A nagycsaládos életforma manapság egyre inkább divatossá és példaként követendővé válik.

Az elmúlt másfél évtized során a magyar kormány a világ egyik legkiterjedtebb és legerősebb családtámogatási rendszerét alakította ki. Ennek következtében a magyar családok nem csupán anyagi, hanem lelki szempontból is jelentős megerősödésen mentek keresztül - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS). A szervezet a családok nemzetközi napja alkalmából készítette el összegzését, amelyben a támogatási intézkedések hatásait és eredményeit elemzi.
annak ellenére, hogy a gyermekvállalási korban lévők száma drasztikusan csökkent, valamint számtalan biztonsági és gazdasági kihívással kell szembenézni az utóbbi években. - A KINCS márciusi felmérése szerint a magyar társadalom széles körben támogatja a családi adócsökkentési program új elemeit - még azok is, akik egyébként kritikusabban viszonyulnak a kormányhoz - mutattak rá, hozzátéve, hogy az adócsökkentési program egyik legjelentősebb eredménye, hogy hozzájárul a nők és férfiak közötti bérkülönbségek mérsékléséhez.
Mint fogalmaztak, a folyamatosan bővülő támogatási rendszer ma már több mint harmincféle családtámogatási formát foglal magába, amelyben változatlanul jelen vannak az alanyi jogon járó juttatások - így például az egyszeri anyasági támogatás, a családi pótlék, a gyermekgondozást segítő ellátás és a gyermeknevelési támogatás -, a hangsúly
- Az adócsökkentési intézkedések közül már bevezették korábban a 25 év alatti fiatalok és a 30 év alatt szülő anyák szja-mentességét, valamint a négy vagy több gyermekes édesanyák életük végéig tartó adómentességét. Ezek valódi mérföldkövet jelentettek a családpolitikában - fogalmaztak, hangsúlyozva, hogy a most kihirdetett törvények Európa legnagyobb családi adócsökkentési programjának végrehajtását jelentik.
Hozzáfűzték: a kedvezményezettek köre tovább szélesedik, így már idén októbertől a háromgyermekes édesanyák is élvezhetik az szja-mentességet. Jövő januártól pedig a 40 év alatti kétgyermekes anyák is részesülnek ebben az előnyben. A későbbiekben fokozatosan csatlakoznak a 40-50 és 50-60 év közötti csoportok, míg 2029-re a 60 év felettiek is beletartoznak a kedvezményezettek körébe. Kiemelték, hogy ez a lépés jelentős segítséget nyújt a családoknak.
Ezek alapján 2029-re várhatóan egy millió magyar édesanya mentesül a személyi jövedelemadó megfizetése alól, ami páratlan eredményt jelent Európában - hangsúlyozták.
Kitértek arra is, hogy a program részeként idén júliustól a csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) is teljes egészében szja-mentessé válik, így a csedben részesülő édesanyák a korábbi bruttó fizetésüket nettó összegben kapják meg, míg a gyed esetében csupán a 10 százalékos nyugdíjjárulékot kell megfizetniük. - Szintén idén július 1-jétől másfélszeresére, majd 2026 január 1-től kétszeresére emelkedik a családi adókedvezmény összege, a csed extra bevezetése pedig lehetőséget teremt arra, hogy az édesanyák munkába állhassanak akár már a gyermekük 3 hónapos kora után, miközben a csecsemőgondozási díj 70 százalékát továbbra is megkapják - idézték fel.
A nagycsaládosok, vagyis azok a szülők, akik három vagy több gyermeket nevelnek, különleges szerepet játszanak társadalmunk életében. Ők ugyanis jelentős mértékben hozzájárulnak a jövő generációk neveléséhez és fejlődéséhez. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy az állam kiemelt figyelmet fordítson a nagycsaládosokra, és támogassa őket a mindennapi életben. A szervezet hangsúlyozta, hogy 2010 óta számos új lehetőség áll a nagycsaládosok rendelkezésére, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak. Ezen kívül kiemelték, hogy a nagycsalád vállalása ma már nemcsak a szegénység kockázatával jár, hanem éppen ellenkezőleg: anyagi előnyöket is biztosít. Az otthonteremtési támogatások és adókedvezmények révén a nagycsaládosok számára kedvezőbb környezetet teremt a kormány, így segítve őket a családalapításban és a stabil jövő megteremtésében.
A nagycsaládos életforma napjainkban egyre népszerűbbé és kívánatosabbá válik, amit az állam is hangsúlyosan támogat a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) és a Babaváró program keretein belül. Ezen kívül a gyermekek számára biztosított támogatások is jelentős könnyebbséget nyújtanak, nem csupán a nagycsaládok, hanem minden család számára: ingyenes tankönyvek, díjmentes közlekedés, kedvezményes vagy ingyenes gyermekétkeztetés, valamint széleskörű bölcsődei és óvodai lehetőségek - sorolták a különféle előnyöket.
Azt tapasztalták, hogy a szülők számára a gyermekek után járó plusz szabadságok és a részmunkaidős foglalkoztatás lehetősége nagyban hozzájárul a munka és a gyermeknevelés harmonikusabb összehangolásához.
A családok számára sokszor a lakhatás jelenti a legnagyobb kihívást - ismerte el a KINCS, hangsúlyozva, hogy a családi adókedvezmények és más juttatások mellett ezért az otthonok fenntartását biztosító rezsicsökkentés és az otthonteremtéshez hozzájáruló támogatások segítik a legnagyobb mértékben a családokat. - A vissza nem térítendő támogatások, mint a három vagy több gyermek esetén új lakás vásárlására fordítható, akár 15 millió forintos összegű Falusi CSOK, vagy a 3 millió forintos maximális összegű Vidéki Otthonteremtési Program mellett kedvezményes hitelek is rendelkezésre állnak. Mivel a gyermekneveléshez a kiszámíthatóság elengedhetetlenül fontos, az olyan államilag támogatott hitelek, mint a Babaváró támogatás - amelynek felső összeghatárát 10-ről 11 millió forintra növelték 2023-ban-, a CSOK Plusz, vagy a Falusi CSOK-hoz kapcsolódó hitel kiszámítható alapot teremt egy családi otthonhoz - emelték ki.
A szervezet a rezsicsökkentés következményeit figyelembe véve nyilatkozott,
- szögezték le.
A KINCS úgy összegzett, a kormány családpolitikája széles körű támogatottságot élvez, a magyarok 86 százaléka egyetért vele. - A magyar családtámogatási rendszer kiterjedtségére jellemző, hogy olyan intézkedéseket is tartalmaz, mint a közjegyzői díjak csökkentése, az illetékmentesség vagy a jelzáloghitel-elengedés, amelyek szintén sokakat óvnak meg az őket nehéz helyzetbe hozó pluszköltségektől, hozzájárulva a tervezhető és boldog családi élethez - tették hozzá, rámutatva, hogy
- Magyarországon soha nem volt még ennyi családtámogatási lehetőség, mint napjainkban. E támogatások megőrzése elengedhetetlen a stabil és kiszámítható jövőnk szempontjából - emelte ki a KINCS.