A Tisza agrárszakértője a magyar gazdákat olyan idomított csimpánzokhoz hasonlította, ezzel kifejezve, hogy a mezőgazdasági szakemberek gyakran a körülményekhez való alkalmazkodás és a rutinok követése mellett kénytelenek dolgozni.
Kökény Attila, a Talajmegújító Gazdák Egyesületének megalapítója, nemrégiben heves vitát generált, amikor egy nyilvános Facebook-bejegyzésében a magyar gazdákat "idomított csimpánzokhoz" hasonlította. A Tisza Párt agrárszakértőjeként ő a földalapú uniós támogatások csökkentése mellett foglalt állást, miközben éles bírálatokat fogalmazott meg a hazai agrártermelők munkájával kapcsolatban. Az ilyen megnyilvánulások nemcsak a mezőgazdasági közösségen belül, hanem azon kívül is sokak figyelmét felkeltették.
Kökény Attila állítása szerint az egyetemről még mindig olyan ismeretanyaggal kerülnek ki emberek, akiknek utána 30 cm tavaszi mélyszántás sem okoz lelki gondot és fogalmuk sincs a talajvédelemről, miközben felveszik a hektáronkénti 400 euro uniós támogatást az Agrár-Környezetgazdálkodási programban Szerinte az uniós agrártámogatási rendszer átalakításával, vagyis a földalapú támogatások megnyirbálásával kapcsolatban azt is, hogy ideje motiválni a tanulásra a szerinte "versenyképtelenül" és környezetszennyező módon termelő gazdálkodókat - írta a Magyar Nemzet.
Kép: pixabay.com
A július 16-án publikált írásában, valamint az azt kísérő Facebook-bejegyzésében az agrárszakértő határozottan kifejtette véleményét egy komment kapcsán, amely arra kérdezett rá, miért lenne előnyös Magyarország számára a támogatások csökkenése.
Ha valaki egy idomított csimpánz szintjén termel négy-öt veszteséges hozamú haszonnövényt, miközben versenyképtelenül magas önköltséggel és talajromboló szántással dolgozik, csak azért, mert a támogatásokból megél, akkor itt az idő, hogy ösztönözzük a gondolkodásra és a fejlődésre. A számtalan milliárd forint elpocsékolása az AKG és AÖP keretein belül után elérkezett az idő a valódi tanulásra.
- fogalmazta meg a Talajmegújító Gazdák Egyesületének alapítója, aki legfrissebb bejegyzésében újra részletesen osztotta meg véleményét a témáról.
"Évek óta mondom, hogy nem lehet versenyben maradni egyetlen mezőgazdaságilag fejlett országgal sem a naprakész ismeretek nélkül, de a kutyának sem ütötte át az ingerküszöbét. Most végre sikerült felhívni a figyelmet arra, hogy egy A4 oldalon összefoglalható növénytermesztési technológia messze van a versenyképes tudástól.
Az egyetemről azonban még mindig olyan ismeretanyaggal kerülnek ki emberek, akiknek utána 30 cm tavaszi mélyszántás sem okoz lelki gondot és fogalmuk sincs a talajvédelemről, miközben felveszik a hektáronkénti 400 euro uniós támogatást az Agrár-Környezetgazdálkodási programban, amely a talaj és környezet védelmét szolgálná. A mellékelt fotón is egy ilyen tudással rendelkező emberek által irányított 3000 hektáros gazdaság 2025 tavaszán végzett szántása látható, mert ki kellett szántani a mezővédő erdősort az AKG támogatás maximális összegének felvételéhez. Ez a talaj és környezetpusztítás van jelenleg szponzorálva az európai uniós támogatásokkal."