Ha súlygyarapodást tapasztal, fáradtság gyötri, és a lába duzzadt, ne bagatellizálja a dolgot – ez akár az életébe is kerülhet!


Szlovákiában évente körülbelül 25 ezer ember veszti életét szívbetegségek következtében. E halálesetek kétharmada szívelégtelenséggel kapcsolatos, amely gyakran csak akkor kerül a felszínre, amikor a beteg már súlyos tünetekkel küzd.

Szakértők hosszú idő óta kiemelik a megelőzés szerepének jelentőségét: a magas vérnyomás, cukorbetegség, elhízás és a magas koleszterinszint hatékony kezelése elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez. A szívelégtelenség különösen elterjedt az idősebb korosztályban és a vidéki településeken élők között, szemben a városi lakossággal.

A betegség kialakulásának hátterében számos tényező állhat, mint például a nem megfelelően kezelt magas vérnyomás, szívroham, szívizomgyulladás, cukorbetegség, vagy akár a rendszeres alkoholfogyasztás is hozzájárulhat a problémához. A legjellemzőbb tünetek közé tartozik a fáradtság, a nehézlégzés és a gyengeség, amelyeket sokan csupán az öregedés természetes következményeinek tartanak. Emiatt gyakran csak súlyosabb állapotban, kórházi kezelés során derül fény a betegségre.

"A szívelégtelenség kezelése lehetséges, és a páciensek képesek jó életminőséget elérni. Ehhez azonban elengedhetetlen a tünetek komoly figyelembe vétele és a korai orvosi kivizsgálás" - hangsúlyozza dr. Eva Gonçalvesová, a Szív- és Érrendszeri Betegségek Nemzeti Intézetének szívelégtelenségi és transzplantációs osztályának vezető főorvosa.

A szívelégtelenség tipikus jelei közé tartozik a nehézlégzés, a fizikai teljesítmény csökkenése, a lábdagadás, a hízás, valamint a hosszan tartó fáradtság. Manapság már elérhetőek a személyre szabott kezelések, azonban a betegség kezdeti szakasza rendszeres orvosi ellenőrzéseket és több szakterület közötti együttműködést igényel. Szlovákiában a szívelégtelenség miatt kórházba került betegek aránya kétszerese az uniós átlagnak, és sajnos a túlélési mutatók is kedvezőtlenek. A diagnózis után a betegek körülbelül fele öt éven belül elhunyt. A főorvos hangsúlyozza, hogy a kórházi elbocsátást követő két héten belül elengedhetetlen lenne a kardiológiai kontroll, ám a szakemberhiány miatt a várakozási idő gyakran 2-6 hónapot is igénybe vehet.

A Dôvera biztosító legfrissebb jelentése alapján a betegek egészségügyi ellátása gyakran nem találkozik a nemzetközi normákkal. Tavaly a szívelégtelenséggel élő betegek közül minden hatodik személy kórházi kezelésre szorult. Ráadásul, habár a kardiológiai kontroll elvégzése 6 héten belül rendkívül fontos lenne, a páciensek 60%-a nem tudja megkapni ezt a szükséges vizsgálatot időben.

"A kutatásaink során világossá vált, hogy a páciensek kevesebb mint fele képes pontosan azonosítani a saját betegségét, míg 15% egyáltalán nem ismeri el, hogy szívproblémái lennének. Gyakran előfordul, hogy a kardiológusok nem értesülnek a kórházi kezelésekről – sok esetben csupán a betegek tájékoztatása alapján szerezhetnek információt. Ráadásul a páciensek egyharmada nem is említi meg ezeket a fontos részleteket" – nyilatkozta Roman Mužik, az egészségügyi stratégiák és innovációk menedzsere.

Related posts