Hamarosan tanúi lehetünk Amerika, Kína és India izgalmas versengésének.


Gyarmati István, a biztonságpolitikai szakértő, határozottan kijelentette, hogy nem érdemes játszadozni a szavakkal, és szó sem lehet harmadik világháborúról az Eurozónában. Szerinte a jelenlegi helyzet hasonlít ahhoz, mint amikor a juhász folyamatosan farkast kiált; a riogatás nemcsak hogy csökkenti a kifejezés hitelességét, de megnehezíti azt is, hogy komolyan beszéljünk a valóban fennálló világháborús fenyegetésekről.

Gyarmati megfogalmazása szerint ez a típusú félelemkeltés tökéletesen harmonizál az Oroszország által régóta alkalmazott propagandastratégiával, amely évtizedek óta folyamatosan azt a képet festi, hogy Oroszországot az egész világ ellenséges szándékkal szemléli. Jelenleg is azt sugallják, mintha Oroszország csupán a NATO-val vívna harcot, ezzel erősítve a saját narratívájukat.

A háború lényegében radikálisan átalakította a világ képét, hiszen szinte teljes mértékben megsemmisítette azt a nyugati illúziót, amely szerint Oroszország "ugyanolyan nemzet, mint a miénk", ahol a demokrácia eljöhet, és akivel együttműködhetünk - hívta fel a figyelmet a szakértő.

A konfliktus jelentős hatással volt az amerikai-európai kapcsolatokra: világossá vált, hogy Európa katonai és politikai cselekvőképessége nagymértékben függ az Egyesült Államoktól. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy az Egyesült Államok új irányt kíván venni a globális befolyásolás terén – ez a tendencia már Barack Obama idején is megjelent, nem csupán Donald Trump politikájában. A szuperhatalom azt szeretné, ha kevesebb szerepet kellene vállalnia az európai műveletekben, ami nem csupán anyagi kérdés, hanem a kialakított katonai kapacitásokra is vonatkozik. Gyarmati véleménye szerint ez egy logikus elvárás: ha az európai szövetségesek gazdaságilag hasonló helyzetben vannak, akkor nekik is többet kellene áldozniuk a közös védelem érdekében.

Amerika számára most Kína jelenti a legnagyobb kihívást. Kétségtelen, hogy egy felemelkedő szuperhatalomról van szó, amelyet a regnáló nyilván sosem fogad jó szívvel. Az elmúlt évszázadokban egy új szuperhatalom felemelkedése mindig háborúval járt. Csakhogy most egy ilyen háború olyan pusztító lenne, hogy ez talán visszafogja a feleket és a harc megmarad a gazdaság területén - erre kell törekednie a feleknek.

Ne felejtsük el azt sem, hogy jön fel India is. Ma az ötödik legnagyobb gazdaság, de 15-20 év múlva várhatóan a harmadik lesz. Ráadásul ez egy érdekes verseny lesz abból a szempontból, hogy valószínűleg semelyik kettő nem fog össze a harmadikkal szemben - mondta Gyarmati.

Tehát a globális hatalmi játszmában Kína, India és az Egyesült Államok állnak szemben egymással. Európa valószínűleg háttérbe szorul ebben a versenyfutásban, stabil negyedikként szerepelve, de Gyarmati szerint ez nem feltétlenül jelent hátrányt.

Related posts