Klíma vagy fűtőpanel: Melyik a jobb választás fűtéshez? A fűtés kérdése mindig is fontos téma volt a háztartások számára, hiszen a kényelem és a költséghatékonyság egyaránt kulcsfontosságú. A klíma és a fűtőpanel közötti választás komoly dilemmát jelent

Az elektromos fűtés rendkívül gazdaságos alternatívát kínál a hagyományos fűtési módokkal szemben. Érdemes alaposan megismerkedni a klímaberendezések SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) értékével, amely segít megérteni az energiahatékonyságukat. Figyelj oda a készülék energiafogyasztására és az optimális fűtési beállításokra is, hogy maximalizáld a komfortot és minimalizáld a költségeket!
A folyamatosan emelkedő energiaárak következtében egyre többen kutatnak alternatív megoldások után a kiadásaik mérséklése érdekében. Az elektromos fűtés egyre inkább előtérbe kerül, mint hatékony lehetőség – erre hívta fel a figyelmet a Hóvége. Az egyik legköltséghatékonyabb és leggyorsabb módszer a fűtési rendszer korszerűsítésére a klímaberendezés használata fűtésre, ám elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk annak energiafogyasztásával és hatékonyságával.
A klímaberendezések SCOP értéke (Szezonális Teljesítmény Koeficiens) jelzi, hogy 1 kW elektromos energiából mennyi hőenergiát képesek előállítani. Az inverteres klímák különösen energiahatékonyak, mivel nem igénylik a kompresszor folyamatos ki- és bekapcsolását. Ez a megoldás nem csupán a villamosenergia-fogyasztás csökkentését eredményezi, hanem hozzájárul a készülékek hosszabb élettartamához is.
A 3,5 kW teljesítményű klíma használatát vizsgálva megállapíthatjuk, hogy egy hagyományos, nem inverteres készülék esetében egy 30-42 m²-es helyiség fűtése óránként körülbelül 42 forintunkba kerülhet. Ezzel szemben, ha inverteres klímát választunk, a fogyasztás akár a felére is csökkenhet, ami jelentős megtakarítást jelent. A fűtési hatékonyság érdekében érdemes a hőmérsékletet 20-22 °C között beállítani, mivel ez segít megelőzni az energiafelesleget.
Az elektromos fűtés, legyen szó klímaberendezésről vagy fűtőpanelek alkalmazásáról, akkor válik igazán gazdaságossá, ha körültekintően választjuk meg a megfelelő eszközt. A választás során fontos szempont a felmerülő költségek és az energiafogyasztás alapos mérlegelése, amely segíthet a hosszú távú megtakarítások elérésében.