Kutatók egy lenyűgöző felfedezést tettek: egy 5000 éves civilizáció nyomaira bukkantak a Föld legnagyobb sivataga alatt. Ez a felfedezés új fényt vet a régmúlt rejtélyeire és arra, hogyan éltek egykor az emberek a mostani sivatagi tájban. Az eredmények ne

A Khalifa Egyetem kutatócsapata Abu Dhabiban végzett felfedezése varázslatos új oldalakat nyit meg a múlt előtt. Szaúd-Arábia homokdűnéi rejtekében egy rég elfeledett civilizáció nyomaira bukkantak, amelyet a mesterséges intelligencia gyors fejlődése és a műholdas képek innovatív alkalmazása segített feltárni.
A kutatócsoport egy különleges, gépi tanuláson alapuló algoritmus kidolgozásán fáradozik, amely nagyban megkönnyíti számukra a Rub al-Khali, azaz az "Üres Negyed" hatalmas területének feltérképezését. Ez a sivatagi óriás több mint 250 000 négyzetmérföldnyi területet foglal magában az Arab-félszigeten, és a Föld legnagyobb összefüggő homoksivataga. Itt található a Saruq Al-Hadid nevű régészeti lelőhely is, amely már most is bizonyítékokkal szolgál arra, hogy 5000 évvel ezelőtti civilizációk nyomait fedezték fel a térségben, utalva egykori emberi tevékenységekre.
A felfedezés hátterében egy innovatív technika áll, amelyet a kutatók maguk dolgoztak ki. Ez a módszer ötvözi a műholdas képek erejét a mesterséges intelligencia tudományával, lehetővé téve ezzel az archeológiai jellegzetességek automatikus azonosítását és térképezését az Egyesült Arab Emírségekben, valamint más sivatagi övezetekben. Dr. Diana Francis, a főiskola Környezeti és Geofizikai Tudományok Laboratóriumának vezetője így fogalmazott: "Kutatásunk elsődleges célja az volt, hogy segítsük az Egyesült Arab Emírségeket abban, hogy felfedezhessék a homok alatt rejlő régészeti lelőhelyek titkait."