A kínai fiatalok körében egyre inkább a stabil, állami munkahelyek iránti preferencia figyelhető meg. A Világgazdaság szerint sokan a kiszámíthatóságot és a hosszú távú biztonságot helyezik előtérbe, ami a versenyképes piaci pozíciókkal szembeni választás
A kínai fiatalok körében továbbra is aggasztóan magas a munkanélküliségi ráta. Ezzel párhuzamosan a közszolgálati állások iránti érdeklődés soha nem látott szintre emelkedett, hiszen sokan keresnek biztonságosabb és stabilabb munkahelyeket.
Idén rekordot döntött a közalkalmazotti vizsgára jelentkezők száma Kínában, hiszen 3,4 millió fiatal indult el ezen az úton. Az állami munkalehetőség iránti vonzalom nem meglepő, hiszen az állami szektor biztos, életre szóló foglalkoztatást kínál, valamint olyan juttatásokat, mint a lakásvásárlási támogatás. Ezen kívül a fiatalok körében továbbra is aggasztóan magas, 17,6 százalékos munkanélküliségi ráta is arra ösztönzi őket, hogy a közszolgáltatások irányába orientálódjanak, ugyanis a gazdaság lassulása jelentősen fékezi a magánszektor fejlődését.
Ez azt jelenti, hogy idén a tavalyihoz képest 400 ezerrel, 2014-hez képest pedig háromszor annyian választják a biztos munkahelyet az illúzióikat vesztett Z generáció tagjai közül annak ellenére, hogy a pénzügyi válság és a magas adósságteher miatt a helyi kormányzatok is nehezen boldogulnak a bérfizetéssel.
Az állami szférába való bejutás nem egyszerű feladat.
A közalkalmazotti vizsga, amelyet sokan a legnehezebb kihívásként emlegetnek, csupán a kezdet. Ezt követően egy személyes interjú vár a jelentkezőkra, ahol a szakmai alkalmasságukat is mérlegelik. Emellett a jelentkezők politikai hátterét és fizikai állapotát is alaposan átvilágítják. A hosszadalmas eljárás várhatóan április környékén zárul le.
Bár a fizetés a magánszférához képest roppant alacsony lehet,
Ezért nevezik az ilyen pozíciókat "vas rizsestálaként" - hívta fel a figyelmet a Reuters.
"A kínai kormányzat jelenlegi irányvonalában nem szerepel az állami munkaerő létszámának csökkentése, mivel az állami alkalmazottak képezik a rezsim stabilitásának alapját" - mondta Alfred Wu, a szingapúri Nemzeti Egyetem oktatója a hírügynökségnek.
A kínai fiatalok egyre inkább kimerültség jeleit mutatják, hiszen a folyamatos nyomás és a magas elvárások egyre nehezebbé teszik számukra a mindennapi életet. Az oktatási rendszer és a munkahelyi környezet stresszes követelményei miatt sokan úgy érzik, hogy kiégnek. A társadalmi normák és a versenyszellem folyamatosan terhet ró rájuk, így nem meglepő, hogy sok fiatal küzd a mentális egészségével és a jövőjük miatti aggodalommal. A helyzet megoldásához fontos lenne, hogy a közösség és a kormány is támogassa őket, és új utakat keressen a kiegyensúlyozottabb élethez.
Sok állásajánlatnál találkozhatunk korhatárokkal, gyakran 35 évnél idősebb jelölteket nem keresnek. Azonban ezekhez a pozíciókhoz támogatott lakhatás és társadalombiztosítás is jár, ami különösen vonzó lehet azok számára, akik a magánszektorban tapasztalt lehetőségek hiánya miatt csalódtak a munkaerőpiacban.
Egy kínai szociológiaprofesszor, aki névtelenséget kér, rámutatott, hogy az 1995 és 2009 között született Z generáció sok tagja komoly kiégésről számol be, és bizonytalanok abban, miért érdemes folytatniuk az életüket. Tapasztalataik során az egyetemi éveiket jelentősen beárnyékolta a koronavírus-járvány és Kína gazdasági lassulása.
Mivel a kínai diplomások jelenlegi generációja nem tapasztalta meg a 90-es évek tömeges elbocsátásait az állami szektorból, így