2026-tól jelentős pénzbírságra számíthatnak azok a vállalatok, amelyek nem tartják be az ESG előírásaikat.

Az SZTFH 2026. január 1-jétől kezdve jogosult lesz bírságot kiszabni az ESG-törvény keretein belül. Ezzel összefüggésben az NGM jelenleg egy rendeletet dolgoz ki, amelyben részletesen kidolgozza a törvényes kereteket.
A kormány hivatalos weboldalán közzétették az ESG-törvény keretében alkalmazható bírságokról szóló rendelettervezetet.
Ahogy azt lapunk korábban is említette, a kormány május 13-án Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes előterjesztette a 2026-os költségvetés megalapozásáról szóló törvényjavaslatot. Ebben több olyan módosító indítvány található, amelyek a beszállítói láncok átláthatóságát célzó ESG-törvényhez kapcsolódnak, és elsősorban könnyítő intézkedéseket tartalmaznak. A javaslat legfontosabb elemei között szerepel, hogy a törvény hatálya alá tartozó nagyvállalatok számára további kétéves felkészülési időt biztosítanak az első tanúsított ESG-beszámolójuk elkészítésére. Ezen kívül a mikro-, kis- és középvállalkozások 2027 közepéig mentesülnek minden ESG-adatszolgáltatási kötelezettség alól.
A cégeknek 2027-től a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához kell benyújtaniuk a beszámolóikat. Ez viszont nem zárja ki, hogy a hatóság a köztes időszakban is ellenőrizheti a beszámolók készítésének folyamatát. Sőt, az SZTFH 2026. január 1-jétől már bírságokat is kiszabhat, amelynek részleteit az NGM nemrégiben tette közzé. Jelenleg a tervezet egyhetes társadalmi vitán van, ahol a közvélemény véleményezheti azt.
Az SZTFH az ESG-törvény és a kapcsolódó jogszabályok megszegése esetén a következő pénzbírságokat alkalmazhatja:
Jogosulatlan ESG közreműködői tevékenység végzése esetén a kiszabott bírság minimum ezer forint, de akár 10 millió forintig is terjedhet.
2. Engedély nélküli vagy a kiadott engedélytől eltérő tartalmú ESG-adatigénylés esetén a bírság mértéke 1 millió forint, vagy a vállalkozás vagy szervezet nettó árbevételének legfeljebb 1 százaléka, de de maximum 50 millió forint.
3. Amennyiben az ESG-értékelés keretében más szervezettől származó adatok beszerzésére vonatkozó szabályokat megszegik, a bírságok tekintetében az előző pontban meghatározott szabályok érvényesek.
4. Ha valaki elmulasztja az ESG Hatóság számára a kötelező adatszolgáltatást, akkor bírságot kaphat, amelynek összege 200 ezer forinttól egészen 2 millió forintig terjedhet.
5. Adatbejelentési és bejelentési kötelezettségek megszegése esetén:
A bírságok kiszabása mindig az arányosság és fokozatosság elvének figyelembevételével történik.
A bírságot a Hatóság döntésének véglegessé válását követően nyolc napon belül kell teljesíteni a Magyar Államkincstárnál vezetett, a határozatban megjelölt banki számlára. A bírság mértékének meghatározásakor a Hatóság figyelembe veszi a jogsértés hatását a fenntartható fejlődésre, emellett a környezeti és társadalmi felelősségvállalásra gyakorolt kedvezőtlen következményeket is. Fontos szempont továbbá, hogy a jogsértő tett-e önálló lépéseket a jogsértés megszüntetésére a Hatóság eljárása vagy döntése előtt.
Amennyiben több szabálytalanság merül fel, a bírság legnagyobb mértéke ezeknek az egyes, külön-külön meghatározható maximális összegeinek összegéből adódik.