Igen, ha megtalálsz egy tárgyat és azt megtartod, anélkül hogy megpróbálnád visszaadni a jogos tulajdonosának, az lopásnak minősülhet. Fontos, hogy mindig próbáljuk meg értesíteni a megfelelő hatóságokat, vagy a környékbeli embereket, hogy a tárgy visszak

Pénztárca, mobiltelefon vagy ékszer fellelése nem számít igazán szokatlan eseménynek, de a szerencsés megtalálók nem mindig követik a jogszabályokat, amelyek az ilyen helyzetekre vonatkoznak. Az, hogy véletlenül rábukkanunk egy más által elveszített tárgyra, nem jelenti automatikusan, hogy az mostantól a mi birtokunkban van!
Mielőtt tehát bárki is elkezdene azon fantáziálni, mi mindent venne, ha találna egy bankjegyekkel teli pénztárcát, érdemes áttekinteni az ilyenkor szabályos tennivalókat. Ha ugyanis ezek elmaradnak, még bajba is kerülhet a megtaláló!
A police.hu portál két figyelemre méltó esetről számolt be, amelyek pontosan ezt a jelenséget illusztrálják. Az egyik esetben egy tapolcai édesanya azért fordult a hatóságokhoz, mert a lánya elvesztett egy értékes okostelefont, amelyet valaki rátalált, majd sajátjaként kezdett el használni. A másik történetben egy telefon tulajdonosa szintén elhagyta készülékét, ám az sosem került vissza hozzá, senki sem jelentkezett érte.
Az egyenruhások azt javasolják, hogy aki elveszett tárgyat talál, tegyen meg mindent azért, hogy jogos tulajdonosát felkutassa, illetve ha ez nem vezet eredményre, akkor 8 napon belül adja át a megtalálás helye szerint illetékes jegyzőnek.
Az erthetojog.hu oldal szakértője szerint a fő szabály szerint a megtaláló akkor szerezheti meg a talált dolog tulajdonjogát, ha:
A szakértő hangsúlyozza, hogy a megtaláló nem tarthatja meg az általa felfedezett tárgyat egy évig. Mint korábban említettük, a jogszabályok értelmében a talált tárgyat nyolc napon belül a helyi jegyzőhöz kell eljuttatni, hacsak nem sikerül kideríteni a tulajdonos személyazonosságát.
"A dolog tulajdonára csak akkor tarthat igényt, ha a tulajdonos nincs meg. Ilyen esetben a jegyzőnek való átadáskor kell nyilatkoznia, hogy igényt tart-e a dolog tulajdonjogára. Ha igen, és a tulajdonos nem kerül elő időben, akkor a jegyző a találónak adja ki a talált tárgyat. Ám ekkor még nem válik tulajdonossá a találó. Ahhoz le kell telnie az 1 évnek anélkül, hogy a dolog elvesztője jelentkezne érte. Addig a találó a neki kiadott dolgot használhatja ugyan, de azt nem idegenítheti el, nem terhelheti meg és használatát másnak nem engedheti át" - olvasható az erthetojog.hu-n.
Fontos kivételt képeznek a buszon, villamoson, vonaton, színházban, moziban vagy épp hivatalokban talált tárgyak: a közönség számára nyitva álló épületben vagy helyiségben, továbbá közforgalmú közlekedési és szállítási vállalat szállítóeszközén talált dolog tulajdonjogára a megtaláló nem tarthat igényt.
A jogszabály rendelkezései szerint, ha valaki olyan épületben vagy helyiségben tartózkodik, amely nyitva áll a nagyközönség számára, továbbá közforgalmú közlekedési eszközökön találkozik egy elveszett tárggyal, akkor a felfedező köteles azt az üzemeltető munkatársának azonnal átadni, késlekedés nélkül.
A helyszínen elveszett, majd később előkerült tárgyakat a létesítmény üzemeltetőjének kell átadni. Az ő felelőssége, hogy felkutassa a tulajdonost, és értesítse őt. Amennyiben a keresés nem vezet eredményre, a megtalált tárgyat három hónapon keresztül megőrizheti, ezt követően pedig a helyi jegyzőhöz kell fordulnia a további teendők érdekében.