Hatalmas bűnszervezetek üldözik az utolsó maláj tigriseket | National Geographic

Orvvadászokat bérelnek fel, akik akár hónapokig is a dzsungelben élnek, hogy lecsaphassanak a veszélyeztetett állatok egyikére.
Halászhajókkal szállítják az illegálisan megölt maláj tigrisek testrészeit Vietnámba egy frissen megjelent jelentés szerint. Az orvvadászok így sokkal olcsóbban tudják kicsempészni az országból az értékes portékákat, mintha légi vagy szárazföldi úton kellett volna megtenniük, ráadásul jóval kevesebb ellenőrzéstől is kell tartaniuk.
A maláj tigris (Panthera tigris jacksoni) egy rendkívül veszélyeztetett alfaj, amely kizárólag a Maláj-félsziget varázslatos erdőségeiben található. Az 1950-es években még 3000 példány élt e csodás tájakon, ám mára ez a szám drámaian, 150 alá csökkent. Valaha Kambodzsában, Laoszban és Vietnámban is megfordultak, de az elmúlt negyed évszázad során ezekben az országokban teljesen eltűntek. A maláj tigris sorsa a természetvédelem sürgető szükségességét hangsúlyozza, hiszen minden egyes példány megmentése kulcsfontosságú a faj jövője szempontjából.
A South China Morning Post beszámolója szerint a fakitermelés súlyosan hozzájárult a példányszám drámai csökkenéséhez, mivel számos élőhelyet tönkretett. Az igazi kihívást azonban az orvvadászat jelenti, amely a legnagyobb veszélyt jelenti a fajok fennmaradására.
Különböző országokból, például Malajziából, Thaiföldről és Kambodzsából érkező orvvadászok is pályáznak az értékes tigrisekre, de a legnagyobb kihívást a vietnámiak jelentik. Ők ugyanis kiemelkedően ügyesek a tigrisek elejtésében, sokkal hatékonyabbak, mint bármely más csoport. A vietnámi orvvadászok csapatai rendkívüli tapasztalattal bírnak a tigrisvadászatok terén, és gyakran hónapokon át tartózkodnak a dzsungelben, hogy sikerrel járjanak. Egyetlen tigris elejtése óriási profitot hozhat, így sok vietnámi hajlandó kölcsönt is felvenni, csupán azért, hogy Malajziába utazhasson és megszerezhesse a vágyott zsákmányt.
Az elmúlt években a délkelet-ázsiai országok többsége szigorított a tengeri aktivitások ellenőrzésein, így az illegális vadászhálózatoknak egyre nehezebb kicsempészniük az elejtett vadak részeit. Több orvvadászt sikerült is már letartóztatniuk, ám ez a problémát nem oldja meg. A vadászokat jellemzően ugyanis csak felbérlik bűnszervezetek irányítói, és könnyen pótolhatók.