Felfedezték Trump sebezhető területét? | 24.hu


Donald Trump már régóta tervezte, hogy 25 százalékos büntetővámot vezet be Mexikó és Kanada ellen, de a váratlan pillanatban meglepő döntést hozott, és haladékot adott. Ez a visszalépés sokakat sokkolt, és ahogy később kiderült, Claudia Sheinbaum, Mexikó új elnöke, aki fél éve tölti be posztját, felkészültsége és jól megfontolt stratégiája játszotta a fő szerepet a helyzet alakulásában. Az azonban még nyitott kérdés, hogy vajon a háborút sikerült-e megnyernie, vagy csupán az első ütközetet vívta meg sikeresen.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, február 1-jén, alig két héttel a hivatalba lépése után, bejelentette, hogy megkezdi a kampányában tett egyik lényeges ígéretének végrehajtását. Ennek keretében 25%-os büntetővámot fog bevezetni Mexikóra és Kanadára, továbbá egy 10%-os vámot Kínára, amely a tervek szerint február 4-én lép életbe.

Az amerikai elnök a három legfontosabb kereskedelmi partnerét érintő döntését - amelyek válaszul viszontvámokkal reagáltak - azzal indokolta, hogy az Egyesült Államoknak komoly külkereskedelmi hiánya származik a három érintett országgal való gazdasági kapcsolatokból. Illetve azért, mert

Az illegális bevándorlás és a halálos drogok, mint a fentanil, súlyos veszélyt jelentenek a közösségünkre, és sajnos sok ártatlan életet követelnek.

Trump a rendelet életbe lépése előtti napon, február 3-án beszélt telefonon Mexikó tavaly megválasztott elnökével, Claudia Sheinbaummal. Nemigen számított senki arra a fejleményre, hogy a beszélgetés nyomán 30 napra felfüggesztették a vámok életbe léptetését.

A megállapodást most a világ vezetői tanulmányozzák, mi lehet a Trumppal szembeni sikeres taktika a kereskedelmi tárgyalások alkalmával - írja a Wall Street Journal.

Kezdetben úgy tűnt, mintha a megegyezés lehetősége teljesen kizárt lenne, ám később mesterien alakította a szituációt.

- nyilatkozta a New York Timesnak Fernández Norona, a mexikói szenátus kormánypárti elnöke Sheinbaum tárgyalásával kapcsolatban.

A lap beszámolója szerint a téma szakértői által megszerzett információk alapján a telefonhívás rendkívül feszültséggel teli és hosszúra nyúlt, közel 45 percen át tartott. Sheinbaum tolmács közreműködésével főként spanyolul, míg a lényegesebb kérdésekben angolul folytatta a beszélgetést Trumppal. Különösen figyelt arra, hogy a diskurzusban a kereskedelem, a kábítószerek és a migráció körüli témákra összpontosítson, ezzel is biztosítva, hogy az amerikai elnök érdeklődését folyamatosan fenntartja, anélkül hogy nyílt ellentétbe került volna vele.

Sheinbaum a tárgyaláson elkötelezte magát amerikai partnerének, hogy tízezer fős egységet irányítanak a határhoz. Céljuk, hogy harcoljanak a kábítószerek – különösen a Trump által emlegetett fentanil – csempészése ellen, és támogassák északi szomszédjuk megerősített határellenőrzését.

Trumpot lenyűgözte Sheinbaum határozottsága, így beleegyezett, hogy egy hónapra felfüggesszék a büntetővámok bevezetését. Ez az időszak lehetőséget ad arra, hogy megfigyeljék, mennyire hatékonyan működik a közös erőfeszítés a határon.

Valószínűleg Trump egójára apellált, és hagyta, hogy győzelmet hirdethessen

- nyilatkozta a Bloombergnek Pamela Starr, a Dél-Kaliforniai Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakértője.

Bár az ígért büntetővámok bevezetését későbbre halasztották, Trump mégis a győzelemként prezentálhatja Mexikó megnövekedett erőfeszítéseit a határbiztonság terén.

Kivételes élmény volt a beszélgetésünk Mexikóval. Sheinbaum elnök egy lenyűgöző nő, akinek a munkásságát igazán nagyra értékelem.

- nyilatkozta a hívás után Trump, hozzátéve: akár kedveli, akár nem, a drogokat és az illegális migrációt akkor is meg kell állítani a határon.

Bár konkrét részletek még nem kerültek nyilvánosságra, Sheinbaum régóta hangoztatott igénye végre egyetértésre talált:

Related posts