"Ha esetleg nem élvezed az olvasást, lehet, hogy ennek legfőbb magyarázata az, hogy még nem bukkantál rá arra a könyvre, ami igazán megfogna."


Az olvasás az ima egyik formája. Az irodalomterapeuta Ella Berthoud szerint nincs felszabadítóbb érzés, mint elbújni egy könyv lapjain.

A mai vacsoramenü egy igazi irodalmi csemege: Tokhalsaslik A félkegyelműn. Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij klasszikus regényének első kiadása, 72 dekagrammnyi súlyával és 509 oldalas, finoman megmunkált, de robusztus papíralapú köntösével hívogat. Teljes vászonkötésben, mint egy drágakő, amely az idő próbáját is kiállta. Eközben Vlagyimir Szorokin Manaraga című műve egy olyan távoli jövőt fest elénk, ahol a kiváló és értékes irodalom már régóta hiánycikk. A könyvek múzeumi relikviákká szelídültek, és hűséges rajongóik titkos föld alatti klubokban gyűlnek össze. Az igazán elkötelezett ínyencek azonban új szintre emelik a könyvélményt: exkluzív partikon, ahol könyveken készült ételek várják őket, egy szupersztár book'n'griller varázslatosan ízletes ételei mellett, mindez pedig egy ragyogó szöveg köntösébe bújtatva. Az irodalom és a gasztronómia találkozása nem csupán étkezés, hanem egy igazi művészeti élmény!

Az elbeszélő, Géza, a book'n'griller, mesésen gazdag ügyfelei előtt tárja fel a gasztronómia rejtelmeit, miközben Az öreg halász és a tenger lapjain készült naphalsteaket és az arracheát Dos Passos U.S.A.-trilógiáján átívelő ízeket tálalja. A félig nyers disznósült, amely Jaroslav Hasek Svejkjén keresztül érkezik az asztalra, nem csupán étkezés, hanem egyfajta kulturális utazás is. Szorokin séfje nem az amerikai látnok, Ray Bradbury, és a Fahrenheit 451 petróleumszagú könyvégetőjének örököse; a Manaraga inkább ironikus védőbeszéd a könyvek mellett, egyfajta kiáltvány, amely azoknak szól, akik talán most lépnek be a betűk varázslatos világába. Mindezek tükrében a gasztronómia nem csupán táplálék, hanem az irodalom és a kultúra ízletes felfedezése is.

A magyar nyelvű változatban Jakobovits Kitti irodalomterapeuta által fordított "A tudatos olvasás művészete" című könyv most látott napvilágot. A kötet szerzője, Ella Berthoud, az angol biblioterápia elismert alakja, osztja a híres orosz író nézetét, miszerint a könyv valóban lakomává válhat az olvasó számára. Berthoud azonban nem csupán a könyveket rőzseként, hanem az egészséges életmód szerves részének, egyfajta étrend-kiegészítőnek tekinti. Biblioterapeutaként munkája párhuzamba állítható egy orvoséval, csakhogy ő nem gyógyszereket, hanem könyvcímeket ír fel pácienseinek. Tizenöt éve tanít, miközben saját magánpraxisát is sikeresen vezeti. Workshopjain arra fókuszál, hogyan segíthet az olvasás a munka és magánélet egyensúlyának megteremtésében, valamint az önbecsülés növelésében.

Related posts