Helikopteres járőrök őrzik az ültetvényeket, de miért olyan magas a pisztácia ára?
A világ legveszedelmesebb kertjébe kizárólag saját felelősségeddel és kísérő társaságában léphetsz be.
A világ legdrágább pisztáciája Bronte városának közelében, az Etna vulkán nyugati lejtőin bontakozik ki. Itt, a szömörcefélék családjába tartozó Pistacia vera fák gyümölcsei rendkívüli értéket képviselnek. A szeptemberi szüretek idején a termelők annyira óvják a termést, hogy helikopterek szelik át a több ezer hektárnyi ültetvényt, vigyázva minden egyes szemre. A termés védelme nem csupán a piaci érték miatt fontos; a Közép-Ázsiából származó pisztáciák sajátos íze és aromája is hozzájárul az egyedi jellegükhöz.
A Bronte pisztáciák nem csupán a különleges ízük miatt kiemelkedőek, hanem azért is, mert az ásványokban gazdag vulkáni talajon teremnek. Ezt a különlegességet gyakran smaragdnak vagy "zöld aranynak" is nevezik. Ezek a pisztáciák puhábbak, édesebbek és olajosabbak, mint más fajták, ami hozzájárul a magasabb árukhoz. Míg a hagyományos pisztáciák ára 6-7 ezer forint körül mozog, a Bronte változat már 30 ezer forinttól kezdődik egy kiló hámozott termék esetében. Az árkülönbség tükrözi a minőséget és a származási hely különlegességét.
A pisztáciák világa sokszínű és ízletes, hiszen gyakran sütemények, fagyik vagy akár a híres dubaji csokik ízesítőjeként bukkannak fel. De nem csak desszertekben találkozhatunk velük; a helyi specialitások között ott figyelnek az arancinik is, ezek a ropogósra sült rizsgolyók, melyeket egy ízletes pisztáciás-paradicsomos raguval tálalnak. A pisztáciák nemcsak az édes ételekben, hanem a sós fogásokban is megállják a helyüket: garnélarákos tésztákhoz, grillhúsok mellé ízletes pisztáciakrém formájában, sőt, még pisztáciás pizzákban is felfedezhetjük őket. Azonban, ha valaki a pirított, sózott bronte pisztáciát keresi, érdemes tudnia, hogy az ottani kínálatban nem találkozhat vele.
Idén különösen balszerencsés esemény zajlott a Balaton-felvidéken, ahol egy szőlősgazda szőlőtermését ismeretlen elkövetők leszüretelték, ezzel hatalmas, milliós nagyságrendű kárt okozva. Ha az olaszrizling ennyire keresett, akkor az elit pisztácia iránti kereslet még inkább figyelemre méltó. Gyakori, hogy az éjszaka sötétjében autós tolvajok bukkannak fel, hogy a lehető leggyorsabban, minél több termést összegyűjtsenek. Nem volt szükségük teherautókra, hiszen az árakat figyelembe véve már néhány tíz kilogramm is jónak számított.
Olaszország évente körülbelül négyezer tonnával a globális pisztáciatermelés alig egy százalékát képviseli, ám ez a mennyiség is jelentős, több tízmilliárd forintot ér, még nyers állapotában is. Az olasz prémium pisztácia iránti kereslet, különösen Japánban, Thaiföldön és Kínában, folyamatosan növekszik, ami a fajtának egyre nagyobb presztízst biztosít a nemzetközi piacon.
Az emberiség nem csupán a Brontéra, hanem a különböző fajtákra is fokozott érdeklődést mutatott, ami több mint 4 milliárd dolláros iparágat eredményezett.
A világ legnagyobb pisztáciatermelői, köztük az Egyesült Államok, amely a globális termés több mint felét adja, különösen Kalifornia állam, valamint Irán (11%), és Törökország (9%), örömmel tapasztalja az árak emelkedését. Ezt a növekvő keresletet a pisztácia iránti egészségtudatos fogyasztói trendek táplálják, amelyek egyre inkább a tápláló és ízletes snackek felé terelik a vásárlókat.
Nem igazán lehet rosszat mondani róla. Csodás hatások egész sorát tulajdonítják a zöld magoknak: egészséges zsírok, rostok, fehérjék, antioxidánsok és vitaminok (B6), ásványi anyagok tárháza. Energiadús, mégis fogyókúrabarát. De leginkább azzal tűnik ki a többi olajos mag közül, hogy
Ezért az inzulinrezisztenciával küzdők is élvezhetik, de csak mértékkel. Emellett képes csökkenteni a koleszterinszintet, és gazdag rosttartalmának köszönhetően támogatja az emésztési folyamatokat is. Már több mint kétezer éve alkalmazzák gyógyászati célokra; az Ayurveda például az agyműködés optimalizálására és a vitalitás növelésére ajánlja.
Az a tény, hogy a pisztácia varázslatos képességekkel bír, akár a hiedelmek szintjén, akár a biokémiai háttérben rejlik, mindenképpen lenyűgöző. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a különleges diófélék nem csupán vágyfokozó hatással bírnak, hanem az ételek ízélményét is új dimenzióba emelik, legyen szó édes vagy sós ízekről. Nem véletlen, hogy sok kultúrában a szerencse jelképeként tisztelik, hiszen a Közel-Keleten például a gazdagság és a bőkezűség szimbólumaként ünneplik, ha egy család pisztáciát kínál a vendégeinek.
De vajon miért ennyire borsos az ára? Amint a kiskereskedelmi boltok polcaira kerül, a natúr (héjas) pisztácia kilogrammját 6000 forint alatt alig lehet beszerezni. A pörkölt és sózott változatok még ennél is drágábbak. A hántolt pisztácia esetében már 12 ezer forintnál kezdődnek az árak, míg a prémium bronte-fajta kilogrammjáért akár 44 ezer forintot is elkérhetnek. Ez a tény szembetűnően kiemeli a pisztácia magas árát a többi olajos maghoz képest, mint például a mandula, dió vagy mogyoró.
Ennek egyik magyarázata nem csupán az, hogy legfeljebb kétévente terem, hanem az is, hogy...
A pisztáciafák termésmennyisége meglehetősen kiszámíthatatlan, hiszen egy-egy fa körülbelül 20 kilogramm mogyorót hozhat, de ez az érték akár alacsonyabb is lehet. Az éghajlatunk kedvezőbbé válásával egyre többen kísérleteznek e különleges növénnyel. A Balaton-felvidéken, Köveskálon például már érlelődnek az első hazai pisztáciaültetvények fái, így a helyiek is megtapasztalhatják ennek a különleges gyümölcsnek a termesztését.
A termék értékét tovább növeli a betakarítás bonyolultsága. Hasonlóan sok más helyszínhez, a brontei "zöld aranyat" is kézzel szedik, és még a gépesített kaliforniai óriás ültetvényeken is elengedhetetlen a manuális munka. A magokat nem szükséges egyesével szétrepeszteni, mivel azok az érési folyamat végén maguktól kinyílnak.
Tedd különlegessé a szövegedet: ellenkező esetben a mikrobák és mérgező penészgombák könnyen megtelepedhetnek rajtuk. A gépek nem képesek a minőség ellenőrzésére, ehhez emberi szem és tapasztalat szükséges.
De ezzel még korántsem zárul le a történet. A pisztácia kiemelkedik a többi olajos mag közül, mivel nem lehet egyszerűen felhalmozni. Ez a különlegesség teszi igazán vonzóvá, hiszen a pisztácia frissessége és íze folyamatosan megújul, így mindig új élményt nyújt.
azon túl megbarnul, kiszárad, és keserűvé, vagy íztelenné válik. Ezért is sózzák előszeretettel, nem csak az íze, hanem a hosszabb eltarthatóság miatt is.
Mindez még inkább fokozódik, hiszen a pisztáciák szállítása különös figyelmet és gondosságot igényel.
A frissen betakarított magok anyagcsere folyamatai nem állnak meg: aktívan felszívják a levegő oxigénjét, miközben szén-dioxidot bocsátanak ki. A magokban található, a súlyuk felét kitevő éghető olajok és zsírok azonban, amint levegővel érintkeznek, bomlásnak indulnak. Ez a kémiai reakció hőtermeléssel és vízképződéssel jár, és a keletkező nedvesség öngerjesztő módon fokozza a folyamatot. Ennek következtében a szállítmány annyira felmelegedhet, hogy akár spontán módon is lángra kaphat.
A Német Biztosítási Szövetség (GDV eV) Közlekedési Információs Szolgálata (TIS) figyelmeztet a pisztáciák tárolásának és szállításának lehetséges kockázataira. Érdemes azonban észben tartani, hogy más olajos magvak is, különösen nagy mennyiségben, hajlamosak önállóan felmelegedni.
Bár eddig nem találkoztunk konkrét esetekkel a pisztáciatűz kapcsán, ez nem jelenti azt, hogy a magas zsírtartalom lenne az egyetlen veszélyforrás. Valójában a nagy mennyiségben felhalmozott nedves széna vagy szalma is képes tűzveszélyt teremteni. A pisztáciák ügyétől függetlenül, általánosan elmondható, hogy rosszul szellőző helyiségekben minden olyan szerves anyag, amely heves hőtermelést idéz elő, váratlan és kellemetlen meglepetéseket okozhat.
Leginkább tehát...
A pisztácia ára gyakran az egekbe szökik. Ugyanakkor a szállítási folyamata nem igényel különösebb figyelmet, hasonlóan más, szintén öngyulladásra hajlamos olajos magvakhoz. Az elmúlt hetek eseményei után pedig egyre hangosabban merül fel a kérdés:
A Dubajban élő brit-egyiptomi vállalkozónő megálmodta csokoládékat már 2021 óta gyártják. Feltűnés nélkül. Idén ősszel azonban egy TikTok-influenszer vírusvideója váratlanul felkorbácsolta irántuk az érdeklődést. Tömegek ostromolták meg a magyarországi boltokat (is) a künefével (a cérnametélthez hasonló, de annál sokkal vékonyabb tésztaféle) és pisztáciakrémmel töltött dubaji csokikért. A Lidlben nagyjából 25 ezer forintba kerül az édesség, kilogrammonként (egy százgrammos szelet ára 2499), az Aldiban 16 655 forintba. Egy neves gyártó "mezei" pisztáciás csokigolyójának kilója azonban csak 12,5 ezer forint, azaz fele annyi, mint a dubaji csokié a Lidlben. Ezek szerint
Az édesség valóban ínycsiklandó, de fontos észben tartani, hogy a trendek elmúltával sem várható, hogy a zöld magvak és az azokból készült krémek ára csökkenne. Ennek oka, hogy ezek a különleges ízek, melyek sehol máshol nem találhatók meg, sokakat lenyűgöznek, sőt, akár függőséget is okozhatnak. Most pedig úgy tűnik, hogy ezek a termékek újabb népszerűségi hullámra készülnek.