A július eleji viharok súlyosan megviselték az országot, hiszen közel 9 ezer kárbejelentés futott be a Generalihoz. Az elemi csapások nyomán sokan szenvedtek el komoly károkat.


A lakóingatlanok esetében a július elején hirtelen érkező viharok okozták a legnagyobb pusztítást, ezt követően pedig a villámlás és a jég által okozott károk jelentkeztek.

A globális felmelegedés napjainkban már a mindennapi életünkre is kihat: az elmúlt években egyre gyakrabban szembesülhettünk szélsőséges időjárási eseményekkel és az ezek által okozott károkkal. Tavaly június elején rázta meg jégverés az országot, idén július első napjaiban, a kánikulát követően fordult hirtelen viharosra az időjárás. A Generali Biztosítóhoz július 7-9 között közel 8500 lakás és társasházzal kapcsolatos elemi kárbejelentés érkezett, mely kiemelkedően magasnak számít.

A bejelentések túlnyomó többsége a váratlanul ránk törő vihar következtében érkezett, ezt követően a villámlás és a jég által okozott károk miatt is sokan jeleztek kárt. Bár a kárbejelentések folyamatosan érkeznek, és az időjárás továbbra is kedvezőtlen, az előzetes kalkulációk alapján a kárkifizetések összege akár 2,3 milliárd forintra is rúghat.

A biztosítóhoz beérkezett kárbejelentések többsége Pest, Hajdú-Bihar és Csongrád vármegyéből származik. Az adatok alapján a július eleji viharok legnagyobb károkat Szegeden, Vecsésen, Hódmezővásárhelyen, Hajdúszoboszlón és Oroszházán okozták.

Az Időkép friss jelentése alapján a viharos széllökések továbbra is tartják magukat: kedden a Dunántúl déli részén zivatarlánc alakult ki, amelynek déli szegmensében egy szupercella formálódott, és egészen Békés vármegyéig eljutott.

Fonyód Várhegyen pedig 116 km/órás, orkán erejű széllökéseket mértek szerda hajnalban.

A lakosság körülbelül fele ma már a klímaváltozást tekinti az egyik legkomolyabb jövőbeli kihívásnak.

Míg néhány évtizeddel ezelőtt szinte biztosan tudtuk, mire számíthatunk az év különböző időszakaiban, mára a helyzet radikálisan megváltozott. Az árvízek, heves felhőszakadások, jégverések, zord fagyok és a szokatlanul nagy hóesések mind-mind olyan extrém időjárási jelenségek, amelyek előfordulása drasztikusan megnövekedett, és már a mindennapi életünkre is komoly hatást gyakorolnak. Az időjárás kiszámíthatósága szinte eltűnt: a viharok hirtelen törnek ránk, és sok esetben óriási károkat okoznak. Az új valóságunkban a természet kiszámíthatatlan arculata új kihívások elé állít minket.

A jelenlegi helyzet következtében a társadalom jelentős része egyre fokozottabb aggodalommal tekint a potenciális elemi károkra. Ennek következtében a korábbiaknál lényegesen fontosabbá vált számukra a vagyontárgyak védelme és biztosítása. A Generali Biztosító 2023 őszi, reprezentatív felmérése alapján a 18-65 éves magyar lakosság közel fele, 49%-a a gazdasági változások és az infláció után a klímaváltozást, valamint az extrém időjárási eseményeket tartja a legnagyobb jövőbeli kockázatnak.

Hogyan védhetjük meg magunkat a károktól?

A legfontosabb, hogy folyamatosan figyeljük az időjárás alakulását. Amennyiben erős szél érkezik, első lépésként zárjuk be az ablakokat, és vigyünk az udvaron található értékeinket biztonságos, védett helyre. Autóinkat pedig, ha tehetjük, ne parkoljuk fák alá, hogy elkerüljük a lepotyogó ágakat. Vihar esetén javasolt, hogy áramtalanítsuk elektromos berendezéseinket: bár a villámvédelmi elosztók hasznosak lehetnek, fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a közeli villámcsapások még így is kárt okozhatnak a készülékeinkben, például a telefon-, internet- vagy tévékábel csatlakozásokon keresztül. Ha kertes házban élünk, ügyeljünk arra, hogy az ereszek és csatornák mindig tiszták legyenek, így a hirtelen lezúduló csapadékot hatékonyan tudják elvezetni.

Fontos, hogy ne csupán az ingatlanunk biztosítására figyeljünk, hanem arra is, hogy elkerüljük az alulbiztosítottságot. Érdemes évente felülvizsgálni és aktualizálni a biztosítási szerződéseinket. Különösen lényeges ez, ha ingatlanunk fejlesztéseken vagy korszerűsítéseken esett át, vagy ha ingóságaink száma megnövekedett. Az egyre kiszámíthatatlanabb természeti katasztrófák és az építőipari költségek folyamatos emelkedése miatt a kárkifizetések átlagosan magasabbak lettek, így elengedhetetlen, hogy megfelelő biztosítási fedezettel rendelkezzünk.

Már a kárfelmérés napján is elérhetjük a pénzünket!

Ha valamilyen oknál fogva kár ér minket, például videós kárrendezés keretein belül, egy okostelefon segítségével a folyamat gyorsan lebonyolítható. Bizonyos esetekben mindössze néhány perc elegendő ahhoz, hogy a kár ügyintézése megtörténjen. Vagyonkárok esetén ez akár 5-7 percet is igénybe vehet, míg gépjárműkárok esetében a felmérés 10-15 perc alatt lezajlik. Amennyiben a videóhívás során megállapítható, hogy a kár rendezhető, a kárösszeg azonnal átutalásra kerül. Így a kárfelmérést követően a kifizetés akár már néhány percen belül megjelenhet a bejelentő bankszámláján.

Related posts