A magyar parlamentben is terítékre került Kárpátalja helyzete és státusza.

Kárpátalja státuszáról, az ukrajnai régióban élő magyarok jogairól is szó volt a magyar parlament hátfői ülésén. Azbej Tristan államtitkár szerint az autonómia kérdésénél is sokkal fontosabb, hogy a kárpátaljai magyar emberek élete és emberi jogai védelmet élvezzenek.
Napirend előtti felszólalásában Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök hétfői beszédében nem esett szó a Kárpátalja helyzetéről. Kiemelte, hogy a kormány tervei között nem szerepel, hogyan kívánják rendezni a terület státuszát, és mi vár az ott élő magyarokra, valamint a ruszin közösség tagjaira, akik évszázadok óta hűséggel szolgálták Magyarországot és a magyar koronát.
Hiányolta, hogy a kormányfő nemzetközi tárgyalásai során nem emelte ki: 1991-ben Ukrajna függetlenségéről döntő népszavazás mellett egy referendum is zajlott Kárpátalja autonóm státuszáról, mely során a helyi lakosság jelentős többsége támogatta a széleskörű autonómiát. Megjegyezte, hogy Antall József akkori miniszterelnök néhány nappal később, a két állam közötti alapszerződés aláírásakor "lemondott minden magyar jogról", ami szerinte "rettenetes hazaárulásnak" számít.
Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára azt hangsúlyozta: a kabinet álláspontja mindig is egyértelmű volt, az azonnali fegyvernyugvást és a béketárgyalások megkezdését szorgalmazza. Hangsúlyozta, ez mindenki érdeke, mert az egész világ szenvedi meg a háború és az elhibázott szankciók következményeit. Az autonómia kérdésénél is sokkal fontosabb, hogy a kárpátaljai magyar emberek élete és emberi jogai védelmet élvezzenek - hangoztatta.
Kiemelte: a magyar kormány és diplomácia minden lehetséges eszközt felhasználva, határozottan követeli, hogy Ukrajna állítsa helyre az 2015 előtt érvényes kisebbségi jogokat a területen élő magyar közösség számára. Hangsúlyoztuk, hogy elengedhetetlen számunkra a nemzeti kisebbségek jogainak visszaállítása, amelyek elengedhetetlenek a nemzeti identitás megőrzéséhez, az anyanyelv használatához és az anyanyelven történő oktatáshoz - nyilatkozta az államtitkár. Továbbá tájékoztatott arról, hogy Ukrajna az Európai Unió irányába vállalta, hogy kidolgoz egy cselekvési tervet e kérdéskörben.