A szolnoki diákok innovatív eszközöket fejlesztenek ki űrkísérletekhez.


A Szolnoki Szakképzési Centrum is részt vesz az űrkutatás izgalmas világában: itt készítik el azokat a kísérleti berendezéseket, amelyek Kapu Tibor magyar űrhajós küldetéséhez készülnek - tudatta Hicsó György kancellár.

Ahogy azt említette, a tervek szerint május végén kezdődő űrrepülése alatt Kapu Tibor számos izgalmas tudományos kísérletet fog végrehajtani a Nemzetközi Űrállomáson. E kísérletek közül néhány a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a HUNOR program együttműködésének eredményeként, az UNIverZOOM projekt keretein belül valósul meg.

A program célja, hogy széles körben inspirálja a középiskolás fiatalokat a mérnöki és természettudományos pályák iránt. A tervek szerint országszerte 300 iskola csatlakozik a kezdeményezéshez, ahol iskolánként 15-20 diák és egy fizikatanár vesz részt. Ezzel a lépéssel szeretnénk felerősíteni a diákok érdeklődését és tudományos kíváncsiságát, lehetőséget biztosítva számukra a jövőbeli karrierjük felfedezésére.

A program keretében a tanárok alapos elméleti és gyakorlati felkészítést, valamint mentorálást kapnak, továbbá különböző kísérleti csomagok is rendelkezésükre állnak. A HUNOR program lehetőséget biztosít arra, hogy a középiskolás diákok valós időben követhessék az űrállomáson végzett izgalmas kísérleteket, miközben a földi környezetben saját maguk is végrehajthatják ezeket a tudományos feladatokat.

Az esemény keretében az iskolákban különleges fizikaórákra kerül sor, melyeket Härtlein Károly, a Budapesti Műszaki Egyetem mesteroktatója, és Vincze Miklós, az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatója irányítanak. Emellett Cserényi Gyula, a HUNOR program tartalékos űrhajósa is jelentős szerepet játszik a szakmai háttér megteremtésében, így biztosítva a diákok számára a tudományos ismeretek gazdagítását.

Hicsó György hangsúlyozta, hogy óriási megtiszteltetés számukra, hogy a Szolnoki Szakképzési Centrum együttműködésben Härtlein Károly vezetésével két különleges kísérlet kidolgozásában vehetnek részt. Az ehhez szükséges berendezések – mint a gravitációs teszterek és a folyadéklencse-nagyítók – gyártása is itt, a központban történik. Különösen izgalmas, hogy a fejlesztés alatt álló eszközök közül az egyik már a NASA által is jóváhagyást nyert űrbeli kísérletekhez. A Szolnoki Szakképzési Centrum tervei szerint mindkét eszköztípusból ötezer darabot készítenek, amelyeket a Budapesti Műszaki Egyetem koordinálásával juttatnak el a részt vevő iskolákhoz.

Related posts