Egy különleges nyár vár ránk, amely nem csupán a forróságról szól a Balatonnál. Fel kell készülnünk arra, hogy a hőség mellett más kihívások is várnak ránk.


A HungaroMet Viharjelző Obszervatórium igazgatója úgy véli, hogy a Balaton térségében az időjárási jelenségek kiszámíthatatlanná váltak.

A Pénzcentrum beszámolója szerint az utóbbi időszakban a Balaton térségében egyre gyakoribbá váltak a szélsőséges időjárási események. A jégviharok, a heves felhőszakadások, a szélrohamok, valamint a nyári hőhullámok erőssége is fokozódik, amit sokan a klímaváltozás egyértelmű és aggasztó megnyilvánulásának tekintenek.

Az extrém nyári időjárási jelenségek jelentős hatással bírnak a balatoni turizmusra. A cikkben a HungaroMet Viharjelző Obszervatórium vezetője osztotta meg gondolatait az ügy kapcsán, amelyeket előadásában részletesen kifejtett.

Dr. Horváth Ákos a Balaton Fejlesztési Tanács földnapi konferenciáján kiemelte, hogy hazánk egyik legkomplexebb meteorológiai jelensége éppen a Balaton környezetében figyelhető meg.

A kiterjedt vízfelületek például különleges termikus hatással bírnak az időjárás alakulására: lassabban melegszenek fel, és ugyancsak lassabban hűlnek ki, folyamatosan befolyásolva a környező mikroklímát. Ezen kívül a Bakony hegység is jelentős szerepet játszik, hiszen jelentősen átalakítja az északnyugatról érkező légáramlatokat. Ráadásul a változatos talajfelszín is hozzájárul a helyi éghajlati viszonyok alakulásához.

Mindezek együtt teszik igazán kiszámíthatatlanná az időjárási folyamatokat a Balatonnál"

- Ezzel zárta le prezentációját a szakértő – mondta Dr. Horváth Ákos, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a Balaton téli jégtakarójának hiánya jelentős hatással van bizonyos ökológiai folyamatokra, mint például az algásodásra. Kiemelte, hogy mindössze negyven évvel ezelőtt a tó télen 42 centiméteres jégtakaróval borított volt, míg idén sajnos teljesen elmaradt a fagyás.

A szakértő hangsúlyozta, hogy az irány egyértelműen a globális felmelegedés felé mutat. Szerinte a rendkívüli szárazság hatásait valójában csak a nyár végére fogjuk teljes mértékben érzékelni. Az egyre korszerűbb meteorológiai előrejelzések révén egyre pontosabban láthatjuk, mi vár ránk: a viharok száma csökken, azonban az egyes események intenzitása fokozódik. A bizonytalanság továbbra is jelentős, hiszen ha egy ciklon, mint tavaly a Boris, betör a térségbe, az komoly csapadékot hozhat, és gyökeresen átalakíthatja az időjárási viszonyokat.

Related posts