A kórushangverseny és a könyvbemutató célja az volt, hogy támogassa a rászoruló gyermekeket, ezzel hozzájárulva a közösség jólétéhez. A rendezvényen a résztvevők nemcsak a művészetek szépségét élvezhették, hanem egy nemes cél érdekében is összefogtak.


A "Jobbító május" elnevezésű jótékonysági estet tartottak péntek este a Katona József Könyvtár falai között. Az esemény első felvonásában Smuta Attila irányításával a Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus varázsolt el bennünket csodás dallamaival. A program második részében Libor Zoltán legújabb verseskötetét, a "Bíbor háztető"-t mutatták be, amely mély érzelmekkel és gazdag képi világgal hívta fel magára a figyelmet.

A Katona József Könyvtárban szervezett jótékonysági est a Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus énekével kezdődött - zongorán közreműködött az énekkar karnagya, Smuta Attila -, a patinás múlttal bíró együttes női kara Mendelssohn: Gruss (Köszöntés) című darabját szólaltatta meg. Ezt követően a program fővédnöke, Bujdosóné dr. Dani Erzsébet könyvtárigazgató üdvözölte a megjelenteket: "A közös együttműködés érdekében és fényében nagyon megtisztelőnek éreztük, hogy a szervezők és az előadók mindannyian úgy gondolták, a könyvtár ehhez kellő és méltó keretet tud adni. Úgyhogy érezzék jól magukat, élvezzék a zenének a csodálatos, felemelő érzését - lesz majd irodalom és képzőművészet is -, amikor segíthetünk azokon, akik igazából rászorultak."

Ezt követően a mikrofon mögé lépett Kriston-Vízi József, a Mélymerülés Művészeti Magazin felelős szerkesztője. Őszinte üdvözletével köszöntötte a könyvtár nagytermét zsúfolásig megtöltő érdeklődőket, majd néhány perc alatt összegzett az elmúlt hónapok közös gondolkodásának és a zenés irodalmi rendezvény előkészítésének izgalmas történetét.

A program következő részében Smuta Attila irányításával a Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus varázslatos zenei utazásra invitálta a közönséget. A műsorban Buxtehude, Haydn és Schubert egy-egy lenyűgöző kompozíciója mellett Mendelssohn Hálaének című műve, amely a kapott jót dicsőíti, valamint Fauré Cantique de Jean Racine című alkotása is felcsendült. Külön öröm volt látni, ahogy az énekesek és karnagyuk között kialakult a harmónia, a hónapok óta tartó közös munka gyümölcseként megnyilvánuló boldogságot és összhangot a kórusművek előadása során. A zárószámként a közismert Esti dal hangzott el, amely kétszer is megörvendeztette a hallgatóságot. Először Kodály Zoltán feldolgozásában, zongorán Révész László kíséretével énekelt a kórus, majd Smuta Attila buzdítására a közönség is csatlakozott az énekléshez, együtt teremtve meg az összetartozás élményét.

A jótékonysági est második részében a Bíbor háztető című verseskötetet ismerhették meg az érdeklődők. A szerzővel, Libor Zoltánnal, illetve a kiadvány szerkesztőjével, dr. Galuska László Pállal Kovácsné Tóth Ibolya nyugdíjas népművelő, a Cédrusnet környezetvédelmi aktivistája beszélgetett. A hallgatók megismerhették az irodalmi szerkesztő munkájának főbb szempontjait: dr. Galuska László Pál többek között a versek ciklusokba való rendezését emelte ki, amit a szövegek hangulata, tematikája alapján végzett el. Libor Zoltán több személyes jellegű gondolatot osztott meg a közönséggel, így például kissé szégyenkezve, röstellve mondta, hogy számára a versírás nem egy megerőltető, küzdelmes tevékenység, "egyszerűen jönnek, és kész". Beszélt arról is, hogy "meglehetősen gondolatszegénynek" tartja magát, ezért érhető tetten írásaiban az "önismétlődés". Szólt arról is, hogy a bensejében, a lelkében megfogalmazódó érzéseket elsősorban versek formájában jegyzi le, míg a külvilág, a környezet hatásaira rezonáló gondolatait főleg prózában veti papírra. Ez utóbbiakkal kapcsolatban lokálpatriótaságát hangsúlyozta: "Nagyon szeretem Kecskemétet, mindig is itt éltem - az egyetemet meg egy pár évet kivéve. Aki egy picit is ismer engem, akár csak egy nagyon kicsit, az tudhatja, kizárólag a város iránti szeretetből írok bárhova, bármit."

A rendezvény végén Libor Zoltán egy csokor virág kíséretében köszönte meg a bajai pedagógus, dr. Horváth Teréz önzetlen támogatását - a Türr István Szakközépiskola nyugalmazott tanára vállalta magára a verseskötet kiadásának költségeit -, amire a mecénás egy Pilinszky János-idézettel válaszolt: "Szeresd az embereket, tevékeny szeretettel szeresd őket".

Az est folyamán a színpadon Mártonfi Benke Márta festőművész jótékonysági céllal felajánlott olajfestménye, az "Ami fenn, az lenn is" is bemutatásra került. Az alkotásra az érdeklődők első alkalommal május 28-án, szerdán 19 óráig tehetnek ajánlatot. További részletekért kérjük, keressenek bennünket a [email protected] e-mail címen!

A résztvevők felajánlásait és a következő napokban érkező adományokat a program szervezője, az ADRIA Interkulturális Egyesület a Kecskeméti Autizmus Centrum Alapítvány Jótevői (KACAJ) támogatására fordítja majd.

Related posts