Minden egyes csíra kulcsszerepet játszik! Óvja meg a magokat a talajban élő kártevőktől!

A tavasz beköszöntével a természet újjáéled, és ezzel együtt a kultúrnövények számára is kedvező körülményeket biztosít a rovarkártevők számára. Ne hagyjuk, hogy ezek a kártevők eluralkodjanak! Most van itt az ideje, hogy alaposan felkészüljünk a célzott talajfertőtlenítési módszerek alkalmazására, és megóvjuk a vetéseinket a talajban rejtőzködő kártevők támadásaitól.
A talajfertőtlenítés kulcsszerepet játszik a szántóföldi és kertészeti kultúrák fejlődésében, és alapvetően befolyásolja a növénytermesztésünk eredményességét.
A legfontosabb célszervezetek közé egyértelműen a pajorok, drótférgek és a kukoricabogár lárvái tartoznak, amelyek szántóföldi körülmények között kapás kultúráinkban meghatározó gazdasági kártételt tudnak okozni.
Minden kultúrnövényünk potenciális táplálékforrást nyújt a pattanóbogarak (Agriotes spp.) számára. A lárvái, ismertebb nevén drótférgek, hosszú évek során a talajban fejlődnek, és polifág kártevőkként viselkednek. Tavasszal, amikor a frissen vetett növények csíráznak, ezek a lárvák a gyökerek és a hipokotilok megrágásával megzavarják a növények zavartalan fejlődését. Szélsőséges esetben ez akár a csírák elhalását is okozhatja.
A pattanóbogarak peterakásának és a drótférgek fejlődésének kedvező körülményeit teremtették meg az utóbbi években elterjedt gyakorlatok, amelyek során a termelők jelentős része lemondott a talajfertőtlenítésről. E kártevők jelenlétét megbízhatóan a "búzacsomós" vizsgálattal vagy talajmintavétel során végzett ásással tudjuk kimutatni.
A KITE Zrt. kutatásai alapján a kukorica sokkal fogékonyabb a drótféregfertőzésre, mint a napraforgó. A fertőzött kukoricanövények könnyen károsodnak, és már egy mérsékelt fertőzés esetén is komoly tőhiányok léphetnek fel.
Tapasztalataink alapján a kukorica termesztése során figyelembe kell venni, hogy 5000 hiányzó növény már 1 tonna/ha terméskiesést eredményezhet. Ha a hiányzó tövek száma eléri a 10.000-t, akkor a veszteség már 2 tonna/ha-ra nő. Ezen túlmenően, ha a drótférgek populációja négyzetméterenként 1-2 egyedet ér el, érdemes elgondolkodni a talajfertőtlenítő szerek alkalmazásán a védekezés érdekében.
Kukorica elővetemény használata során mindig figyelembe kell vennünk a kukoricabogár (Diabrotica virgifera) lárváinak esetleges kártételét. Az előző év aszályos időjárása nem gyakorolt jelentős hatást a kukoricabogár imágóinak rajzására; az aszály által érintett területeken is számos imágó volt észlelhető. Ez alapján feltételezhető, hogy a peterakás zavartalanul zajlott le.
Az öntözött területek az előző évben jelentősen vonzóbbak voltak a kártevők számára tojásaik lerakására, mint a megszokott csapadékeloszlású években. Ennek következtében ezeken a helyeken idén a kártevők megnövekedett jelenlétére lehet számítani.
A kukoricabogár lárváinak pusztítása közvetett módon befolyásolja a termés mennyiségét, mivel a gyökerek rágásával víz- és tápanyagfelvételi zavarokat idéz elő. Ennek következtében a termés mennyisége jelentősen csökkenhet.
Balra a kukoricabogár kártételének hatása kezeletlen kukoricában, jobbra Force 1,5 G rovarölő szerrel kezelt állomány (KITE Zrt. saját vizsgálata, Dalmand, 2023.)
Számos, a KITE Zrt. Innovációs Főigazgatósága által beállított és felügyelt kísérlet is bizonyítja, hogy a talajlakó kártevők elleni védekezés egyik leghatékonyabb módja a talajfertőtlenítés.
A talajfertőtlenítés alkalmazása különösen fontos lehet bizonyos körülmények között. Ajánljuk ezt a módszert, ha: 1. **Kártevők Jelenléte**: Ha a talajban kártevők, például fonálférgek vagy rovarlárvák találhatók, amelyek a növények gyökerét károsíthatják. 2. **Betegségek Előfordulása**: Amennyiben a növények betegségei, mint például gombás vagy baktériumos fertőzések, már megjelentek a területen, a talajfertőtlenítés segíthet a kórokozók számának csökkentésében. 3. **Növényi Maradványok**: Ha a területet korábban termesztett növények maradványai borítják, amelyek potenciális fertőző forrást jelenthetnek, érdemes a talaj fertőtlenítése. 4. **Új Telepítés**: Új növények ültetése előtt, különösen ha érzékeny fajtákról van szó, a talaj előkészítése és fertőtlenítése javíthatja a növekedési esélyeiket. 5. **Talajminőség Javítása**: Ha a talaj tápanyag- és mikroorganizmus-egyensúlya felborult, a fertőtlenítés segíthet a kedvezőbb környezet kialakításában. A talajfertőtlenítés tehát egy hatékony eszköz lehet a sikeres növénytermesztés érdekében, de mindig fontos figyelembe venni a helyi körülményeket és a növények igényeit.
A mellékelt ábrák világosan szemléltetik a talajfertőtlenítés jótékony hatását a terméshozamra, valamint a kukoricabogár lárvájának károsító tevékenységére.
A drótférgek és a kukoricabogár-lárvák kártételének elkerülése érdekében a teflutrin hatóanyag-tartalmú talajfertőtlenítő szerek alkalmazásával kiváló hatékonyságot érhetünk el.
A KITE Zrt. innovatív megoldási ajánlata a talajlakó kártevők elleni védekezésre a Force 1,5 G rovarölő szer, amelyet a magas nitrogén- és foszfortartalmú Microsed Geo talajfertőtlenítő startertrágyával érdemes kombinálni. A javasolt készítményeket a vetés során, egy menetben, a magárokba kell kijuttatni, így biztosítva a növények védelmét már a kezdeti fázisban.
A Force 1,5 G rovarölő szer használatával a gyártó idősoros eredményei alapján 16 év átlagában 1,6 t/ha-ral több termést arathatunk le a kukoricatábláról. A teflutrin hatóanyagú készítmények évjárattól függetlenül biztos és kiegyenlített védelmet nyújtanak a kukoricabogár lárvái ellen.
Talajfertőtlenítéssel kapcsolatos szakmai kérdéseivel és a teflutrin-tartalmú készítmények beszerzésért forduljon bizalommal a KITE Zrt. területi szaktanácsadóihoz!