"Én változatlanul ugyanaz a személy vagyok, aki mindig is voltam."


A kellemes kávéházi együttléteknek, világmegváltó beszélgetéseknek komoly hagyománya van a magyar történelemben, gondoljunk csak Petőfi Sándor, Jókai Mór és a többi 1848-as forradalmár törzshelyére, a pesti Pilvax kávéházra, vagy a későbbi New York kávéházra, amelynek neve összeforrt Molnár Ferenc, Babits Mihály, Móricz Zsigmond, Gárdonyi Géza, Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső, Illyés Gyula, Weöres Sándor, a magyar irodalom óriásainak nevével. Dr. Bodó Barna, a Szórvány Alapítvány elnöke és Tamás Sándor tb. konzul, a Várbástya Egyesület elnöke kezdeményezésére Közéleti Kávéház néven egy új rendezvénysorozat első eseményére került sor 2024. december 17-én a temesvári Ambrózy Kávézóban, amelynek meghívottja Tőkés László volt, az éppen 35 esztendővel ezelőtt kirobbant temesvári forradalom "szikraembere".

A Közéleti Kávéház elindítása a szegedi modellt követi, ahol már három évtizede invitálnak prominens személyiségeket a közös ügyek megvitatására – fejtette ki dr. Bodó Barna. Hasonló kezdeményezések már korábban is napirenden voltak Temesváron, legutóbb a Baráti esték sorozat formájában, amelyet a Covid-válság kényszerített leállítani. Az első vendég, Tőkés László, a hajdani temesvári lelkipásztor és a Királyhágómelléki Református Egyházkerület későbbi püspöke, dr. Bodó Barna bemutatásával lépett a közönség elé. Kató Béla püspök szavait idézve Tőkést "formabontó, kereteket feszegető személyiségnek" nevezte. Tőkés László az 1989-es eseményekről szólva hangsúlyozta: "Én ugyanaz maradtam, aki voltam." Kifejtette, hogy temesvári lelkészként szoros kapcsolatot alakított ki a gyülekezet tagjaival, ám ma már másként tekintenek rá, ami egy láthatatlan falat emel közéjük. A hivatalos emlékezetpolitika kapcsán megjegyezte, hogy igyekeznek kisebbíteni a temesvári forradalomban betöltött szerepét, amit a December 15 - A román-magyar szolidaritás napja egyesület bejegyzésének elutasítása is tükröz. A beszélgetés során Tőkés felidézte a temesvári "száműzetés" élményeit, amikor fokozatosan sikerült elnyernie a gyülekezet bizalmát, és a református templom megtelt hívekkel. "Vádolnak, hogy kockára tettem az emberek életét, pedig sosem léptük túl a törvényesség határait" – fogalmazott. Azt is hozzátette, hogy mindig távol tartotta magát a pártpolitikától, és nem engedett a kísértésnek, hogy RMDSZ-elnök legyen, miközben 1990 és 2003 között tiszteletbeli elnök volt a Szövetségben. Továbbá szóba került az egyházi személyek átvilágítása, amelyet Molnár János, Magyarországra áttelepült barátja, példás módon végzett el. Kiderült, hogy temesvári barátja, Bányai Ferenc esperes, besúgóként tevékenykedett, és nem ő volt az egyetlen egyházi tisztségviselő, aki 1990 után is folytatta a titkos munkáját az egyházon belül. Tőkés László arra is kitért, hogy az Európai Parlamentben tapasztalt vallás- és egyházellenesség egyre aggasztóbb, hiszen egyik ultraliberális zöld képviselőtársa egy bizottsági ülésen tett áldását egyházi propagandának minősítette.

A fent említett érdekes kérdések képezték az első Közéleti Kávéház találkozójának napirendjét, amely elindította a tervek szerint havi rendszerességgel megrendezésre kerülő kávéházi diskurzusok új sorozatát.

Related posts