Egy bíró döntése értelmében Musk munkatársait kizárták a Pénzügyminisztérium kifizetési rendszeréből.

Egy szövetségi bíró a New York Times jelentése szerint amerikai idő szerint szombat reggel átmenetileg letiltotta Elon Musk és csapata hozzáférését a Pénzügyminisztérium kifizetési rendszeréhez. A bíró indoklása szerint Muskék tevékenysége komoly kockázatot jelenthet, amely helyrehozhatatlan károkat okozhat.
A költséglefaragás jegyében létrehozott új kormányügynökség, a DOGE, Trump beiktatása óta több amerikai kormányintézményt és hivatalt foglalt el, ezzel rengeteg érzékeny információhoz férve hozzá. Különösen aggasztó helyzet alakult ki a Pénzügyminisztériumban, ahol a megjelenésük hatalmas riadalmat keltett. Az ottani zárt kifizetési rendszer, amely évente több ezer milliárd dollár átutalásáért felel, különösen sebezhetővé vált. Szakértők nem csupán a potenciális visszaélések miatt aggódtak, hanem attól is, hogy Elon Musk fiatal, huszonéves mérnökei akár véletlenül is súlyos károkat okozhatnak a rendszerben.
Paul A. Engelmayer bíró véleménye szerint ezek az egyének, akik a minisztériumban megjelennek, fokozott sebezhetőséget és támadhatóságot idéznek elő a kritikus fontosságú rendszerek esetében. Az indoklása alapján bárkinek, aki január 20-a óta hozzáférést nyert a Pénzügyminisztérium adataihoz, kötelezővé vált, hogy minden letöltött információt megsemmisítsen.
A bíró ezen kívül Donald Trump elnököt, Scott Bessent pénzügyminisztert, valamint a minisztérium érintett munkatársait egy február 14-én esedékes tárgyalásra irányította, ahol egy szövetségi bíró véglegesen eldönti a felmerült ügyet.
Az utóbbi napokban 19 amerikai állam demokrata legfőbb ügyésze fordult bírósághoz, sürgetve a Pénzügyminisztérium ügyeinek sürgős kivizsgálását. Álláspontjuk szerint Trump és Musk törvénysértéseket követtek el, mivel a Kongresszus engedélye nélkül fértek hozzá rendkívül érzékeny, titkos információkhoz. A legfőbb ügyészek hangsúlyozták, hogy a Muskék által hirdetett költségcsökkentési ígéretek ellenére felmerültek olyan hírek, amelyek arra utalnak, hogy a hozzáférést arra használják, hogy megakadályozzák a számukra nem kívánatos szervezeteknek juttatott jogszerű támogatásokat. Musk maga is tett utalásokat erre a közösségi média platformjain.
A Pénzügyminisztérium zárt rendszeréhez Trump beiktatása előtt a minisztériumban is csak kevesen, sokszor évtizedeken és elnöki ciklusokon át ott dolgozó szakértők férhettek hozzá, a rendkívül bonyolult rendszeren keresztül zajlik az amerikai állami kifizetések több mint 90 százaléka. Erről részletesen itt írtunk.