Párizs ikonikus épületei ismét ragyogó fényben pompáznak, köszönhetően egy energiamenedzsment cég szakértelmének és támogatásának.
A biztonságos energiaellátást és -felhasználást biztosító berendezésekkel és alkalmazással támogatta a Schneider Electric a Notre Dame újjáépítését. A projekt során a vállalat szakemberei a legmodernebb tűzvédelmi megoldásokat alkalmazták az esetleges elektromos tüzek elleni hatékony védekezés érdekében - áll a Schneider Electric közleményében.
A középkori építészet remekműveként számon tartott Notre Dame, amely 1991 óta az UNESCO Világörökség listáján szerepel, 2019. április 15-én tragikus tűzvész áldozatává vált, súlyosan megrongálva e párizsi ikonikus épületet. Az újjáépítésére indult elmondhatatlanul erős szolidaritási hullám, amelyhez számos szervezet és egyén csatlakozott, köztük az energiamenedzsment és ipari automatizálás terén élenjáró Schneider Electric is, felismerve a történelmi értékek megóvásának fontosságát.
A vállalat innovatív megoldásai jelentős mértékben hozzájárultak a Notre Dame felújításához, lehetővé téve az épület elektromos hálózatának és berendezéseinek hatékony biztosítását és ellenőrzését. Ennek eredményeként az épületirányítási rendszer (BMS) képes a műemlék energiafogyasztásának optimalizálására és kezelésére, ami elősegíti a fenntartható működést és a történelmi érték megőrzését.
A vállalat számára világos, hogy elkötelezett az olyan szimbolikus és ikonikus épületeket érintő kezdeményezések mellett, ahogyan azt már korábban is bizonyítottuk, például a Comédie Française állami színház és egy antarktiszi kutatóállomás támogatásával.
- hívta fel a figyelmet Gilles Vermot Desroches, a Schneider Electric "Citizenship and Institutional Affairs" részlegének vezetője.
A Schneider Electric az adományozási megállapodás keretében nem csupán szakértelmét, hanem számos innovatív termékét és megoldását is felajánlotta a Notre Dame újjáépítésének támogatására. A vállalatcsoport gondoskodott a telephely áramellátásának és energiabiztonságának biztosításához szükséges teljes berendezéscsomagról, amely magában foglalta a 20 kV-os nagyfeszültségű cellákat, egy 1250 kVA teljesítményű 20 kV/410V-os transzformátort, elektromos elosztókat, invertereket, biztonsági világítást és számos egyéb eszközt. Ezen kívül a műszaki irányítás szempontjából elengedhetetlen készülékek is a kínálat részét képezték, lehetővé téve a hálózat működésének hatékony felügyeletét és az energiafogyasztás precíz szabályozását (automatikus vezérlőrendszerek, érzékelők, vezérlők, kommunikációs buszok stb.).
A cég nemcsak az eszközök biztosítására fókuszált, hanem különböző feladatokat is elvállalt az elektromos elosztó berendezések karbantartásával összefüggésben. Továbbá a telepített rendszerek tervezésének, tanulmányozásának, üzembe helyezésének és programozásának egy jelentős részét is a cég szakemberei végezték. Emellett aktívan részt vettek a leendő felhasználók képzésében is, biztosítva ezzel a zökkenőmentes működést és a hatékony használatot.
A régi elektromos berendezések tűzeset következtében működésképtelenné váltak, így az áramellátás híján lehetetlenné vált a Notre Dame újjáélesztése. Az új, korszerű megoldásokkal és legmodernebb technológiákkal felszerelt rendszer nemcsak az energiafogyasztás hatékonyabbá tételét célozza, hanem a székesegyház biztonságának védelmét is biztosítja.
A felújító csapat a legújabb tűzvédelmi technológiákra támaszkodott munkája során. A fokozott tűzvédelem és megelőzés érdekében az aljzatáramkörökhöz innovatív kiegészítő eszközöket, mint például az Acti9 Active AFDD-t, integráltak. Minden elektromos szekrényben szenzorokat helyeztek el, amelyek képesek észlelni a kábelek túlmelegedését. Ezek az újdonságok folyamatos felügyeletet biztosítanak, garantálva a létesítmény zavartalan működését, és azonnali riasztást küldenek bármilyen kritikus változás esetén, még mielőtt a probléma ténylegesen bekövetkezne.
A projekt során a szakemberek számos kreativitást és felkészültséget igénylő technikai kihívással néztek szembe. Kiemelkedő feladat volt a székesegyház áramellátásához elengedhetetlen TRIHAL transzformátor beszerzése és telepítése, amelyre 2024 elején került sor. A 3,2 tonnás transzformátort teherautón szállították, majd egy különleges emelőberendezés segítségével a kivitelezési terület fölé emelték, hogy aztán az épület alagsorába helyezzék. Az emelési folyamat megvalósításához részletes és precíz tervet kellett kidolgozni.
A nagyfeszültségű alállomás földalatti, boltozatos pincében való telepítése egy különleges kihívás volt, amelyhez egyedi felszerelés és szakmai támogatás szükségeltetett. A rendelkezésre álló tér rendkívül korlátozott volt, így különös figyelmet kellett fordítani arra, hogy a szakemberek a jövőben is könnyen hozzáférhessenek a telepített berendezéshez.
Ez a projekt különleges kihívásokkal teli volt, hiszen a logisztikai részletek rendkívül összetettek voltak. A siker érdekében elengedhetetlen volt a helyszínen dolgozó többi résztvevővel való precíz együttműködés és koordináció.
- mondta el Cédric Larcher, a Schneider Electric France "Electrical Distribution Application Center" régióvezetője, aki a projekt keretében a helyszíni irányításért, teljesítményért és felügyeletért volt felelős.
Az infrastruktúra megteremtése mellett a vállalat körülbelül 60 munkatársa, a gyári dolgozóktól kezdve a hálózati tervezőkig, részt vett egy készségátadási programban, amely során tudásukkal és szakértelmükkel támogatták a projekt előrehaladását. A vállalat által nyújtott segítség nem csupán a saját csapatát érintette, hanem kiterjedt a partnercégek munkatársainak képzésére is. Ilyen partnercégek például a fő kisfeszültségű szekrény telepítését végző Ateliers Electriques de France, a nagyfeszültségű alállomás építésében részt vevő FBS Electricité, a speciális tartószerkezetek létrehozásáért felelős ERM, valamint az alagsorban végzett különleges műveletekben közreműködő Transport Avex.