Három terület, ahol a mesterséges intelligencia valóban kiemelkedő segítséget nyújthat: 1. **Adatelemzés**: A hatalmas mennyiségű adat feldolgozása és értelmezése emberi szemmel szinte lehetetlen feladat. A mesterséges intelligencia képes gyorsan és haté

A mesterséges intelligencia megjelenése és rendkívül népszerűvé válása sokakat megrémített: nemcsak félünk képességietől, de időnként azzal kapcsolatban is tanácstalanok vagyunk, mire és legfőképp hogyan használhatjuk. Könnyen lemaradhatunk emiatt az MI előnyeiről is: ezekkel a feladatokkal te is megbízhatod!
Hatalmas visszhangot keltett, amikor néhány hónappal ezelőtt napvilágra került egy mesterséges intelligenciával működő weboldal, amelyen fiatal nők és akár négyéves kisgyermekek fényképeit manipulálják a készítők, hogy rémisztő és elfogadhatatlan jeleneteket hozzanak létre.
Ez az eset csupán egy a számtalan közül, amely még inkább elriasztotta az embereket, és fokozta a mesterséges intelligenciával szembeni ellenérzéseket. Pedig valójában a mesterséges intelligencia rengeteg előnyt kínál, amelyeket a mindennapi életünkben a javunkra használhatunk. Érdemes hangsúlyozni, hogy a fejlesztők kezdeti szándéka éppen az volt, hogy ezeket az előnyöket kiaknázzák.
2023-ban az Észak-amerikai Radiológus Társaság egy jelentős tanulmányt publikált, amelyben arra mutatott rá, hogy a mesterséges intelligencia (MI) jelentősen javítja a tüdőcsomók észlelését a mellkasi röntgenfelvételeken. Ez különösen fontos a tüdőrákos betegeknél, hiszen a technológiai fejlesztések révén a betegség korábbi stádiumban diagnosztizálható, lehetővé téve ezzel a gyorsabb és hatékonyabb kezelési folyamatok megkezdését.
Tanulmányunk megerősítette, hogy a mesterséges intelligencia jelentős támogatást nyújthat a mellkasi radiográfia értelmezésében. Ez a fejlődés különösen fontos a mellkasi betegségek, mint például a tüdőrák korai felismerésében, lehetővé téve ezzel a hatékonyabb kezelést és a betegek jobb esélyeit.
„Kérlek, formáld meg a szöveged saját stílusod szerint!” – kérte Jin Mo Goo, a kutatás vezetője.
A szakértő véleménye alapján a következő lépésük a CT technológia fejlesztése lesz, amelyhez a mesterséges intelligenciát is bevonják. Ez a fejlesztés jelentősen befolyásolja majd a munkafolyamatok hatékonyságát, valamint a klinikai eredmények precizitását.
2023 márciusában a Semmelweis Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói egy innovatív projektbe kezdtek, amely a beszédelemzés technológiáira épül. Céljuk egy olyan szoftver kifejlesztése, amely segít a depresszió korai felismerésében, mindezt a mesterséges intelligencia legújabb vívmányainak felhasználásával.
A kutatók egyik legfőbb célja ezzel az alapellátás dinamikusabbá tétele, hogy ezt a milliókat érintő mentális betegséget minél előbb felismerjék, és emellett pénzt és időt is spóroljanak az egészségügynek.
"A depresszió beszédhangon alapuló korai felismerésével lerövidíthető és felgyorsítható lenne a betegút. Az érintettek hamarabb juthatnának el pszichiáterhez, ha mondjuk már a háziorvosnál felmerülne, hogy a beteg esetleg depressziós, és emiatt lehetnek fizikai tünetei, például has- vagy hátfájdalma. A mesterséges intelligencia bevonása ezért közvetve az életminőség javulására is hatással lehet, illetve a kórházban töltött időt és az ellátásra fordított költségeket is csökkenthetné, ezzel tehermentesítve az egészségügyi rendszert"
- fogalmazott Hajduska-Dér Bálint, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának tanársegédje.
Az mesterséges intelligencia után a környezetvédelem kétségkívül az egyik legforróbb téma a mai világban. Nem meglepő, hogy ez így van, hiszen a klímaváltozás már a küszöbünkön kopogtat, és a jövőnk alakulása rajtunk áll. Minden egyes döntés, amit most hozunk, formálja a bolygónk sorsát.
A legtöbb válságos helyzetet gyakran túl későn vesszük észre, ami megnehezíti a megoldást. Itt lép be a mesterséges intelligencia szerepe. Ez az innovatív technológia lehetőséget biztosít arra, hogy a problémákat már a kialakulásuk pillanatában észleljük és kezeljük, így hatékonyabban reagálhatunk a kihívásokra.
Emellett segíthet abban is, hogy még tudatosabban használjuk erőforrásainkat. Ott van például az energiaszolgáltatás, amit az MI folyamatosan elemezni tud. Így megtudhatjuk, pontosan hol és mennyi energiára van szükség a kereslet alapján.
Az oktatásban megjelenő mesterséges intelligencia hatása a gyerekekre vitathatatlanul megosztó téma. Sokakban jogos aggodalmak merülnek fel, hiszen ez egy teljesen új jelenség, amely számos negatív következményt is hordozhat magában, mint ahogyan azt például a deepfake technológia elterjedése is bemutatja. Az ilyen újítások mellett fontos, hogy megvizsgáljuk, hogyan formálhatják a gyerekek jövőjét, és hogy a technológiai fejlődés mennyire szolgálja a tanulás és a fejlődés céljait.
Az oktatásban viszont, ha figyelmesen használjuk, akkor nagy előnyt jelenthet, megkönnyítheti az oktatók és a szülők munkáját, és mindeközben nem is tesz kárt a gyerekekben. Jennifer J. Chen és Jasmine C. Lin kutatók kidolgozták a POWER (purposeful, optimal, wise, ethical, responsible) irányelvet, aminek alkalmazásával maximalizálhatók az előnyök, a hátrányok visszaszorításával párhuzamosan.
Na de mik is az előnyök? Először is, az MI segítségével létrehozható a személyre szabott tanulás. Ez azt jelenti, hogy az algoritmus lehetővé teszi a különböző adaptív tanulási felületeknek, hogy elemezzék az adott gyermek teljesítményét, képességeit, tanulási stílusát, szükségleteit és ütemét. Majd, ezeknek eleget téve alakítják ki az adott diák tanulási élményét.
Egy másik jelentős előny a hozzáférhető tanulási módszerek alkalmazása:
Az MI-alapú segítő technológiák, mint például a beszédből szöveget előállító és a szöveget beszéddé alakító szoftverek, valamint az automatikus hangfelismerő alkalmazások, rendkívül értékes eszközök lehetnek a tanulási folyamatban. Különösen azok számára nyújtanak támogatást, akik speciális oktatási igényekkel rendelkeznek, és valamilyen okból nehezen boldogulnak a tanulásban. Ezek a technológiák segíthetnek a kommunikációban, a megértésben és a tudás elsajátításában, így hozzájárulva a gyermekek fejlődéséhez és önállóságuk növeléséhez.
Kétségtelen, hogy az oktatás területén elengedhetetlen a mesterséges intelligencia tudatos és arányos alkalmazása.