Orbán és Gulyás eltérő nyilatkozatokat tesznek, így nem világos, hogy Putyin valóban elutasította-e a Magyarország által javasolt tűzszüneti ajánlatot.
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című adásában szerepelt 2024. december 13-án, az óbudai stúdióban. A pillanatot Fischer Zoltán örökítette meg a Miniszterelnöki Sajtóiroda megbízásából, MTI.
A vezető magyar politikai szereplők nyilatkozataiból nehezen kivehető, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök milyen módon reagált a magyar kormány karácsonyi tűzszüneti javaslatára, amely az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos. Orbán Viktor szokásos péntek reggeli Kossuth rádiós interjúja sem kínál világosabb képet a helyzetről. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a magyar diplomácia a vártnál is többet tett azért, hogy béke születhessen Oroszország és Ukrajna között, és azt állította, hogy mindent elkövettek, ami tőlük tellett. Emellett kiemelte, hogy egy magyar kezdeményezés keretében már egy ajánlat is napirenden van.
"Jelenleg lényegtelen, hogyan került oda, de ott van. Két lehetőség áll előttünk: vagy elfogadjuk, vagy elvetjük. Az egyik fél láthatóan a második lehetőséget választotta, míg a másik az elsőt fogadta el. Mivel még sok idő van hátra karácsonyig, reméljük, hogy a helyzet kedvezően alakulhat."
"Az olimpiai esemény kiváló lehetőség lett volna arra, hogy egy európai civilizációs örökség jegyében legalább néhány napra félretegyük a háborús ellentéteket, de sajnos ez nem valósult meg. Most, hogy itt a karácsony, érdemes volt megpróbálni, és Magyarország ezt tette. Véleményem szerint Magyarország olyan lépést tett, amely egy több ezer éves európai államtól elvárható" - fogalmazott Orbán, de nem válaszolt arra a kérdésre, hogy pontosan melyik fél és milyen módon utasította el a magyar kormány ajánlatát.
A csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, eltérő módon nyilatkozott. Határozott nemmel reagált arra a kérdésre, hogy Putyin elnök elfogadta-e az ajánlatot. Ezen kívül, hasonlóképpen határozottan tagadta azt is, hogy az orosz elnök elutasította volna Orbán Viktor tűzszüneti javaslatát.
"Megfontolta"
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta Gulyás. A Miniszterelnökséget irányító miniszter számos újságíró kérdésére válaszolt, akik azt firtatták, hogy pontosan melyik fél fogadta el a javaslatot, melyik utasította el, és hogy ezek a döntések hogyan és miért születtek.
Ebben a videóban lehetőséged nyílik visszanézni Orbán és Gulyás válaszait is.
Bár Gulyás szerint nem bonyolult a történet, azért összefoglaljuk, miért nem könnyű követni, ezért egy kicsit visszapörgetjük a hét eseményeit:
Mit is tudunk tehát a helyzetről? Orbán Viktor kijelentette, hogy az egyik fél zöld utat adott a magyar javaslatnak. Ezzel szemben Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy Putyin csupán megfontolja a javaslatot, nem pedig véglegesen elfogadta azt. Szijjártó Péter is arról nyilatkozott, hogy az orosz fél nyitott a javaslat megvitatására. Mindeközben mindhárman azt emelték ki, hogy az ukránok elutasították ezt a javaslatot, míg az ukrán fél azt állítja, hogy nem történt elutasítás, mivel valójában konkrét ajánlat nem is létezett.
A magyar kormány karácsonyi tűzszüneti javaslatával kapcsolatos részletek még mindig nem teljesen világosak, és az sem egyértelmű, hogy melyik fél és milyen indokkal utasította el azt. Éppen ezért megkerestük Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtófőnökét, valamint Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert, továbbá a Külgazdasági- és Külügyminisztériumot is. Amennyiben választ kapunk a kérdéseinkre, azonnal tájékoztatni fogjuk a nyilvánosságot.
A Telex diplomáciai forrásaira hivatkozva elmondható, hogy a nemzetközi gyakorlat szerint a tűzszüneti javaslatok általában nem az agresszor állam részéről érkeznek, hanem inkább a megtámadott fél kezdeményezései. Ezenkívül egy tűzszünet javaslat általában részletes feltételeket, kritériumokat és olyan pontokat fogalmaz meg, amelyek további egyeztetésre várnak.
Orbán egyébként péntek reggel a rádióban karácsony előtti tűzszünetről és fogolycseréről beszélt, de ez mást jelent itt, mint az érintett feleknél: karácsonyig csak Magyarországon van rövid idő, Oroszországban csak januárban lesz az ortodox karácsony.