Soha ennyi fióka nem látott napvilágot az év madara számára, mint tavaly – állítja a Magyar Mezőgazdaság.

Rekordszámú fiókát neveltek 2024-ben a múlti év madarának választott kerecsensólymok Magyarországon.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) legfrissebb közleményében, amelyet az MTI-hez juttattak el, bejelentette, hogy a fajmegőrzési program keretében 2024 február elejétől folytatják a kerecsensólymok fészekfoglalásának ellenőrzését. A szakemberek célja a fiókák számának nyomon követése is. Az országos felmérés során kétszáz fészket foglaló párt sikerült azonosítaniuk, közülük 177 pár már fiókákat is nevelt.
- idézték a közleményben Bagyura Jánost, az MME országos kerecsensólyom fajmegőrzési program koordinátorát. A megfigyelt kerecsensólyom-párok átlagosan három fiókát neveltek fészkenként.
A közleményben emlékeztettek, hogy a kerecsensólyom a magyar természetvédelem egyik ikonikus faja, amelynek teljes európai állományát 450 párra becsülik, ennek csaknem fele Magyarországon költ.
A tájékoztatásban hangsúlyozták, hogy a fiatal madarak vándorlásának és a gyakori természetes elhullásuknak a tanulmányozása kiemelkedő jelentőséggel bír a kerecsensólymok védelmének szempontjából. Ennek érdekében 2024 májusában a Jászság és a Hevesi-sík területén hét fészekaljból összesen 22 fiókát láttak el műholdas nyomkövetővel.
A jeladós madarak nyomkövetésének köszönhetően az összes biztosan elpusztult állat teteme előkerült, ami kiemelkedő eredménynek számít - írták a közleményben. A maradványokat a szakemberek megvizsgálták, így a korábbiaknál sokkal részletesebb képet kaptak a pusztulás okairól.
A jeladós madarak mellett 2024-ben a szakemberek négy további tetemre bukkantak. A tizenöt példány közül öt áramütés következtében vesztette életét, míg négy madár a kirepülés során szerzett sérülések vagy a földön élő emlősök, mint például rókák vagy menyétek által történő zsákmányolás áldozataként pusztult el. Két egyed betegség miatt hunyt el, három esetnél pedig az elhullás oka még mindig rejtély, míg egy sólyom esetében a pusztulás körülményeit még vizsgálják.
A hírek szerint a biztosan elpusztult madarak mellett két hazai gyűrűs kerecsensólyom is illegális solymászati tevékenység áldozatává vált Líbiában. A közösségi média révén érkezett információk szerint a madarak egyikét azonnal megfosztották jeladójától, majd később mintegy 4300 euróért értékesítették a polgárháborúval sújtott országban - áll a közleményben.