Norovírus által kiváltott hasmenés és hányás: gyógyszerész ajánlásai a tünetek enyhítésére.
Ha nem lenne elég az influenza és a Covid-19, velünk van a gasztroenteritiszt okozó norovírus is. Hangsúlyozandó, hogy nem egy életveszélyes fertőzést okozó vírussal állunk szemben, amennyiben a megfelelő óvintézkedéseket megtesszük, vagyis kivédjük az esetleges kiszáradást, amely leginkább a csecsemőket, kisgyermekeket és időseket fenyegeti. Tény azonban, hogy mindezek ellenére rengeteg kellemetlenséget tud okozni a hányásos-hasmenéses megbetegedések leggyakoribb okozója, a norovírus.
Nem pandémia, nem életveszélyes fenyegetést jelentő kór, de egy olyan kellemetlen megbetegedés a norovírus-fertőzés, amelyet jobb megelőzni, mint kezelni.
A gasztroenteritis, amit a köztudatban gyakran hányásos-hasmenésként emlegetünk, egy régóta ismert kórkép, amely valószínűleg a jövő generációinak is okozni fog kellemetlenségeket. Az esetek körülbelül 60%-ában a norovírus a felelős a betegség kialakulásáért. Ez a vírus különösen a hideg hónapokban aktiválódik, általában novembertől márciusig terjedő időszakban. Talán ijesztő, de egyetlen fertőzött személy akár tucatnyi másik embert is megfertőzhet, ami a vírus terjedését különösen aggasztóvá teszi.
Bárki, bármilyen életkorban és nemtől függetlenül megfertőződhet a norovírussal. A vírusok forrása lehet a beteg által ürített anyag, széklet, valamint a köhögés vagy tüsszentés során a levegőbe került apró folyadékkal teli cseppek. Ezért a norovírusok megtalálhatók olyan felületeken, mint a kilincsek, számítógép klaviatúrák, a közlekedési eszközök kapaszkodói, továbbá a lepedők, ruhák és élelmiszerek is. A fertőzés leggyakrabban feko-orális úton terjed, ami azt jelenti, hogy a szennyezett kezek révén kerül a vírus a szájba. Még az is elegendő lehet a megfertőződéshez, ha valaki mosakodás nélkül fogyaszt el egy kis harapnivalót!
A fertőzés jelentette rizikó azoknál a legnagyobb, akik immunrendszere valamilyen okból gyenge,- ez utóbbi leginkább a csecsemőkre, kisgyermekekre, az idősekre és a betegségek miatt károsodott immunrendszerű egyénekre (pl. AIDS-betegek) jellemző. Akik valamilyen egyéb fertőzésen estek át és viszonylag gyenge immunrendszerrel abból lábadoznak, azoknál is fokozott a megfertőződés esélye.
A norovírus fertőzés rendkívül gyorsan terjed, és aki kapcsolatba kerül egy fertőzött személlyel, vagy érintkezik annak nyálával vagy székletével, az 1-2 napon belül megjelenhetnek a tipikus tünetek. Ezek közé tartozik a hasmenés, hányinger, hányás és hasi fájdalom. Továbbá, a betegség kísérheti láz, fejfájás, valamint általános gyengeség vagy fájdalom, amely a test bármely részén jelentkezhet.
A norovírus által kiváltott fertőzés legfőbb kockázatát a kiszáradás jelenti, amely a hányás és hasmenés miatt gyorsan bekövetkezhet, ha nem biztosítunk elegendő folyadékot. Ez a veszély különösen kiemelkedő a csecsemők, az 5 év alatti gyermekek és az idősebb felnőttek körében.
Gondolni kell a kiszáradás veszélyére, és azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a vizelet színe sötétebb sárgává válik, a mennyisége lecsökken, szédülés lép fel, szájszárazság tapasztalható, a nyálkahártyák szárazok vagy a gyerek "könny nélkül sír".
Ne feledje, hogy a norovírus-fertőzésen átesett egyének akár két héten keresztül is képesek vírusrészecskéket terjeszteni, például széklettel vagy nyállal, még akkor is, ha már javul az állapotuk.
Teljesen biztos megelőzési módszer nem áll rendelkezésünkre, ám a legfontosabb higiéniai alapelvek, különösen a helyes kézmosási technika alkalmazása jelentős mértékben hozzájárulhat a fertőzés kockázatának mérsékléséhez.
A norovírusok rendkívül fertőzőképesek, azok akár fél napon át is életben maradhatnak a különböző felületeken, túlélik a 60 °C-ot is, és dacolnak több fertőtlenítőszer hatásával.