kondenzátorokat alkossanak, amelyek gyártási folyamata forradalmi újításokat hoz a tudományos és ipari szektorokban egyaránt.

A projekt sikerének kulcsa a Miskolci Egyetem kutatóinak és az indiai Indian Institute of Technology, Patna szakértőinek szoros együttműködésében rejlik. Az együtt végzett munka révén különleges eredmények születtek, amelyek a szén alapú nanoanyagok és a plazmaporlasztás technológia innovatív ötvözésével valósultak meg.

Az újonnan kifejlesztett szuperkondenzátorok jelentős előnyt nyújtanak a hagyományos kondenzátorokkal szemben.A szuperkondenzátor-anyagok az eddig általánosan használt kondenzátorokkal szemben jelentős mennyiségű töltést képesek raktározni, feltöltésük nagyon rövid időigényű, és a megőrzött töltést is rövid idő alatt képesek leadni. Ez különösen alkalmassá teszi őket arra, hogy a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélenergia által termelt elektromos energiát hatékonyan tárolják.

A kutatók a szén alapú nanoanyagok széles spektrumát használták fel, köztük nanocsövet, grafént és karbon nanolemezkéket. Az indiai partner által alkalmazott plazmaporlasztási technológiával készült kondenzátorok mikroszerkezetét a Miskolci Egyetem laboratóriumaiban vizsgálták. Az eredmények alapján a miskolci kutatók javaslatokat tettek a paraméterek módosítására, így optimalizálva a szuperkondenzátor anyagait.

Az együttműködés eredményeként nemcsak szabadalmi bejelentés született, hanem egy olyan prototípus is, amelyet a megújuló energiára épülő erőművek tervezésében ipari partnerek is hasznosíthatnak. A kutatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatta, amely kulcsszerepet játszott a projekt sikerében.

A projekt hivatalos megnevezése: "Plazmaporlasztással előállított CNT erősítésű grafén bevonatú elektródok fejlesztése nagy hatékonyságú kondenzátorok ipari alkalmazásához" (2019-2.1.13-TÉT_IN-2020-00049).

Az innovatív szén alapú szuperkondenzátorok fejlesztése mérföldkövet jelent a fenntartható energiagazdálkodás terén. A Miskolci Egyetem és nemzetközi partnerei úttörő munkája új lehetőségeket nyitott meg a megújuló energiaforrások hatékonyabb felhasználásában, és hozzájárulhat egy zöldebb, fenntarthatóbb jövőhöz.

Related posts