Egy friss jelzés arra utal, hogy a magyar gazdaság rövid távon nem mutat élénkülést.
Egyelőre nehezen képzelhető el, hogy a magyar gazdaság kilő az év elején, ahogy azt Orbán Viktor reméli. Most egy újabb mutató, az úgynevezett beszerzési menedzser index (BMI) 2024 decemberi adatai jelzik a gazdaság lassulásának és a feldolgozóipari aktivitás alacsonyabb szintjének folytatódását, bár az igaz, néhány részindex enyhe pozitív elmozdulást jelez - közölte üzleti jelentésében a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A BMI 2024 decemberi szezonálisan kiigazított értéke ugyanakkor 50,6, ez enyhe bővülést jelez az előző hónaphoz képest. Ez az érték azonban elmarad a hosszú távú (52,4) és az elmúlt három év (53,2) decemberi átlagától. Az idei index a kilencedik legkisebb decemberi érték 1995 óta.
Az érték kiszámítása többféleképpen történhet, attól függően, hogy milyen kontextusban vizsgáljuk. Pénzügyi szempontból például az érték meghatározásához figyelembe vehetjük a jövedelmezőséget, a piaci keresletet vagy az eszközök helyettesítő költségét. Gazdasági elemzések során gyakran alkalmaznak különböző mutatókat, mint például a nettó jelenérték (NPV) vagy a belső megtérülési ráta (IRR). Más területeken, például a művészetben vagy a gyűjtői tárgyaknál az érték sokszor szubjektív, és a műalkotás vagy tárgy ritkaságát, állapotát, valamint a művész vagy a készítő hírnevét is figyelembe kell venni. Az érték tehát nem csupán matematikai képleteken alapul, hanem számos tényezőtől függ, amelyeket alaposan mérlegelni kell a pontos meghatározás érdekében.
A jelentés egy havi rendszerességgel végzett kérdőíves információgyűjtésre épül, amelyet 100 feldolgozóipari vállalat körében végeztek. A felmérés tapasztalatai alapján megbízható indikátora lehet a gazdasági helyzet alakulásának, legyen szó konjunktúrával vagy recesszióval kapcsolatos jelekről. A vállalatok ugyanis először a beszerzési döntéseik révén reagálnak a piaci környezetben bekövetkező változásokra.
A beszerzési menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések, termelési mennyiség, foglalkoztatás, szállítási átfutási idő, vásárolt készletek. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, ez alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.
A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100 százalékos értéke azt jelzi, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be
A hazai feldolgozóipar a tavaszi bővülést követően lassulást mutatott, amely novemberben megállt. Az idei év decemberi értéke azonban az elmúlt évtizedek trendjeihez képest alacsonynak számít. A vásárolt készletek indexe 1995 óta a negyedik legmagasabb decemberi értéket érte el, jelezve a készletezés növekedését.
A nyers index, amely a felmérés során rögzített változásokat mutatja, fontos mutatónak számít, hiszen szezonális kiigazítás nélkül nyújt képet a gazdasági helyzetről. Ebben a hónapban az index értéke 45,5 ponton áll, ami szinte megegyezik a tavalyi év hasonló időszakában mért 45,2 ponttal. Mivel a nyers index a zsugorodási tartományba esik, az 50,6-os értéket kissé megtévesztő, de ugyanakkor kedvező jelként is értékelhetjük. Összességében, mivel a nyers értékek jelentősen elmaradnak a BMI (Business Cycle Index) szintjétől, megállapítható, hogy a magyar gazdaság rövid távon nem mutat növekedési jeleket - nyilatkozta lapunknak Kostyal Dániel elemző.
A szakértő kiemelte, hogy mindezek mellett örvendetes hír, hogy szinte minden indexérték emelkedést mutat. A brit index is hasonló tendenciát követ, ám a friss felmérés alapján azok körében, akik a saját és az uniós piacokon eddig fellendülést reméltek, az optimizmus csökkent. Ennek ellenére a válaszadók többsége továbbra is a bővülés lehetőségére számít az első negyedévben.