Kezdetét veszi a parlagfűszezon, és fontos, hogy odafigyeljünk néhány dologra. A parlagfű pollenje jelentős allergén, amely sok embernél allergiás reakciókat válthat ki. Érdemes rendszeresen követni a pollenjelentéseket, hogy felkészülhessünk a csúcsidősz

A parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) pollenszezonja Magyarországon évről évre komoly kihívások elé állítja az allergiásokat, akiknek létszáma körülbelül 1,5 millióra tehető. A parlagfű virágzási időszaka általában július második felében kezdődik, és egészen szeptember végéig eltarthat. A legintenzívebb időszak általában augusztusra esik, amikor a pollen koncentrációja gyakran rendkívül magasra szökik. A szeles és száraz időjárás pedig tovább növeli a levegő pollenterhelését, súlyosbítva az allergiás tüneteket.
A parlagfű allergia elsősorban légúti panaszokat okoz: így tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szemviszketés, könnyezés, pirosság, torokkaparás, köhögés, súlyosabb esetben légszomj, asztmás roham is jelentkezhet. Ha ezek a tünetek rendszeresen feltűnnek, érdemes szakorvosi vizsgálattal megerősíteni az allergia diagnózisát. Felmerül a kérdés persze, mit tehetünk azért, hogy óvják magukat az érintettek a gyógyszereken (antihisztamin tabletta, orrspray, szemcsepp) túl.
A kormányzati tájékoztatás alapján ajánlott elkerülni a szabadban való tartózkodást reggel és a kora délelőtti órákban, mivel ekkor a pollen-koncentráció a legnagyobb.
Továbbá javasolt, hogy zárjuk be az ablakokat, különösen szeles időjárás esetén. A rendszeres porszívózás is hasznos lehet, és a ruhákat inkább otthon szárítsuk, mivel a szabadban a pollen könnyen rátapadhat. Ne felejtsük el a személyes higiéniát sem: hazaérve mindenképpen érdemes egy gyors zuhanyt venni, friss ruhát húzni, és a szem védelme érdekében napszemüveget is használni.
Fontos hangsúlyozni, hogy lakókörnyezetünk állapotára is érdemes odafigyelni. A parlagfű irtása nem csupán közérdek, hanem jogszabályi kötelezettség is. Amennyiben a kertben vagy a telken felbukkan ez a növény, elengedhetetlen a rendszeres kaszálás és a gyökerestől való eltávolítás. E lépés nemcsak a környezetünk tisztán tartása miatt lényeges, hanem azért is, mert 2024-re 75 millió forintnyi bírságot szabtak ki azoknak a földtulajdonosoknak, akik nem teljesítik ezt a kötelezettséget.
A Femina szerint a legnagyobb bírság a tavalyi évben meghaladta a 2 millió forintot. A minimális pénzösszeg ilyenkor 15 ezer forint, de nagyobb, például 100 hektárt meghaladó területeknél akár 5 millió forintig is terjedhet a büntetés. Ha valaki elhanyagolt, parlagfüves területet lát, több hivatalnál is bejelentést tehet, személyesen, telefonon és online is.