A repülőrajtot felváltották a megdöbbentő gazdasági mutatók, amelyek sokkoló hatással bírnak.

Orbán Viktor még három héttel ezelőtt is egy "fantasztikus évet" és repülőrajtot ígért. Február közepére azonban már világossá vált, hogy a rajt mögött állunk: 2025-ből 45 nap eltelt, ami az év 12 százalékát jelenti. A számok tükrében láthatjuk, hogy az infláció gyorsuló tendenciát mutat, a GDP pedig stagnál, míg az ipar teljesítménye egyre inkább kiábrándító képet fest.
"Az év végére várhatóan 3,6-3,9 százalék körüli gazdasági növekedés vár ránk. Elindultunk, mint egy repülőgép felszállása, majd elértük az utazósebességet, és most már a sprintelés következik. A magyar gazdaságban ott rejlik az energia, hogy 2025 egy igazán kiemelkedő év legyen" - fogalmazott a miniszterelnök január 24-én az állami rádió műsorában.
Brutális mínusz két év alatt
A kormány a 2025-ös költségvetés tervezésekor 3,4 százalékos GDP-növekedéssel számolt. Azonban miután 2024 GDP-adatai napvilágot láttak – amelyek az ígért 4 százalék helyett csupán 0,6 százalékos növekedést mutattak – Nagy Márton gazdasági csúcsminiszter január végén bejelentette: "Fordulópontot értünk el, a magyar gazdaság idén új növekedési pályára lépett! A KSH friss adatai kedvezőek: az utolsó negyedévben a GDP az előző évhez és negyedévhez viszonyítva is emelkedett. A magyar gazdaság kilépett a technikai recesszióból, és a tavalyi év összesített teljesítménye 0,6 százalékos növekedést mutatott".
2023-ra a magyar GDP a negatív tartományban végzett, ami azt eredményezte, hogy az elmúlt két évben a gazdaság gyakorlatilag stagnált, még a tavalyi minimális növekedés figyelembevételével is. A tervezett és a megvalósult növekedés közötti eltérés, amely a számok nyelvén 7-8 ezermilliárd forintos hiányt jelent a kormány büdzséjében, Petschnig Mária Zita közgazdász szavaival élve figyelemre méltó. Ezt az ATV műsorában fejtette ki, rávilágítva a gazdasági helyzet komplexitására.
Az optimizmus fokozatosan halványuló fénye.
Nagy Márton szerint "2025 második felében már 3 százalék feletti bővülést tapasztalhatunk". A miniszter ugyanakkor az Indexnek azt mondta: "Ha német gazdaság 2025-ben is recesszióban vagy nulla közeli állapotban lesz, akkor a magyar gazdaság teljesítménye 2-3 százalékos sávban képes mozogni", vagyis az éves 3,4 százalékos GDP-növekedés nem lesz meg.
Ipari méretű visszaesés
A Központi Statisztikai Hivatal február 6-án hozta nyilvánosságra az ipar tavalyi teljesítményével kapcsolatos adatokat. A jelentés alapján 2024-ben az ipari termelés volumene 4,0 százalékkal csökkent a 2023-as évhez képest.
A legfrissebb jelentés alapján a feldolgozóipar legjelentősebb ágazatai közül a járműgyártás és a villamos berendezések előállítása terén csökkenés tapasztalható a termelési volumenben. Ezzel szemben a számítógépek, elektronikai és optikai termékek, továbbá az élelmiszerek, italok és dohánytermékek gyártása növekedésnek indult.
2023-ban 5,5 százalékkal esett vissza a magyar ipar teljesítménye. Az, hogy egymás után két évben is csökkent a termelés, 1990 óta most először történt meg.
A Nemzetgazdasági Minisztérium elemzése szerint a hazai ipar teljesítményét továbbra is a német gazdaság válsága és a gyenge külső kereslet hátráltatja. "Az Európai Unió versenyképességi gondokkal küzd, míg Németország már két éve recesszióval és politikai-gazdasági instabilitással néz szembe. Jelenleg a német gazdaság jelentős hatással bír a magyar gazdaságra, amelyet szinte maga alá gyűrt" – nyilatkozta Nagy Márton, a minisztérium illetékese.
5,5 százalékos infláció
Kedden újabb rossz gazdasági hírt közölt a KSH: Gyorsult az infláció, januárban 5,5 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban. A decemberi szinthez képest pedig januárban átlagosan 1,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. A KSH adataiból az is kiderült, hogy az élelmiszerek ára 6 százalékkal nőtt egy év alatt, a háztartási energia 0,2 százalékkal drágult.
A hírre reagálva Nagy Márton árstopokkal kapcsolatos megfontolásokat osztott meg, míg az atv.hu-nak adott válaszában a tárca világossá tette, hogy az élelmiszerárstopra összpontosítanak, és nem a benzinárstopra. A kérdésünkre érkezett válaszban kiemelték: "Szükség esetén a kormány minden rendelkezésre álló eszközzel azonnal beavatkozik, hogy az élelmiszerárakat kontroll alatt tartsa."
A nyugdíjasokat képviselő szervezetek hangsúlyozták, hogy az idei nyugdíjemelés csupán 3,2 százalék volt, ami drámaian eltér a januári inflációs rátától. Ennek következtében a nyugdíjasok ismét a saját jövedelmükből finanszírozzák az állam működését, miközben életszínvonaluk folyamatosan csökken.
Újabb meglepetés ért minket!
Csütörtökön újabb aggasztó hír látott napvilágot: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyilvánosságra hozta az ipar teljesítményére vonatkozó részletes adatokat. A számok alapján a járműipar teljesítménye 2024 decemberében 21 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az akkumulátorgyártás helyzete még drámaibb: a decemberi termelés 51 százalékkal esett vissza az előző évhez képest.
"Amikor megérkezik és harmóniát hoz létre."
Az MTI által közzétett információk szerint Orbán Viktor a szokásos pénteki állami rádiós beszélgetésében nem tett említést a januári 5,5%-os inflációs adatokról, az ipari termelés csökkenéséről, illetve a jármű- és akkumulátorgyártás jelentős visszaeséséről.
A gazdaságpolitikát érintve arról beszélt, hogy az Oroszország elleni szankciókkal Magyarország eddig 20 milliárd eurót veszített, és ha jön az amerikai elnök és békét teremt, akkor Oroszországot várhatóan visszaintegrálják a világgazdaságba, az európai biztonsági rendszerbe, sőt még az európai energia- és gazdasági rendszerbe is, ez pedig a magyar gazdaságnak óriási lökést fog adni, "sokat nyerünk a békén".
Természetesen! Íme egy egyedi változat a kért kifejezéshez: "Azokra a dolgokra van szükség, amelyek segítenek bennünket előrébb vinni."
Miközben Nagy Márton a német gazdaság gyengélkedésére hivatkozott a magyar ipari teljesítmény siralmas adatai mellett, a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy olyan gazdaságpolitikát kell kialakítanunk, amely függetlenül attól, hogy az unió éppen virágzik vagy éppen visszaesik, mindig hatékonyan működik. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a magyar gazdaság kiszolgáltatott legyen az európai piaci környezetnek.