Az ekcéma kialakulásának egy igazán meglepő háttere rejlik, és különösen a nagyvárosok lakói kerülhetnek veszélybe.
A légszennyezés és az ekcéma közötti kapcsolatot már korábban is sejtették, de egy friss kutatás, amely több mint 280 000 ember adatait elemezte, megerősítette ezt a kapcsolatot.
A járművek és az erőművek 2,5 mikrométeres (a méter egymilliomodnyi része) vagy annál kisebb átmérőjű szennyező részecskéket, úgynevezett PM 2,5-t, azaz finomrészecskét bocsátanak ki. Ez a legkisebb méretű szálló por, aminek forrásai a gépjárművek és erőművek mellett az erdőtüzek, a mezőgazdasági égetés és néhány ipari és égetési eljárás.Ezeket már korábban is összefüggésbe hozták az ekcéma magasabb kockázatával, amely feltehetően a túlműködő immunrendszer gyulladást okozó mechanizmusának az eredménye, amely a bőrt kiszárítja, és viszketési ingert vált ki.
Az ekcéma egy tartós bőrgyulladás, amely leggyakrabban allergiás reakció következményeként alakul ki. Ennek a bőrproblémának a jelei szabad szemmel is könnyen észlelhetők: a bőr vörös foltokkal borul, amelyek kezdetben nedvedző hólyagocskákkal társulnak. Ezek a hólyagok idővel megrepednek, majd megszáradnak, ami tovább fokozza a diszkomfort érzést. Az ekcémát gyakran kísérik intenzív, rohamszerű viszketési ingerek, amelyek megnehezítik a mindennapi életet.
Jeffrey Cohen, a Yale Orvosi Karának kutatója, kollégáival együtt több mint 280 000, jellemzően 50-es éveikben járó személy orvosi adatainak elemzésébe kezdett.
A kutatók az átlagos PM2,5-szinteket is megvizsgálták, a kutatásban résztvevő emberek lakóhelyén, a virginiai Levegő, Klíma és Energiamegoldások Központja által 2015-ben gyűjtött adatok alapján.
Ezután az Egyesült Államok 788 különböző helyszínének PM2,5 szintjeit összevetették a 2022 közepéig diagnosztizált ekcémás esetek számával. Az elemzés eredményeként megállapították, hogy a PM2,5 koncentrációjának minden 10 mikrogramm/köbméterrel történő emelkedése esetén az ekcémás megbetegedések száma több mint kétszeresére nőtt. "Az ország szennyezettebb részein jelentősen magasabb volt az ekcéma előfordulása" - nyilatkozta Cohen.
A kutatók figyelembe vettek olyan egyéb tényezőket is, mint az etnikai hovatartozás, a dohányzási szokások és az ételallergiák. Több szakértő, például Giuseppe Valacchi, a North Carolina State University munkatársa arra is rámutatnak, hogy a PM2,5 részecskék közvetlenül irritálhatják a bőrt, vagy az allergénekhez hasonló immunválaszt válthatnak ki. A PM2,5 részecskék belélegzése pedig szintén gyulladásos folyamatokat indíthat el az egész szervezet szintjén.
Valacchi azt javasolja, hogy az erősen szennyezett területeken élők viseljenek védőruházatot, vagy maradjanak zárt térben, amikor a szennyezettségi szint megemelkedik, hogy minimalizálják az ekcéma kialakulásának a kockázatát.