Kadarkai Endre sorozata megerősíti azt, amit már régóta talán elfeledtünk: van még remény a változásra.
Kadarkai Endre neve már hosszú évek óta a minőségi beszélgetős műsorok szinonimájának számít. Nemrégiben a megszűnt, Klubrádión éveken át népszerű Világtalálkozót alakították át az ATV keretein belül, és ezzel a műsor a tévéképernyőre került. A Világtalálkozó lényege az volt, hogy két, egymástól távol álló hírességet ültettek egymás mellé, akik az élet különböző aspektusairól folytattak diskurzust. Endre nemcsak a Világtalálkozó elemeit, hanem a Szavakon túl című saját műsorának koncepcióját is felhasználta, ahol a vendégek az általa megálmodott témák közül választhattak, ő pedig ezek mentén vezette be őket a hírességek belső világába. E két műsorral Endre bizonyította, hogy a személyes történetekben rejlő mélység mindig képes megérinteni a közönséget.
Októberben indult el a műsor, A nagy dilemma, amely az ATV-n érhető el. Azok számára, akik inkább az online tartalmakat részesítik előnyben, jó hír: Kadarkai a saját YouTube-csatornáján is megosztja az epizódokat, amelyek körülbelül 50 perc hosszúak, és ingyenesen megtekinthetők. Ez a sorozat emlékeztet bennünket arra, hogy a valódi, mély beszélgetéseknek még mindig van helyük az offline világban is, még ha talán már nem is reméltük ezt egy ideje.
Az új formátum izgalmas fordulatot hoz a beszélgetős műsorok világába. Két neves személyiség ül egymással szemben, és erkölcsi dilemmákat kell megoldaniuk. Minden egyes kérdés után négy válaszlehetőség várja őket: A, B, C vagy D, és a választásuk nem csupán a kérdésre adott válasz, hanem saját értékrendjük és belső harcaik tükre is. Kadarkai kivételes tehetségével és a megszokott, udvarias, mégis határozott stílusával mélyre ás a vendégei lelkébe, érzéseik rejtett zugaiba, olykor egészen intim szintekig. A műsorvezető titka abban rejlik, hogy úgy irányítja a beszélgetést, hogy a nézők ne csupán a dilemmák lényegét értsék meg, hanem felfedezhessék a válaszok mögött megbúvó emberi mélységeket is. Persze, ehhez elengedhetetlenek a jó partnerek, akik képesek megnyílni és megosztani a saját tapasztalataikat, érzéseiket.
A kérdések gyakran olyan témákat is feszegetnek, amelyek túlmutatnak az egyszerű morális vagy erkölcsi útvesztőkön. Az egyik epizódban Járai Máté és Kormos Anett közösen gondolkodnak azon, vajon elfogadható-e, hogy egy párkapcsolatban az egyik fél máshol keressen örömöt, ha a másik saját hibáján kívül képtelen a szexre. Itt azért erősen érződik, hogy irányított a kérdés, a színész híres nyitott párkapcsolatáról, nyilván rá gondolva találták ki a dilemmát. Nem hiba ez, de az epizódok alatt többször is tudható, hogy valaki miatt szándékosan került be az adott kérdés. Ez néha picit zavaró, de azért érthető szerkesztői megoldás: valamelyest irányítani szeretnék a műsort.
Izgalmas és provokatív párosítás Zacher Gábor és Puzsér Róbert, akiknek beszélgetése a mély értékek és életprioritások körül forog. Az adás során Puzsér meglepő nyíltsággal osztja meg apjával kapcsolatos gondolatait, amely új fényben tünteti fel a személyes kapcsolatok fontosságát. Ebben az epizódban felmerül egy kérdés, amely eddig a legnagyobb nézői visszhangot keltette: elnézők lennének-e, ha 15 éves fiuk szüzességét egy 25 éves tanárnő venné el? Mindketten határozottan igennel válaszolnak, sőt, még egy mosoly is felderíti az arcukat, ami új dimenziót ad a társadalmi normák és a generációs különbségek megértéséhez. Ez a diskurzus nem csupán provokál, hanem mélyebb kérdéseket is felvet az elfogadásról és a szülői szerepekről.
Furcsa megállapítás, de a kémia Mérő Vera és Nagy Feró között valóban működik. Olyan, mintha a Világtalálkozóból érkeztek volna közénk, egy teljesen más világból. Ennek ellenére, valamiért Mérő Verát most olyan felszabadultnak látjuk, ahogyan talán még sosem. A nemzet csótánya pedig meglepően higgadt és szellemes, ráadásul figyelmesen hallgatja meg beszélgetőpartnerét, és még reagál is a szavaira.
A beszélgetés csúcspontját egyértelműen Tatár Csilla és Grecsó Krisztián párbeszéde jelenti. Kettejük között olyan harmónia bontakozik ki, ami nem csupán a szavak szintjén, hanem a lélek mélyebb rétegeiben is rezonál. Kadarkai érzelmi intelligenciája pedig különleges dimenziót ad az adásnak, amitől az igazán emberivé és megindítóvá válik. E két beszélgetőpartner olyan intim gondolatokat oszt meg egymással, és velünk, nézőkkel, amelyekhez a legtöbben talán még a legjobb barátjukat sem engednék közel. Amikor két ember ennyire nyíltan feltárja kétségeit, félelmeit és meggyőződéseit, az már nem csupán szórakoztatás, hanem a való élet lenyomata.
Az eddigi adások közül talán az a rész tűnik a leggyengébbnek, amelyben Ábel Anita és Majka vitatkoznak. Kettejük közös múltja és a barátságuk miatt kialakult összhang nem igazán illeszkedik a műsor formátumához, hiszen itt éppen a ritka vagy akár első találkozások adhatnák meg a műsor igazi dinamizmusát. Gyakran elviccelik a feltett kérdéseket, ami önmagában nem lenne probléma, de azok számára, akik már látták az előző epizódokat, a két híresség vidám pillanatai valahogy nem érződnek helyénvalónak a súlyosabb témák mellett.
Kadarkai Endre műsora a nagy dilemmával nem csupán háttérzajként funkcionál a tévében. Itt valódi, megragadó történetekkel találkozhatunk, amelyek nemcsak szórakoztatnak, hanem mélyebb gondolatokra is késztetnek minket. Ráadásul mindez arról szól, hogy jobban megértsük önmagunkat. Ajánljuk-e? Nincs kétség: határozottan igen, és ezt még egy mosollyal is kísérjük.
A nagy dilemma szerda esténként 21.30-tól látható az ATV-n