Így nyeri el újra fényét a Honvéd Főparancsnokság épülete - Üdvözlet Magyarország!


A Honvéd Főparancsnokság újjáépítése a beszámolók tanúsága szerint az eredeti terveknek megfelelően halad előre. A kupola befejezése után a Nemzeti Hauszman Program szakértői teljes lendülettel nekiláttak a Háború és Béke, valamint a Dísz téri főhomlokzat timpanonszoborcsoportjának kidolgozásához.

Végéhez közeledik a Színház utcai homlokzaton található díszítőelemek visszahelyezése is. Az első emeleti nyílászárók körüli ornamentikák az épület leglátványosabb és legdíszesebb részleteinek számítottak. A szakemberek már felhelyezték az ablakok fölötti timpanonokat és a szegmensíves szemöldökékítményeket.

A történelmi Magyarország egykori vármegyéinek címerképei jelentős helyet foglalnak el ebben a térben, ahol az erő és bátorság szimbólumai, az oroszlánfejek őrzik a múlt emlékét. Újra életre kelnek az ablakok alatt elhelyezkedő bábos mellvédek, emellett az emeleteket elválasztó elegáns vízszintes övpárkányok is megjelennek. A tetőszélen pedig széles koronázópárkányok húzódnak, amelyek a homlokzat díszét adják, és a történelmi építészet gazdagságát tükrözik.

A vármegyék címereinek hiteles rekonstrukciója mögött egy alapos és részletes kutatómunka áll, amelyet hosszú órák fáradságos munkája előzött meg. Az épület felsőbb szintjeiről csupán néhány régi archív fénykép állt rendelkezésre, ami megnehezítette a feladatot. A kutatás során kiderült, hogy a Színház utcai homlokzaton főként a keleti vármegyék, míg a Dísz téri fronton az ország középső részén elhelyezkedő vármegyék címerei kaptak helyet. A Szent György utcai oldalon pedig a nyugati és északi vármegyék emblémái tűnnek fel. E címerek elhelyezkedését nemcsak annak esztétikai szempontjai, hanem a vármegyék katonai jelentősége is befolyásolta, ami különösen figyelemre méltó részlet a kutatás során.

A Honvéd Főparancsnokság déli szárnyának felújítása folyamatosan halad előre, és már most látható, hogy az egykori Honvédelmi Minisztérium impozáns főhomlokzatának stílusjegyei újra életre kelnek. A tartószerkezet sikeres megépítését követően megkezdtük a lábazati elemek beépítését is, amelyek - akárcsak a többi díszítőelem - elegáns, faragott mészkőből készülnek. Az épület emeletei fokozatosan nyerik vissza az eredeti, historizáló díszítést, ezzel is megőrizve a múlt értékeit.

A Honvéd Főparancsnokság impozáns épületét Kallina Mór tervezte a 19. század végén, egy olyan időszakban, amikor a magyar építészet új irányokat keresett. Az épület a második világháború viharos eseményei során súlyos, de nem végzetes károkat szenvedett. A kupola, amely a harcok után is büszkén emelkedett, azonban nem volt elég ahhoz, hogy megmentse a létesítményt. A kommunista rezsim, ideológiai megfontolások miatt, végül úgy döntött, hogy az épületet az első emelet szintjéig lebontja, ezzel elvehetve a múlt dicsőségét és történelmi jelentőségét.

Az újjászülető Honvéd Főparancsnokság újra megnyílik majd a nagyközönség előtt, falai között pedig méltó otthonra lel a Hadtörténeti Intézet és Múzeum.

Related posts