Szegeden egy innovatív mRNS-alapú készítmény fejlesztése zajlik, amely a candida gombás fertőzések hatékony kezelésére hivatott.
A kutatásokban részt vesz Pardi Norbert egykori szegedi biológushallgató, a Pennsylvania Egyetem professzora, aki az mRNS-konstrukciók tervezésében és azok célbajuttatási technológiáiban szerzett már komoly tapasztalatokat, valamint Julian Naglik, a londoni King's College professzora, aki a gombafertőzések kezelésére alkalmas új terápiás eljárások kutatásának világszerte elismert szakértője.
Itt találhatók a legújabb hírek!
A szakértők már korábban is fáradoztak egy megelőző vakcina kidolgozásán, melynek célja az immunrendszer stimulálása a gombafertőzésekkel szembeni védekezés érdekében. Jelenleg is zajlanak ezek a kutatások, de az új program fókusza egy olyan terápia kifejlesztésére irányul, amely kifejezetten a nyálkahártyákat érintő gombás fertőzések kezelésére irányul.
Az elgondolás hátterében az áll, hogy az egész szervezetet érintő gombás megbetegedések és a nyálkahártyákon, például a szájüregben vagy a női reproduktív traktusban kialakuló fertőzések kórélettana alapvetően eltér. Míg az előbbi egy hagyományos értelemben vett fertőzéses, az utóbbi inkább gyulladásos betegség.
Míg a korábbi vakcinák képesek immunválaszt kiváltani a gombás fertőzésekkel szemben, ami különösen hasznos lehet egy egész testet érintő fertőzés során, addig a nyálkahártyákon megjelenő gombás megbetegedések a gyulladás következtében jelentkező tünetekkel zavarják meg a páciensek életét.
Ebben a kontextusban a hagyományos immunválaszt serkentő terápiák akár fokozhatják is a tüneteket, mivel újabb gyulladást indukálhatnak. Nyálkahártya-fertőzések esetén viszont a fő cél a gyulladás mérséklése, amelyet azzal érhetünk el, hogy blokkoljuk a gomba azon elemeit, amelyek felelősek e kóros reakciók kialakulásáért.
A Candida gombák természetes módon jelen vannak az egészséges emberek testfelületein, így nem meglepő, hogy a nyálkahártyákon, például a szájüregben vagy a hüvelyben is megtelepedhetnek. Ezek a nyálkahártyát alkotó epitéliális sejtek az immunrendszer védelmi vonalának elsődleges részét képezik, hasonlóan a bőr hámsejtjeihez, ám sokkal érzékenyebbek a különböző károsító hatásokra. Gácser Attila kutatócsoportja innovatív megoldást fejleszt, amely célja, hogy megerősítse a nyálkahártya sejtjeit, így növelve ellenállásukat a gombák káros hatásaival szemben.