Mi lenne, ha csupán három megye létezne? – Šutaj Eštok izgalmas közvélemény-kutatást indított e szokatlan ötlet köré.

Az önkormányzatok jövőjével kapcsolatos elektronikus levelet és öt kérdést küld szét szerdán (4. 9.) a belügyminisztérium a polgármestereknek. Például arra kíváncsi, egyetértenek-e a néhány éve egy időpontra tett helyi önkormányzati- és a megyei választások megrendezésének a szétválasztásával.
A tárca közvélemény-kutatási terveiről Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter és Michal Kaliňák (Hlas) államtitkár tájékoztatott a minisztérium szerdai sajtótájékoztatóján.
Kaliňák szerint a két választás összevonása nem csupán hogy nem eredményezett megtakarítást, de a helyi választásokon való részvétel is 2,5%-kal csökkent. Úgy véli, hogy az összevonás zavarossá tette a választási folyamatot, és sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ki milyen pozícióért pályázik, illetve mit ajánl a választóknak.
Kettéosztás... - A MIRRI ismét próbálja szétválasztani a helyhatósági és megyei választásokat 2025. március 3-án. Michal Kaliňák, a Hlas politikai párt képviseletében, aki a beruházásokért, régiófejlesztésért és informatizációért felelős államtitkár, jelenleg regionális politikai vezetőkkel folytat tárgyalásokat a megyei és helyi önkormányzati választások különválasztásának lehetőségéről.
A belügy arra is kíváncsi, a polgármesterek szerint szükséges-e külön támogatási rendszert létrehozni a községek együttműködésének ösztönzésére, továbbá szükség van-e a belügyminisztérium részéről képzések indítására.
A következő kérdés arra irányul, hogy támogatnám-e az úgynevezett inflációs automatikus rendszer bevezetését. "Amennyiben csupán az infláció mértékének megfelelően emelnék a helyi adókat és illetékeket, ez automatikusan életbe léphetne, így nem lenne szükség az általános érvényű rendeletek módosítására" - emelte ki Kaliňák. Továbbá, a polgármesterek kifejezhetik véleményüket arról is, hogy egyetértenek-e az egzisztenciális minimum bevezetésével, amely biztosítaná, hogy az önkormányzat anyagi forrásai ne csökkenjenek az előző év szintje alá.
"Szeretnénk visszajelzéseket kapni, hogy az önkormányzatokkal közösen hajtsuk végre az őket érintő változtatásokat" - tette hozzá Šutaj Eštok.
A belügyminiszter véleménye szerint érdemes lenne átgondolni a megyék számának csökkentését és a hatásköreik átalakítását. "Valóban szükség van nyolc megyére, és megfelelőek ezek a hatáskörök? Hiszen ez nyolc jelentős hivatal és nyolc hivatalnoki apparátus fenntartását jelenti. Indíthatnánk egy párbeszédet arról, hogy vajon elegendő lenne-e három megye" - nyilatkozta Šutaj Eštok. Az államtitkár hozzátette, hogy nem a járási hivatalok megszüntetésére törekednek, csupán a legkisebbek ("hármas" hivatalok) számának csökkentésére és a városi hivatallal való összevonására van lehetőség.