Moszkva bejelentette, hogy kiutasítja az ARD két újságíróját, ezt a Pervij Kanal berlini irodájának bezárásával indokolva.
Visszavonták az oroszországi akkreditációját a német ARD köztelevízió két újságírójának, felszólítva őket az ország elhagyására, válaszul az orosz Pervij Kanal állami tévécsatorna berlini irodájának bezárására - jelentette be szerdán Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Zaharova moszkvai sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a német tudósítók számára, válaszul Berlin barátságtalan lépéseire, amelyek az orosz újságírókkal szemben irányultak, tükörintézkedésként meg kellett adniuk akkreditációs igazolványaikat, és a megadott időn belül el kell hagyniuk Oroszország területét.
Bejelentette, hogy az orosz külügyminisztérium megfontolhatja az ARD frissen kinevezett munkatársainak akkreditálását, feltéve, hogy a Pervij Kanal németországi tudósítói csoportjának munkája újra elindul.
Ennek előzménye a TASZSZ hírügynökség szerint, hogy tévécsatorna leadott egy tudósítást német állampolgár, Nikolai Gaiduk oroszországi őrizetbe vételéről, aki az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) szerint márciusban Kalinyingrádban részese volt egy gázelosztó állomás csövének felrobbantásának.
Gaiduk, akinek a Lengyelország és kalinyingrádi régió határán történt elfogásáról múlt szerdán számolt be az FSZB, elismerte a vádat. Vallomása szerint Hamburgban Olekszandr Zsorov ukrán állampolgár, az odesszai rendőrség volt munkatársa szervezte be tavaly novemberben.
Gaiduk, akit terrorizmus és robbanóanyagok csempészésének vádjával büntetőeljárás alá vontak, az orosz hatóságok állítása szerint újabb robbantási szándékot dédelgetett az orosz exlávé térségében.
Ivan Blagoj tudósító a Pervij Kanal műsorában közölte: egy nappal azt követően szólították fel távozásra, hogy adásba került az orosz televízió Hamburgban forgatott riportja, amely, mint mondta, bemutatta, hogy hol laktak és hol találkoztak a gyanúsítottak.
„Milyen módon hat a tagállamok közvéleményére és befolyásolja a döntéshozatali mechanizmusokat?”
Zaharova a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Oroszország, valamint más, hasonló nézeteket valló országok közösen kívánják átdolgozni az UNESCO által készített, az újságírók biztonságára vonatkozó 2022-2023-as jelentést. E törekvés célja, hogy megőrizzék a médiában dolgozók emlékét, akik életüket áldozták a szakmai elhivatottságukért.
Korábban Rinat Aljautdinov, aki Oroszország állandó képviselője az UNESCO-nál, közölte, hogy a szervezet főigazgatója, Audrey Azoulay jelentését, amely nem tesz említést az életüket vesztett orosz újságírókról, nem fogadták el.