Az Ossobuco, a gazdag és ízletes olasz étel, tökéletesen párosítható a parázsburgonyával, amely egy különleges, füstös ízvilágot kölcsönöz az étkezésnek. Képzelj el egy tálat, amelyben a puhára főtt borjúcomb szaftos húsának íze a fűszerek és a zöldségek
Az ossobuco a milánói gasztronómia egyik legkedveltebb és legismertebb étele. Története évszázadokra tekint vissza, és igazi olasz klasszikusnak számít. Az étel alapját a borjúcsülök adja, amely különleges ízvilágával és gazdag textúrájával varázsolja el a gasztronómák szívét.
A neve az olasz "ossobuco" szóból ered, amely szó szerint "csontos lyukat" jelent, utalva a hús közepén található csontvelőre. Ez a fogás mára világszerte ismertté vált, és gyakran szerepel előkelő éttermek étlapján, miközben megőrizte egyszerű és rusztikus "báját" is. Gazdag íze, omlós húsa és a velő miatt különleges élményt nyújt.
Az ossobuco története a 18-19. századi Milánóba nyúlik vissza, ahol a gazdag, zsíros húsok és a lassú főzés művészete virágzott, különösen a hideg téli hónapokban. Ezt az ínycsiklandó ételt párolva készítették, melynek középpontjában a csontvelő állt, amely nem csupán ízletes, hanem különleges gazdagságot is kölcsönzött a fogásnak. Az ossobuco így a milánói konyha egyik ikonjává vált, mely a hagyományos ízek és a gondos elkészítés harmóniáját képviseli.
A klasszikus ossobuco alla Milanese hagyományosan vajban, húslevesben és fehérborban párolódott, azonban a világ különböző tájain elterjedve számos helyi változata született.
Persze, íme egy egyedi megfogalmazás az "Elkészítése" részhez: **Elkészítési folyamat:** 1. **Előkészületek:** Gyűjtsd össze az összes szükséges hozzávalót és eszközt. 2. **Mérés és előkészítés:** Pontosan mérd ki a hozzávalókat, és készítsd elő azokat a felhasználásra. 3. **Főzés vagy sütés:** Kövesd a recept lépéseit, figyelve az időzítésre és a hőmérsékletre. 4. **Tálalás:** Miután elkészült, szépen tálald az ételt, hogy még vonzóbb legyen. Ha bármilyen specifikus részletet szeretnél hozzáadni, csak szólj!
A csülökszeletek szélén lévő hártyát levágjuk, hogy ne húzódjon össze a hús sütés közben és sózzuk, borsozzuk.
Egy nagy, vastag falú serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, utána a vajat, majd 3-4 percig sütjük a borjúcsülökszeleteket mindkét oldalukon. Utána kiszedjük a húst és félretesszük.
A megmaradt zsiradékban 5-7 percig finoman pároljuk a hagymát, a sárgarépát és a zellert, amíg azok puhák és aromásak nem válnak. Ezt követően hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, és még egy percig folytatjuk a párolást.
Hozzáöntjük a fehérbort, kicsit kevergetjük majd a húslevest, a hámozott paradicsomot, a babérlevelet és a kakukkfüvet. Alaposan összekeverjük.
Helyezzük vissza a csülökszeleteket a serpenyőbe, majd takarjuk le fedővel. Alacsony hőfokon 1,5-2 órán keresztül pároljuk őket. Időnként óvatosan forgassuk meg a húsokat, hogy minden oldalról egyenletesen puhuljanak, és ha szükséges, öntsünk hozzá még egy kis húslevest. Fontos, hogy elegendő időt adjunk a húsnak, hogy igazán omlósra süljön, és a gazdag ízek teljesen felszabaduljanak.
A kis burgonyákat sós vízben körülbelül 15 percig főzzük elő, majd alaposan lecsepegtetjük őket. Ezután egy sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, és 250 °C-on 25-30 perc alatt ropogósra sütjük, de ne felejtsük el félidőben megforgatni őket, hogy minden oldaluk egyenletesen piruljon. Közben egy serpenyőben felforrósítunk egy kevés olívaolajat, és hozzáadjuk a burgonyákat. Ízesítjük sóval és borssal, majd aranybarnára pirítjuk őket. Végezetül egy kis vajat is adunk hozzá, és alaposan átforgatjuk, hogy a burgonyák finom, gazdag ízt kapjanak.
A gremolatához összekeverjük a finomra vágott petrezselymet, a citromhéjat és az aprított fokhagymát. Ez friss, citrusos ízt ad az ételhez, amely ellensúlyozza a gazdag, húsos alapot.
Az ossobucót tipikusan sáfrányos rizottóval vagy krémes polentával szokták tálalni, de mi most egy különleges twistet adtunk az ételnek, és parázsburgonyát választottunk köretként. A tányérunkra először a fűszeres krumpli kerül, amely gazdag ízével remek alapot biztosít. Ezt követően ráhelyezzük a szaftos csülökszeleteket, majd bőségesen megöntözzük az ízletes mártással, végül pedig finom gremolatával szórjuk meg, hogy a fogás frissességet és aromát nyerjen.
A Magyar7 legújabb, 2024/47. számában új tartalommal jelentkezett.