A Samsung hajtogatható telefonjai most még karcsúbb és okosabb formában érkeznek, megújult dizájnnal és fejlettebb funkciókkal.

Szokás szerint nyáron mutatja be a hajtogatható telefonjainak és okosóráinak új generációját a Samsung, és ez idén sem volt másként. A mesterséges intelligenciával okosított funkciók sora tovább bővült, de ennél is érdekesebb, hogy jóval karcsúbbak lettek a készülékek, és FE-változat is érkezett a hajtogathatók közé. Az elsők között vettük kézbe a Z Fold7 és Z Flip7, valamint a Z Flip7 FE, Watch 8 és Watch 8 Classic modelleket.
Az előző évben a Samsungnál minden a mesterséges intelligencia körül forgott, ami izgalmas új funkciókat hozott az okostelefonok és okoseszközök világába. Most, hogy a technológia folyamatosan fejlődik, úgy tűnik, az idei év a karcsúsítás jegyében telik. Az S25 Ultra már az év elején megérkezett, és markáns, szögletes formáival hívta fel magára a figyelmet. Néhány idő elteltével bemutatkozott a vékonyabb S25 Edge is, bár ez nálunk még nem elérhető. Most pedig a hajtogatható telefonok új generációja, a Z Fold és Z Flip is debütált, mindezek mellett pedig a Watch-sorozat is frissítést kapott. A Samsung tehát továbbra is a design és funkcionalitás határvonalán egyensúlyozva formálja a jövőt.
Sokan szkeptikusok voltak a hajtogatható telefonokkal kapcsolatban, ám a Samsungnak csupán annyit kellett tennie, hogy bemutassa: a technológia folyamatos fejlődésének köszönhetően ezek a készülékek évről évre egyre inkább kompromisszummentessé és vonzóbbá válnak. Már két generációval ezelőtt is sikerült tökéletesíteniük a zsanér mechanizmusát, míg tavaly a mesterséges intelligencia által vezérelt funkciók mellett a telefonok a várakozásoknak megfelelően vékonyabbak és könnyebbek lettek. Az igazán figyelemre méltó átalakulás azonban idén történt meg a Z Fold- és Z Flip-modellek esetében.
A Z Fold7 vastagsága például összecsukott állapotban 12,1-ről 8,9 milliméterre csökkent, ezzel minden eddiginél jobban megközelítette az S25 Ultra méretét, a tömegét pedig 239-ről 215 grammra mérsékelték, ami egy pár grammal még alul is múlja az Ultrát. A nyitott állapotban 5,6-ról 4,2 milliméterre csökkentett vékonysága is egészen elképesztő, kézbe fogva is könnyűnek érezni, alumíniumházával mégis rendkívül masszívnak is tűnik.
A készülék legalább 12 GB RAM-mal rendelkezik, de a csúcsmodellt 16 GB RAM-mal látták el, amely bőven elegendő a mesterséges intelligenciát igénylő feladatok zökkenőmentes futtatásához. Az Android 16-ra alapozó One UI 8 felület teszi még vonzóbbá a telefont. A dizájn is frissült: a vékonyabb házba egy nagyobb, 8 colos belső kijelző került, míg a külső kijelző is bővült, most 6,5 colos méretben tündököl a Z Fold7 modellben.
A Z Fold7 esetében 4400 milliamperóra áll a rendelkezésünkre, ami nem éppen bőséges mennyiség, és a töltés sebessége sem ígér forradalmi áttörést. A külön megvásárolható 25 wattos adapterrel körülbelül fél óra alatt érhetjük el a 50%-os töltöttséget. A dizájnja viszont kétségtelenül megnyerőbb lett a "fogyókúra" során, ám érdemes figyelembe venni, hogy a háromlencsés kamerasziget még mindig dominálja a hátlapot. A csúcsminőségű kamerarendszerhez szükséges hely megköveteli ezt a méretet, így a dizájn és a funkció szoros kapcsolatban áll egymással.
A nagylátószögű főkamera már lenyűgöző 200 megapixeles felbontással bővült, és ezt kiegészíti egy 12 megapixeles ultraszéles látószögű, valamint egy 10 megapixeles telefotó kamera, amely háromszoros optikai zoomot kínál. Emellett mindkét képernyőn találkozhatunk egy 10 megapixeles szelfikamerával is. A 10-szeres zoomot a kamera digitálisan is megoldja, ráadásul a mesterséges intelligencia segítségével a képek minősége is folyamatosan javul.
Az új generációs Samsung telefonok között, amelyek a hajtogatható készülékek piacán is kiemelkednek, egy különösen jó ár-érték arányú modellt találunk. Ha a Z Flip7-et a korábbi verzióval összehasonlítjuk, szembetűnő a változás: a telefon félbehajtva mindössze 13,7 milliméter vastag, míg ez az érték a régebbi modellnél 14,6 milliméter volt. Teljesen kinyitva pedig a vastagság csak 6,5 milliméter, ami rendkívül kedvező. A Flip-sorozat legújabb tagjának érintése még kellemesebb élményt nyújt, és a belső kijelzőn található hajtás vonala is sokkal kevésbé feltűnő, így még inkább élvezhető a használata.
A Z Flip7 kijelzője terén a belső panel mérete továbbra is 6,9 col, míg a külső képernyő képátlója apró, mindössze 4,1 milliméteres növekedést mutat. Az új modell így is megőrzi a kompakt formát, ám a külső kijelző frissítése mégis javítja a felhasználói élményt.
Bár a készülék tömege továbbra is 188 gramm maradt, a nagyobb testvérhez képest sikerült növelni az akkumulátor kapacitását: 4000 milliamperóráról 4300 milliamperórára emelkedett, ami már szoros versenyt támaszt a Z Fold7 teljesítményével. A kamerák felhozatalában nem történt változás: a főkamera 50 megapixeles, míg az ultraszéles kamera 12 megapixeles felbontással bír, és a szelfikamera is 10 megapixeles minőséget kínál.
A Snapdragon készletes nagyobb modellel szemben a Z Flip7-ben a Samsung saját Exynos 2500 chipje dolgozik, 12 GB RAM mellett, míg az FE-nél meg kell elégednünk az előző szériás készlet mellett 8 GB RAM-mal. A rendszer viszont már azon is az Android 16-ra épülő One UI 8, és az IP48-as védettség is igaz mind a három hajtogatható modellre.
A Z Fold7 ezüst árnyalatban, míg a Z Flip7 korallpiros színben is megvásárolható, ráadásul kizárólag online rendelés esetén egy friss mentazöld változat is elérhető ezekhez a modellekhez.
A hajtogatható eszközök mellett az okosórák világában is izgalmas újítások látnak napvilágot, különösen a dizájn terén. A Watch Ultra masszív megjelenése inspirálta a Watch8 és a Watch8 Classic tokjának szögletesebb formáját, amelyből a kerek kijelző szinte kiugrik. A Classic modellek esetében megjelenik egy forgatható funkciógyűrű is a kijelző körül, így a navigáció még intuitívabbá válik, ráadásul a korona segítségével is vezérelhetjük az órát. A Watch8 két méretben, 40 és 44 milliméteres kivitelben elérhető, míg a Classic csak 46 milliméteres változatban kapható, ami egy markánsabb, férfiasabb megjelenést kölcsönöz, habár a fehér szín talán nem a legjobb választás hozzá.
A Watch8 ára Bluetooth változatban 159 990 forint, míg a Watch8 Classic tízezer forinttal drágább. Az LTE modellek, amelyek mobilinternettel is használhatóak, húszezer forinttal kerülnek többe, így 179 990 és 189 990 forintért kaphatók a két méretben. A Classic változat sem olcsó, hiszen Bluetooth esetén 229 990 forintot kérnek érte, LTE-vel együtt pedig 249 990 forintba kerül. Az Ultra modell kizárólag mobilkártyás változatban érhető el, és a 279 990 forintos árával a kategória csúcsának számít.