Kiszivárgott egy titkos információ: jelentős átalakítások várhatók a költségvetésben von der Leyenék javaslata alapján. Orbánék talán aggódva figyelik a fejleményeket?

Egy nemrégiben kiszivárgott dokumentumból kiderül, hogy az Európai Bizottság komolyan mérlegeli az Európai Unió hosszú távú költségvetésének átfogó reformját. A tervek szerint a közös agrárpolitika (KAP) és a kohéziós politika egy egységes program keretében kerülne összevonásra, ami jelentős változásokat hozhat a jövőbeni uniós finanszírozás struktúrájában.
A Euronews a birtokába jutott dokumentum nyomán azt írja, az EU mezőgazdasági támogatásainak kezelésében jelentős átalakulás indult, az Európai Bizottság a két legnagyobb költségvetési tétel - a kohéziós alap és a mezőgazdasági támogatások - egyetlen csatornán történő egyesítését tervezi.
Az Európai Unió következő hosszú távú költségvetésének kiszivárgott tervezete alapján felmerült, hogy megszüntetnék a Közös Agrárpolitika "második pillérét". Ez a pillér jelenleg kulcsszerepet játszik a vidékfejlesztési programok finanszírozásában, amelyek támogatják az agrár-környezetvédelmi kezdeményezéseket, a mezőgazdasági beruházásokat, valamint a vidéki közösségek fejlődését. Az ilyen intézkedések jelentős hatással vannak a fenntartható mezőgazdaságra és a vidéki életminőség javítására.
Egyetlen fedél alá kívánom összevonni a jelenleg két különböző alapra épülő struktúrát, hogy a rendszer működése rugalmasabbá és egyszerűbbé váljon.
Valószínű, hogy a gazdasági szövetségek körében jelentős ellenállást fog generálni a javasolt intézkedés.
Az újonnan megálmodott mechanizmus kísérleti elnevezése "Nemzeti és Regionális Partnerségek". Ennek a kezdeményezésnek a hátterében egy átfogó "Európai Fenntartható Jólét és Biztonság Alap" áll, amely magában foglalja a gazdasági, területi, társadalmi, vidéki és tengerészeti aspektusokat is.
Az Ursula von der Leyen vezette bizottság álláspontja szerint ez majd…
"A kohéziós politika és a közös agrárpolitika összehangolt programozási megközelítésének bevezetésével a tagállamok szélesebb spektrumú eszközökhöz jutnak, amelyek segíthetnek a vidéki közösségek és gazdálkodók előtt álló kihívások kezelésében" - emeli ki a tervezet, amely az uniós szakminiszterek körében jelentős vitákat váltott ki.